Tahmased lehed viinapuul. Mida teha?

Kaja Kurg
Tahmkate esineb enamasti soojas kasvukohas: kasvuhoones ja väljas lõunaseina ääres. | Ines Sacramento / Shutterstock

Lugeja küsib: „Kasvuhoones kasvava sordi ’Somerset Seedless’ lehtedele ilmub saagi valmimise ajal hallikas-mustjas tahma meenutav kirme, mis hiljem levib ka marjadele. Kuidas vabaneda ebameeldivast nähtusest?”

Tahmkatet tekitavad saprofüüdid, mis toituvad lehel taimsetest ja loomsetest eritistest. „Tahmakiht” koosneb seeneniidistikust ja -eostest. Kuna läbi selle ei jõua valgus lehtedeni, on fotosüntees häiritud, mis nõrgestab taime. Kahjustuse teket soodustavad taimemahla imevad kahjurid (kilptäid, lehetäid jm), kes taimel toitudes jätavad sinna magusat eritist. Viimane on hea kasvupinnas seentele.

Tahmkate esineb enamasti soojas kasvukohas: kasvuhoones ja väljas lõunaseina ääres. See on omane teatud sortidele, mille hulka kuulub kahjuks ka magus ja seemneteta ’Somerset Seedless’.

Tahmkate kiusab vähem, kui sa ei lase kahjuritel viinapuul tegutseda ning eemaldad ja hävitad nakatunud lehti pidevalt. Sügisel tee viinapuualune korralikult puhtaks sinna langenud lehtedest. Seenhaiguste vastu võib alati pritsida kaaliumpermanganaadi lahusega. Sobiva kanguse saad, kui lahustad 3–5 g vahendit 10 liitris vees.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid