Kuidas kasvatada jõulised tomatitaimed? Sordisoovitused kasvuhoonesse ja rõdule
Terje Lambing
Pärast istutust vajab tomat rohkelt lämmastikku õienuppude ja õitsemise alguseni. | Shutterstock

Millised on populaarsed tomatisordid kasvuhoonesse ja rõdule? Mõned nipid jõuliste taimede kasvatamiseks kuluvad ära. 

Kuna tomatitaim tahab kasvuajal palju valgust, siis toas ettekasvatamisel peaks taimed asetama valgesse kohta, selleks sobib näiteks aknalaud. Taimi on soovitatav iga päev pöörata-suunata valguse poole, selleks et taimed kasvaksid ilusad ja sirged ega veniks välja. Samuti võib taimede ettekasvatusel kasutada taimelampe lisavalguse andmiseks. Suur väljavenimise põhjus ongi liigne valguse puudus, kuid venimise taga võib olla ka liigse lämmastikuga väetamine.

Enne kui hakata tomatitaimi välja istutama, peaks neid välitingimustes karastama. Soovitatav on viia taimed kasvuhoonesse ja lasta neil harjuda sealse temperatuuriga 2–3 päeva enne istutust. Kindlasti peaks jälgima ka mulla temperatuuri – tomatitaime istutusel võiks see olla vähemalt +15 kraadi. Tomatitaimi võib julgelt istutada tavapärasest sügavamale ning kindlasti kasta nii juurepalli kui ka istutusauku enne taime istutamist.

 

Jäta ruumi kasvamiseks ja õhuliikumiseks

 

Sobiv taimede vahe istutusel võiks olla vähemalt 50 cm, siis jääb taimedele piisavalt ruumi kasvamiseks ja ka õhuliikumiseks. Õhutus on taimedele väga oluline, sest kui taimed on liiga tihedalt kokku istutatud, jääb nende vahele palju niiskust ja selle tagajärjel tekivad erinevad seenhaigused (nt lehemädanik, jahukaste).

Et liigniiskust vältida, peaks sooja ilma korral kindlasti avama kasvuhoone uksed ja tuulutusavade olemasolul ka need. Kui taimed on istutatud, tuleb kastmisel kindlasti jälgida seda, et kastmine toimuks hommikupoolsel ajal, õhtupoolsel kastmisel jääb liigniiskus kasvuhoonesse ja taimedel on oht haigestuda.

Tomateid võib hakata väetama juba ettekasvatusel. Ka pisikesed taimed vajavad väetist. Hästi sobivad selleks looduslikku päritolu väetised näiteks biohuumusega – nendega pole ohtu taime üle väetada. Looduslikku päritolu väetised sobivad väga hästi terve kasvuperioodi vältel kasutamiseks.

 

Kostita taimi õigel ajal lämmastiku ja kaaliumiga
 

Pärast istutust vajab tomat rohkelt lämmastikku (kanakaka graanul) õienuppude ja õitsemise alguseni. Viljade moodustumise ja saagikande perioodi ajal vajab tomat hulgaliselt kaaliumi ja mikroelemente. Kasvuperioodi ajal võib tomatile anda täisväetist kord nädalas.

Väetamisel jälgi taime latvasid, selle järgi saab aru, kas taim saab piisavalt lämmastikku. Kui taimelatv kaardub on tegu lämmastikuga üleväetamisega ja sel juhul ei tohiks taimele enam lämmastikuga väetist anda. Kindlasti anna viljakandeajal kaaliumväetist, see hoiab ära taimelehtede kolletumise ja viljadele plekkide tekkimise.

Kasvude näpistamisega peaks alustama juba suhteliselt varakult. Mida vähem on taimel kasve, seda paremini saab ta kätte valgust ja õhuliikumine taimede vahel on parem. Kasve võiks eemaldada vähemalt kord nädalas. Haiguste vältimiseks on soovitatav kasvud eemaldada murdmise abil. Kasvude eemaldamisega tekib taimede vahele küllalt valgust, et õied saaksid viljastuda ja saagikus oleks suurem.

Latvade kärpimine on individuaalne, see sõltub kasvuhoone kõrgusest ja kasvatusmeetoditest. Üldjuhul kärbitakse latvu kõrgetel sortidel.

 

Seemneid valides on hea teada

 

Poest seemneid valides jälgi,  kuidas on pakendile taime kõrgus märgitud:

determinantne – madala kasvuviisiga;

indeterminantne – kõrge kasvuviisiga, latv piiramatu kasvuga.

Neil, kes soovivad tomateid rõdul kasvatada, on kõige lihtsam valida madalamat sorti tomat, mida saaks potis kasvatada, näiteks ‛Vilma’, ‛Aztek’, ‛Venus’. Ettekasvatus ja väetamine toimub samamoodi nagu kasvuhoone tomatite puhul.

Öökülmade möödumisel saad tomatitaime potiga rõdule jätta, kuid kui peakski olema öökülma oht, pole potitomatit keeruline rõdult tuppa tõsta. Poelettidel on müügil ka kasvuhooneid, mida on hea rõdul kasutada ja mis sobivad ka kõrgete sortide kasvatamiseks.

 

Kõige populaarsemad tomatisordid
 

Millised on kõige populaarsemad tomatisordid aastast aastasse? Küsimustele vastab Eesti Taimekasvatuse Instituudi Jõgeva Sordiaretuse osakonna teadur Ingrid Bender.

ETKI sortidest on kõige populaarsemad indeterminantsetest ehk kõrgekasvulistest sortidest ‛Malle’ F1, ‛Vilja’ ja ‛Evelle’. Determinantsetest ehk  madalakasvulistest ehk põõsasjatest sortidest aga ‛Mato’ ja ‛Maike’.

Need sordid (ka mitmed teised Eestis aretatud sordid) on meie tingimustes suure saagiga, varase saagikande algusega, haiguskindlad ja hea maitsega. Eriti jahedatel ja vihmastel suvedel tulevad nende sortide eelised esile võrreldes lõuna poolt pärinevate sortidega.

Üldiselt eelistatakse kõrgekasvulisi ehk indeterminantseid sorte. Madalamate kasvuhoonete omanikud valivad kas pooldeterminantseid (Eesti sortidest ‛Valve’) või determinantseid. Valiku saab teha vilja suuruse järgi. Võibolla on pisut enam eelistatud suuremate viljadega sordid.

Mida tähendab hübriidsort? Hübriidsort on sortidevahelise esimese põlvkonna ristand (kahe vanema sordi ristamisel saadud järglane). Neid sorte nimetataksegi hübriidsortideks (tähistatakse sordinime järel tähtedega F1 või H). Hübriidsortide viljadest ise kodus seemet võttes ei saa samasuguste omadustega järglasi (taimi), nagu olid hübriidsordi taimed.

 

Kollased, triibulised ja mitmevärvilised
 

Nendest eksootilisemate maitsetega tomatitest võikski rääkima jääda. Kõik nad on erilised, meeldivate maitsenüanssidega.

Lihatomat ‛Hawaiian Pineapple’. Viljad on värvilt kollased-oranžikad. Üks tomat võib kaaluda isegi kuni 800 g. Maitses tunda küpset ananassi.

Lihatomat ‛Yellow Brandywine’. Kindlasti üks paremaid sorte kollaste seas. Imemaitsvad ja mahlased viljad. Paljud tomatisõbrad hindavad kõiki Brandywine’i sordirühma kuuluvaid sorte!

Lihatomat ‛Marvel Striped’. Kahevärvilised viljad võivad kaaluda kuni 800 g. Väga dekoratiivsed. Viljad valmivad kuni 95 päevaga. Maitses tunda puuviljade segu.

Lihatomat ‛Pink Berkley Tie Dye’ – juba selle iluduse nimi on eriline. Madalakasvuline, väga varajane sort. Esimesed viljad valmivad 65–75 päevaga. Kindel testivõitja kahevärviliste tumedate sortide seas. Võrratu maitsega!

Kirsstomatid ‛Tigerella’ ja ‛Duo’ on kõrgekasvulised ja väga saagikad sordid. Pikad dekoratiivsed viljakobarad kannavad rikkalikult magusaid mahlaseid, ühtlase suurusega tomateid. Üsna suured viljad!

 

Sinakaslillad, mustad

 

Neid sorte pole keemiliselt töödeldud või värvitud, nad ongi sellised. Kõik n-ö mustad sordid saavad oma värvuse tänu suurele antioksüdandi Anthocyanins’i sisaldusele. Seda leidub näiteks mustikates, mustades sõstardes jm.

Tumedate tomatite tugev maitse võib esialgu olla ebaharilik, aga omamoodi hea.

Kirsstomat ‛Dancing With The Smurfs’ – väikesed mustad ja tumesinised pärlid. Väga dekoratiivne sort. Klassikaline maitse.

Kirsstomat ‛Wooly Blue Wine’. Kui sinine või must teid ei hämmasta, siis see sort võtab keeletuks! Kogu taim, ka tomatid, on kaetud justkui pehme villatekiga. Üks viimase aja huvitavamaid ja erilisemaid sorte.

Viljad valmivad kuni 75 päevaga.

Lihatomat ‛Blue Beauty’ on 2015. aasta uudissort! Kannab maailma mustima tomati tiitlit. Väga heade maitseomadustega, viljad mahlased. Väga hea säilivusega.

Sarnased artiklid