Kevadilu tuleb sibullilledega

Reet Palusalu
Shutterstock

Aiaomanikuna igatseme oma aeda õitsemas näha kogu kasvuperioodi vältel aprillist oktoobri lõpuni, ideaalis isegi aasta ringi. Eesti kliimas on seda unistust raske ellu viia, sest talv on meil karm. Kuid leidub siiski ka selliseid õitsejaid, kes lund ja külma trotsides õilmitseda suudavad. Kevadistel sibullilledel on aiakujunduses kanda väga tähtis roll, sest siis pole enamik püsikuid veel ninagi maa seest välja pistnud.

Kevad algab olenevalt aastast veebruaris, kui lumi juhtub ära sulama, või märtsis-aprillis. Seda, kas tuleb varane või hiline kevad, ei suuda me kunagi ette ennustada. Sibullilled tärkavad aga kohe, kui maapind veidigi üles sulab ja pungad ennast külmunud pinnasest läbi suudavad ajada. Üks esimestest õitsejatest on talvine lumekupp Eranthis hyemalis.
See säravkollaste väikeste õitega sibullill avab oma õied kohe esimesel võimalusel, kui lumi ära läheb. Mõnikord, kui maa on alt sula, suudab ta õitseda lumekooriku allgi. Oma erksa värvi tõttu on ta väga armas kevadlill aias ja suudab õiges kasvukohas vabalt naturaliseeruda. Ta ei salli rasket savimulda ega turbapinnast. Teistes paikades edeneb ta jõudsasti. Tema levimisele saab aednik oma kätega abiks olla kas levikut piirates või hoopis leviala laiendades.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid