Arhiiv

MINU AED HILISSÜGIS 2021
Aeda tasub korrastada nii palju, kui vaja. Samas aga piisavalt vähe, et jääks võimalus näha taimede põnevaid seemnekupraid, jätta lindudele süüa ja putukatele mõned talvitumiskohad. Ka kevadel jõuab vajaliku puhtaks teha.
Toataimed mitmekülgse sisustuselemendina muudavad kodu hubasemaks ning pakuvad silmailu aasta ringi. Üksjagu laia valikusse on vanade tuttavate kõrvale lisandunud vähem levinud haruldasi taimi.
Karusmarjasorte on väga erinevaid. Nende viljad võivad olla siledad, kaetud udekarvadega või hoopis karvased. Värvilt heledamad ja tumedamad punased, mustjad, kollased, rohelised, kollakasrohelised.
MINU AED SÜGIS 2021
Kui tahad maasikapeenart, kus taimed ei kasvata ainult lehti, vaid ka lopsakaid marju, pead neile looma sobilikud tingimused. Mida ette võtta? Nõu annab Arli Puukooli aednik ja juhataja Aivar Haak.
Septembri lõpupoole on paras aeg istutada koduaeda mõni toompihlakaliik iluks ning saskatoonisort viljadega maiustamiseks.
Aias askeldamise kõrval tasub nautida sügise sulnidust, kuigi oluline on mõned tööd veel ära teha, et uus aiahooaeg võiks alata kõigele kasvavale ja kasvatatavale tervislikumas keskkonnas.
MINU AED SUVI 2021
Maja või aia varjukülge sobivad eri rinnetena põõsad, püsikud ja pinnakatjad, kes täidavad maapinda aastaid, olles üsna hooldusvabad.
Suvelilled õitsevad hästi rikkalikult, kui arvestad nende vajadustega ja hoolitsed nende eest õigesti.
Kui midagi ette ei võeta, siis sobivamates elupaikades võtavad võõrnälkjad võimust. Hispaania teeteo isendeid aia ühel ruutmeetril võib olla rohkem kui poolsada.
MINU AED KEVAD 2021
Soovid suurt saaki või eelistad rohkem erinevaid maitseid? Põnevaid tomatisorte saab isegi vähese kogemuse korral edukalt kasvatada nii kasvuhoones, terrassil, rõdul kui õues pottides. 
Meeliköitva lilleilu, maitserohelise ja tervislikuks salatiks vajaliku võib kasvatada ka rõdu- või terrassikastis.
On tore, kui aed püsib pärast suuremat pingutust mõnda aega korras nagu äsja küüritud elamine, nii et ärritavad umbrohututid on taandunud. On see ilma abivahenditeta võimalik?
MINU AED VARAKEVAD 2021
Lihtne, kuid maitsev.
Kasvuhoone peab olema tugeva konstruktsiooniga, kannatama nii lume raskust kui tormituult. Avar ja õhurikas, kus on hea kasvada taimedel ning toimetada aednikul.
Puud-põõsad kasvavad vabas looduses kindlate seaduspärasuste järgi, püüdes säilitada oma loomupärast olekut. Seda tuleb arvestada ka siis, kui tahame vana puuviljaaeda noorendada.
MINU AED KEVADTALV 2021
Marjapõõsaste korrigeeriva lõikuse võib teha kevadel, kuid põhilõikuse sügisel. Marjakultuure oskuslikult valides ja noorendades võib olla kindel, et saak tuleb rikkalik ja hea.
Heitlikud talvised ilmaolud ja kevadine kirgas päike räsivad eelkõige võõrsil kasvatatud taimi. Neid on vaja esimestel istutusaastatel varjutada-kaitsta, et nad meie aedades kiratsemata ellu jääksid.
Pamplid, vamplid ja läänevaarikad sarnanevad väga palju vaarikaga, kuid vili on teistsuguse värviga ning maitsegi pisut erinev. Nad on justkui vaarikad, aga samas siiski mitte.
MINU AED SÜGIS 2020
Aroonia (Aronia Medik.) on ilus põõsas. Ta õitseb kenasti ning kannab igal aastal vilja. Sügisel kaunistavad aeda tema leekivpunane lehestik ja mustad marjad. 
Kuigi meie kanti ilmus mustjuur – õieti aed-mustjuur (Scorzonera hispanica) – juba 18. ja 19. sajandi vahetusel, on see pähklimaitseline kasulik delikatessköögivili tänaseni vähe tuntud. Mustjuur on kaheaastane taim, ehkki tavaliselt viljeldakse teda üheaastasena. Esimesel aastal kasvatab ta maapinnale lopsakad lehed ning alla pika õhukese mustjaspruuni koorega ja seest valge sõrmepaksuse juurika. Seda saab tarbida kuni järgmisel suvel kollaste korvõisikute avanemiseni.
Põhja-Ameerikast pärit päevalill (Helianthus) on ühe- ja mitmeaastaste rohttaimede perekond korvõieliste (Compositae) sugukonnast. Tuntuim päevalilleliik on harilik päevalill (H. annuus). Tema nimi tuleneb ladinakeelsetest sõnadest helios ja anthus – päike ja õis. Eesti keeles on teda kutsutud ka päevakettaks, päevaroosiks ning tulelilleks.
MINU AED SÜDASUVI 2020
Vähenõudlik, ent ometi kaunis ja mis veel tähtsam, vägev ravimtaim harilik saialill (Calendula officinalis) kasvab vist küll igas maakodu aias! 
Tervislikult toituva pere koduaias on mustal sõstral oluline koht. Kuigi teda on üsna lihtne kasvatada, on mõningaid nippe, millele tuleb tähelepanu pöörata, et ta hästi edeneks.
Meil pani selle vitamiinirikka ja kasuliku, ent ka kapriisse köögivilja aina laialdasemale kasvatamisele aluse Eesti Taimekasvatuse Instituudi vanemteadur Malle Järvan. Juba 1982. aastal tõi ta Moldaaviast peotäie punapipra ’Podarok Moldavii’ seemneid.
MINU AED SUVI 2020
Nii võib lühidalt iseloomustada rabarbrit. Tänapäeval püüavad Eesti aedades peale armastatud hariliku rabarbri (Rheum rhaponticum) pilku ka dekoratiivsed liigid – kuldlehine (Rheum rhabarbarum), kämmal- (Rheum palmatum) ja tanguutia rabarber (Rheum tanguticum Maxim.).
Aiateid kavandades tasub lasta fantaasial lennata ja otsida põnevamaid lahendusi. Sillutatud alad – kõnniteed, sisseõidud, parklad – on ju nagu piirdedki maastikukujunduse olulised elemendid.
Kaunite õitega lõvilõug on olnud läbi aegade armastatud suvelill, kelle erksavärvilised õied on kaunistanud nii koduaedu kui suuremaid haljasalasid.
MINU AED KEVAD 2020
Keset sügisest ja talvist jahedust, niiskust ning hämarust elab inimeste hinges igatsus kevadise soojuse, päikese ja esimeste kevadlillede järele. Puhkedes tunduvad nende õied lausa imena, olles sõnumitoojateks sellest, et ees ootab soe ja valgusküllane aeg. Esimesed õitsejad on armsamad kui järgnevad. Kui lumikelluke õitseks suvel, oleks inimeste rõõm ja vaimustus temast mitu korda väiksem.
Tomat on meie toidulaual üks enam kasutatud köögivilju. Eriti suur on tarbimine suvel, kui saame korjata oma koduaiast hea aroomi ja maitsega küpseid vilju.
Kui tänapäeval räägitakse viljaka mulla kadumisest, kasutatakse terminit „erosioon“. Mullateadlastele tähendab see otsest muldade kahjustumist erinevate protsesside tõttu, mida osalt võimendab meie praegune elulaad.
MINU AED SÜGIS 2019
Sõna „modernism“ tähendab uudset, moodsat, nüüdisaegset. Modernism kui stiil soovib olla minimalistlik ja ornamentideta, laadile sobivate materjalidega. Stiil pärineb 20. sajandi esimesest poolest, arhitektuuris väljendub ka tänapäeva Eestis eelkõige funkstiilis eramutena. Modernismi moto „Vähem on parem“ sõnastas arhitekt, avangardi liider Mies van der Rohe aastakümneid tagasi.
Harilik pihlakas (Sorbus aucuparia) on üks kolmest Eestis looduslikult kasvavast pihlakakaliigist, teised on pooppuu (S. intermedia) ja tuhkpihlakas (S. rupicola). Tema on neist tuntuim-levinuim, kasvades kõikjal üle Eesti ning leppides viletsastki viletsamate tingimustega. Visa ja jonnakas nagu eestlane isegi! 
Maapirn (Helianthus tuberosus) on kaunis ja mitmekesiste kasutusvõimalustega taim, kelle kodumaa on Põhja-Ameerikas, kuid kes saab edukalt hakkama ka Eestimaa karmis kliimas.
MINU AED SÜDASUVI 2019
Igas aias saab liaanidega ehk ronitaimedega luua tiheda, samas muljet avaldava leheseina. Nad ei vaja erilist hooldust, nendega saab hõlpsasti sulgeda inetuid vaateid ja kujundada hubaseid istumisnurki. Paljud rõõmustavad meid veel maitsvate viljadega ja/või omavad ravitoimet. Tutvustame rohkem tähelepanu väärivaid vääntaimi.
Aina rohkem hobiaednikke soovib kätt proovida metsamarjade viljelemisega. Nende kasvatamine koduaias sai alguse paarsada aastat tagasi suureviljalise jõhvika kultuurtaimeks kohandamisest Maine’i osariigis USAs.
Liiliad on võlunud inimesi tuhandeid aastaid. Algselt kasvatati neid söödavate sibulate tõttu toidutaimena, samuti kasutati ravimite ning kosmeetikumide tootmisel. Peagi hakkasid nad aga levima dekoratiivtaimena. Euroopas said liiliad laiemalt tuntuks 16. sajandil, Eestis 17. sajandil tänu mõisaaedades kasvanud liikidele, nagu kirju ja valge liilia ning tuliliilia.
MINU AED VARASUVI 2019
Joosep Toots oli päris kindlasti üks Palamuse nutikamaid mehi ning tema kirju segapeenra võib lugeda tänapäevase taimekaitse ja söödava iluaia „vanaisaks“. Teistmoodi tegemine kohtab algul ikka võõristust ja imestust, pisitasa võib aga kujuneda trendiks ning üllatada heade lahendustega.
Mina kasvatan kapsaid eelkõige ilu pärast. Peakapsad näivad mulle nagu rohelised või tumepunased hiigelroosid, lehtkapsad aga meenutavad põneva disainiga suurejoonelisi purskkaeve.
Need punaste, roosade või valgete suurte kaunite õitega uhked taluaedade klassikud lausa kutsuvad end imetlema. Kes kord on nakatunud nn pojengipisikusse, see enam ei parane.
MINU AED KEVAD 2019
Kõiki neid viljapuid saab nutikal planeerimisel kasvatada ka väikeses koduaias, nendib Kloostrimetsa Puukooli juhataja Peeter Viikholm.
Kuigi meie köögiviljaaedades kasvatatakse väga sageli porru- ja küüslauku ning aina rohkem ka looduslikke karu- ja murulauku, on kõige tuntumad toidulaugud ikkagi harilik sibul ja talisibul.
Paljudele on ootamatu näha iiriseid õitsemas varakevadel samal ajal lumikellukestega, mõnikord koguni lume sees. Need rõõmustajad on võrkiirised ehk sibulaga iirised.
MINU AED SÜGIS 2018
Kadrioru pargi Kirdetiigi ümbrus on kujundatud aeglase teekonnana üle kivist sildade ja ümber veekogude. Tunnustatud maastikuarhitekt Masao Sone järgis oma töös Jaapani aia filosoofiat, milles on kesksel kohal nii elu ringkäik kui ka looduse väljendusrikkus.
Paarkümmend aastat kestnud kodumaise poolkõrge mustika sordi ’Are’ aretajad võivad uhkust tunda, sest nüüd on neid tugeva maitsega saagikaid ja talvekindlaid marju tunnustatud ka rahvusvaheliselt.
Vastse-Roosa küla lähedal Eesti-Läti piiri ääres laiuva ajaloolise nimega Mutsõnika talu aed on kümmekonna aastaga sõna otses mõttes ja ka ülekantud tähenduses õide puhkenud – vahepeal unarusse jäetud ilusas õues teevad nüüd ilma lopsakad taimed.
MINU AED SÜDASUVI 2018
Suureviljalise ja hariliku kõrvitsa sorte ning mitmekesiseid suvikõrvitsaid – kabatšokke, kokoselle, patissone jt – viljeldakse Eestimaa koduaedades üha enam.
Terves maailmas on lodjapuid sadu liike, aga Eestis kasvab neid 30 ringis. Dendroloog Aino Aaspõllu käsitleb oma artiklis neid, kellega ta on isiklikult kokku puutunud nii metsas, parkides, haljasaladel kui koduaedades.
Harjumaa Kose valla Karla küla neljast aiandustalust vanimas ehk Roogojal peetakse tänavu juba 60. korda lilledepäeva. Koos Roosoja ja Sadevälja talu ning Tõnise puukooliga peetavat üritust nimetatakse nüüd lilleralliks.
MINU AED SUVI 2018
Telerežissöör Priit Hummel mässab maakodus Haljalas aiaga, sidudes kokku uued ja vanad taimed ning aiandusvõtted.
Uuel aastatuhandel on moodi läinud kanapidamine linnaaedades. Eestiski on paljud valinud oma lemmikuks just need armsad munevad sulelised. Pille Petersoo Viimsist ja Tiina Tammet Nõmmelt räägivad oma kanadest. 
Muru ei pruugi alati olla süstemaatiliselt madalaks niidetud ühtlase tihedusega kasvavatest heintaimedest roheala. Vanast heast Inglismaast kõvasti ida pool võib endale lubada ka pisut barbaarsust, vähemasti ümber golfiväljaku. 
MINU AED KEVAD 2018
Liblikõieliste sugukonda kuuluvad aedhernes Pisum sativum, aeduba Phaseolus vulgaris ja põlduba Vicia faba on kõigile hobiaednikele tuntud köögiviljad. Ja vähemalt hernepeenar on igas koduaias olemas. Siiski võiks neid maitsvaid suure toiteväärtusega köögivilju rohkem kasvatada.
Mitte midagi ei saa teha mitte millestki – ka taimekasvatuses. Hea põllumajandustava järgi tuleb mulda tagastada sama palju toiteelemente, kui taimed sealt välja viivad.
Priimulad on suur ja kirju seltskond ning nad kasvavad maailmas looduslikult pea iga kivi taga. Priimulate levimist Himaalaja algkodust on kängitsenud kõrged mäed, kuid mõni vapper lilleke on sealt ikkagi putku pannud, sirutudes ühe liinina Alpidesse.
Minu Aed sügis 2017
Aiaomanikud, kel pole aega või tahtmist püsikutega tegelda, ei peaks leppima elupuuheki, grillinurga ja muruplatsiga. Sellise kõleda aiaruumi saab muuta aastaringselt kauniks ja õdusaks õuetoaks põõsaste abiga. 
Et suvel aias kasvanud köögivili pikemalt säiliks ja talvel hukka ei läheks, tasub säilitamiseks mõeldud viljade ülesvõtmisel olla hoolikas ning hoiustada neid sobivates tingimustes. 
Merilen Mentaal (Mentaalmaastikud) kujundas aia Kopli 76a elanikele mõned aastad tagasi arendusprojektina alguse saanud Fisk-residentsides. "Mis annab ühele elukeskkonnale nii positiivse tunde – kas seal elavad inimesed ja ümbruskond või nende kombinatsioon? Pigem mõlemad koos," kirjutab ta. 
Minu aed südasuvi 2017
Pärast jaanipäeva ja juuli alguses on aias nagu puhkus. Seda viga hakkab parandama juuli alguses aedfloks. Mida aeg edasi, seda enam tuleb juurde uusi värve.
Maailmakuulsa Hollandi aiadisaineri Piet Oudolfi looming tekitab vastakaid tundeid. Ta on jõudnud läbi raamatu „Moodne maastik püsikute ja kõrrelistega” paljude eestlaste südamesse ning samas leidub piisavalt neidki, kes tema tööst lugu ei pea. Et Piet Oudolfi loominguga põhjalikumalt tuttavaks saada, tasub tutvuda tema koduaiaga Hummelo külas Hollandis, Amsterdamist pooleteise tunni sõidutee kaugusel. See on tema loomingu sünnipaik ning on muutunud ajas nii, nagu on muutunud disaineri enda käekiri. 
kodus Minu Aed cover
Minu Aed suvi 2017
Inglismaal võib pea aastaringselt käia erinevatel aiandusnäitustel, kus koguda inspiratsiooni ja teadmisi ning kinnistada oma huvi kireks. Chelsea lilleshow on näituste tippsündmus, kõige oodatum ja kõige rohkem laineid lööv sündmus, millele ostetakse piletid ära juba detsembris-jaanuaris.
Tallinna lahe ääres asuv mõnus katuseaed on elumaja viiendal korrusel ja piisavalt suur, et pakkuda erineva emotsiooniga aiaruume. Kokku 200 m² katusepinda, kus aed jääb eluruumidest vaadates kolmele küljele, annab võimaluse nautida nii hommiku-, päeva- kui ka õhtupäikest. 
Väärika daami Beth Chatto kahe hektari suurune eraaed Londoni lähedal Essexis on kuulus ja tunnustatud paljude aiasõprade seas nii Inglismaal kui mujal maailmas.  60 aastat tagasi alustatud aed on saanud Inglismaa aiandusajaloos tuntuks kui esimene ökoloogiline aed, kus peamist rõhku on pööratud taimede looduslikele kasvutingimustele. Paljud praegu iluaedades kasvatatavad püsililled ongi suuremale lugejaskonnale tuttavaks saanud just Beth Chatto raamatute kaudu, mis tutvustavad liigkuivadele või -märgadele aladele sobivad taimi. 
Minu Aed kevad 2017
Aia kujundamine võib mõnele inimesele tunduda imelihtne, teisele ületamatult keeruline. See oleneb kindlasti ka inimtüübist, sellest, kuidas keegi armastab asju teha – kas alguses põhjalikult planeerides või siis käed kohe külge pannes. Püüan igaühele veidi nõu anda, mida aia kujundamisel silmas pidada ja kuidas sellega edasi liikuda.  
Moodne aed maalilise Viljandi järve kaldal on saanud inspiratsiooni ümbritsevast loodusest ning modernsest arhitektuurist. Lihtsa ja selge stiiliga aed moodustab osa suuremast tervikust, ühendades omavahel eeskujulikult sise- ja välisruumid ning pakkudes neljaliikmelisele perele mõnusat ajaveetmise võimalust. 
Heli Kuusk on Saaremaal Valjalas asuvas aias 25 aasta jooksul katsetanud ja kasvatanud rohkem kui 400 erinevat sorti eksootilisi söögitaimi.  Ajakirjas Minu Aed jagab ta oma kogemusi viie eriti põneva vilja – maapähkli, mugul-jänesekapsa, talvemeloni, ubajuure ja kiwano – kasvatamiseks. 
Minu Aed sügis 2016
Perepuud ehk mitmesordilised viljapuud on need, mille võrasse on poogitud erinevate sortide oksad. Seega annavad need huvitavat saaki.
Eestimaa põldudele jõudis kartul Solanum tuberosum 19. sajandi keskel. Toona viljeldud sortidest on tänapäevani vastu pidanud ’Early Rose’, ’Väike verev’ ja ’Odenwalder blaue’.
Sügisel toovad aeda elevust ja värve lume tulekuni rikkalikult õitsvad hortensiad.