Üllatavat värvi tomatid. Punase ja kollase asemel must, sinakaslilla või triibuline
Alari Suurmets
Tänapäeval on tomatisorte sadu ja sadu, üks erilisem kui teine. | Shutterstock

Möödas on need ajad, mil tomatisõbrad pidid piirduma vaid punaste ja kollaste viljadega, sest tänapäeval pole ime ka valge, must või sinakaslilla tomatisort. Sortiment on lai ning igal hooajal lisandub põnevaid uudiseid.

Nüüdisaja menukköögivili – harilik tomat Lycopersicon esculentum – toodi Euroopasse varsti pärast Ameerika avastamist ja algul kasvatati teda ilutaimena. Toiduks hakati tomatit tarvitama kõigepealt Vahemere maades, kuid Eestis tunti teda veel isegi 20. sajandi alguses vähe.
Tänapäeval on tomatisorte sadu ja sadu, üks erilisem kui teine. See, millist neist eelistada, sõltub väga palju maitsest, nii et kõigile leidub midagi meelepärast. Kellele „teist värvi” tomatid tunduvad kuidagi kahtlased, võivad ju jääda truuks klassikalistele punastele ja kollastele, ent ehk võiksid kas või proovida mõnda eksootilisemat. Üldiselt on nii, et kes on juba oma sõrme „võõrastele” sortidele andnud, jätkab katsetamist ning soovib igal kevadel näha veel erilisemaid.
 

Valged sordid
 

Inimesed ei jõua ära imestada, kui näevad valget tomatit. Tegelikult on tema vili meeldivalt mahe ja maitsev. Paljud eelistavadki valgeid ja rohelisi sorte seetõttu, et need on vähem happelised. Enamasti on valged sordid suureviljalised lihatomatid.

Sort ’White Beauty’ küpsed viljad omandavad kerge roosaka jume. Viljad valmivad 80–85 päevaga. Maitse magus, kergelt tsitruseline. Üks paremaid valgeid sorte nii aeda kui kasvuhoonesse!

 

Rohelised sordid
 

Erilised seetõttu, et roheline on küpse tomati värvus. Valminud viljad muutuvad pehmeks. Paljud nutikad on avastanud, et rohelised tomatid on ka vargakindlad. Kes ikka „tooreid” vilju sööb?!

Maitselt väga põnevad ja head. Rohelisi sorte on nii kirss-, ampli-, kobar- kui ka lihatomatite nimistus.

Kirsstomat ’Frosted Green Doctors’ (rohelised külmunud doktorid). Küpsenud viljad jätavad tõesti mulje, nagu oleks külm neid näpistanud. Saagikas, tomatid valmivad 75–85 päevaga ning neid saab noppida kuni külmadeni. Magusad ja aromaatsed.

Amplitomat ’Green Sausage’ – roheline vorstike. Juba selle sordi lehestik on eriline ja õhkõrn. Vilju on palju ning need on küllaltki suured. Viljaliha jahusem. Küpsed tomatid võtavad kollakama jume. Sobivad hästi salatitesse, kastmete valmistamiseks. Kena ju – väikesed vorstikesed amplis.

Lihatomat ’Spear’s Tennessee Green’, aastast 1950. Väärikas ja väga kõrgelt hinnatud sort, mille viljade maitse on sarnane vanaema kasvatatud tomatitega. Mahlased ja magushapud. Keskvalmiv sort. Tunneb end hästi nii avamaal kui kasvuhoones.

 

Kollased, triibulised ja mitmevärvilised
 

Nendest eksootilisemate maitsetega tomatitest võikski rääkima jääda. Kõik nad on erilised, meelivate maitsenüanssidega.

Lihatomat ’Hawaiian Pineapple’. Viljad on värvilt kollased-oranžikad. Üks tomat võib kaaluda isegi kuni 800 g. Maitses tunda küpset ananassi.

Lihatomat ’Yellow Brandywine’. Kindlasti üks paremaid sorte kollaste seas. Imemaitsvad ja mahlased viljad. Paljud tomatisõbrad hindavad kõiki Brandywine’i sordirühma kuuluvaid sorte!

Lihatomat ’Marvel Striped’. Kahevärvilised viljad võivad kaaluda kuni 800 g. Väga dekoratiivsed. Viljad valmivad kuni 95 päevaga. Maitses tunda puuviljade segu.

Lihatomat ’Pink Berkley Tie Dye’– juba selle iluduse nimi on eriline. Madalakasvuline, väga varajane sort. Esimesed viljad valmivad 65–75 päevaga. Kindel testivõitja kahevärviliste, tumedate sortide seas. Võrratu maitsega!

Kirsstomatid ’Tigerella’ ja ’Duo’ on kõrgekasvulised ja väga saagikad sordid. Pikad dekoratiivsed viljakobarad kannavad rikkalikult magusaid, mahlaseid, ühtlase suurusega tomateid. Üsna suured viljad!

 

Sinakaslillad, mustad
 

Neid sorte pole keemiliselt töödeldud või värvitud, nad ongi sellised. Kõik „mustad” sordid saavad oma värvuse tänu suurele antioksüdandi Anthocyanins’i sisaldusele. Seda leidub näiteks mustikates, mustsõstardes jm.

Tumedate tomatite tugev maitse võib esialgu olla ebaharilik, aga omamoodi hea.

Kirsstomat ’Dancing With The Smurfs’ – väikesed mustad ja tumesinised pärlid. Väga dekoratiivne sort. Klassikaline maitse.

Kirsstomat ’Wooly Blue Wine’. Kui sinine või must teid ei hämmasta, siis see sort võtab keeletuks! Kogu taim, ka tomatid, on kaetud justkui pehme villatekiga. Üks viimase aja huvitavamaid ja erilisemaid sorte.

Viljad valmivad kuni 75 päevaga.

Lihatomat ’Blue Beauty’ on 2015. aasta uudissort! Kannab ka tiitlit „Maailma musteim tomat”. Väga heade maitseomadustega, viljad mahlased. Väga hea säilivusega.

Allikas: Minu Aed

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid