Möödunud talve järeldused

Eneli Käger
Lume all lämbunud elupuud. | Eneli Käger

Talv algas seekord juba novembri keskel (2023) ning esimesed kuud olid keskmisest külmemad. Samuti ei saanud kurta lume vähesuse üle, pigem oli seda palju ja seepärast võib ka talvekahjustusi esineda tavapärasest enam.

Enamik aiapidajaist on võtnud omaks põllumehe teadmised, et pole paremat külmakaitset kui piisavalt paks lumetekk. Viimased talved on nii soojad olnud, et peame juba nagu iseenesestmõistetavaks, kui forsüütiad on kuni okste tippudeni täis kuldkollaseid õisi ja verev sõstar punastab õite raskuse all.
Keegi ei mäletagi aegu, mil need taimed õitsesid vaid lume alla jäänud okstel, sest kõrgemalt võttis külm õiepungad ära. Nii on vahepealsete aastate jooksul jõudnud meie aedadesse väga palju taimi, kes ilmselt lõppenud talve just kõige paremini üle ei ela, sest emotsiooniost ehituspoest või supermarketist ei taga veel nende ellujäämist. Ehituspoodidest võis 2023. aasta kevadel osta imelisi õitsvaid taimi: hibisk Hibiscus, prantsuse lavendel Lavandula stoechas, harilik viigipuu Ficus carica, argentiina pamparohi Cortaderia selloana … Neid taimi, kes meil võiksid kasvada, on palju. Ära nad igatahes osteti, kuigi pole teada, kui paljud ostjaist kontrollisid nende külmakindlust. –15 °C tundus paljudele ilmselt piisav. Paraku hävivad selliste taimede õiepungad juba 3–5 kraadi soojema temperatuuri juures.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid