Modernse aia kujundamine
Ülle Grišakov
maastikuarhitekt
Kivisilla OÜ

Sõna „modernism“ tähendab uudset, moodsat, nüüdisaegset. Modernism kui stiil soovib olla minimalistlik ja ornamentideta, laadile sobivate materjalidega. Stiil pärineb 20. sajandi esimesest poolest, arhitektuuris väljendub ka tänapäeva Eestis eelkõige funkstiilis eramutena. Modernismi moto „Vähem on parem“ sõnastas arhitekt, avangardi liider Mies van der Rohe aastakümneid tagasi.

Ühtse terviku nimel oleks modernse stiili variatsioone mõistlik kasutada kogu aia ulatuses. Kui aga krunt on suurem, võib mõne osa kujundada ka üldisest erinevalt ning selleks sobib eelkõige hoonest kaugemale jääv aiaruum.
Modernsus ei pruugi alati tähendada kunstipärast ja elukauget. Modernsed stiilid võimaldavad aias luua ka vähem korrastatud meeleolu, lisades hubasust erinevate vabalt voogavate taimedega.

Ent modernsusega ei tohi üle pingutada, sest ühe stiili või materjaliga liialdamine muudab aia külmaks. Liiga trendikad elemendid võivad kaotada aja jooksul oma võlu. Mida moekamalt aed hetkel mõjub, seda vanamoodsam võib ta mõne aasta pärast tunduda. Modernse kujunduse loomise aluseks on materjalide ja taimede valik ning värvid.

 

Osa maastikust ja elusstiilist
 

Aedadel nagu inimestelgi on erinevad iseloomud. Maa-aiad vaatavad (avanevad) väljapoole, kuna naabermajad asuvad tavaliselt kaugel. Ranniku-aiad vajavad üsna tõenäoliselt mingil määral varju tuule ja soolase vee eest.

Linnaaedadel on seevastu vaja täiesti erinevaid iseloomulikke jooni. Linnainimene tahab privaatsust, võimalust nautida vaikust ja unustada linnakeskkond. Seega peaks linnaaia tegemisel püüdma planeerida modernselt kujundatud-taimestatud suletud ruume. Mõni pere armastab avarat istumisala välisõhus, kus saab nii einestada kui ka toitu valmistada (grillida), teine eelistab veekogu või muruplatsi, kus suvepäeval pikali heita.

Kui peres on lapsed, peab aiakujunduses arvestama nende soovidega ning leidma koha kiigele, liumäele, liivakastile. Näiteks viimane sobib ideaalselt ka modernse aia sillutatud alasse, kust päevasest mängust tekkinud prahti on kerge ära pühkida. Kui liivakast on maast kõrgemale tõstetud, on selles mängida lihtsam ning hiljem võib sellest saada hoopis peenar või isegi bassein, mida on täiendatud taimede ja purskkaevuga.
Kindlasti ei tohiks modernne aialahendus piirata erinevas vanuses pereliikmete vaba aja veetmise võimalusi oma krundil. Selle stiili esteetikasse on kombineeritud ka praktilised eesmärgid.

 

Individuaalsed eelistused
 

Roheluse armastajate aedades on rõhuasetus eelkõige mitmekesisel, stiilist lähtuval taimevalikul. Pühendunud modernistid aga soovivad kujunduses näha rohkem rangust ja lihtsust, laiendades aeda maja loomulikku geomeetriat ning kasutades eelkõige pinnakatteid ja valgustust. Mõlemad lähenemised eeldavad modernistlike lahenduste puhul vaoshoitud kujundust taimede või arhitektuuriliste võtete abil.

Modernse linnaaia probleemiks võivad saada ka naabrite aknad, mis vaatavad otse aeda. Kui see tõesti nõnda on, peab välja mõtlema võimalused, kuidas end võõra pilgu eest kaitsta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Minu Aed.

Sarnased artiklid