Viljapuude valimine aeda

Bauhof
Sisuturundus
Bauhof

Õige kevad algab ikka õitsvate õuna- ja kirsipuudega. Rääkimata sügisel puust nopitud oma aia ploomidest, mis küpsena suus lausa sulavad ja on kaubandusest ostetud viljadest kordi tervislikumad. Viljapuuaia kõrval on levinud ka viljapuude kasutamine iluaias.

Viljapuud, nagu elavas looduses ikka, vajavad edukaks viljumiseks enda kõrvale teatud sorte e. tolmuandjaid. Eriti kehtib see ploomi,- kirsi,- ja pirnisortide kohta. Tasub alati uurida, milline on hea tolmuandja ostetavale sordile ja võimalusel see ka endale muretseda. Kui teisel pool aeda naabri aias on hea tolmuandja olemas siis on kasu mõlemapoolne. Väikese krundi puhul ei saagi igast liigist mitut puud valida, liiati veel erinevaid sorte. Siis peaks valima rahuldavalt isetolmlevad sordid. Hea valik on ka perepuud, kus ühele puule on poogitud mitu erinevat sorti, tavaliselt 3-4, mis saavad ka üksteise tolmendamisega kenasti hakkama. Saadaval on õuna- ja pirniperepuid.

Rajatavasse aeda võiks alustuseks soovitada: õuntest kindlasti suvi- või sügissort „Liivi Kuldrenett“ või „Kasper“, pirnidest varajase kandeeaga, saagikas ja maitsev sügispirn „Pepi“, kirssidest maguskirsisort „Meelika“ ja ploomidest isetolmleja kas „Victoria“, „Ave“ või „Edinburg“, mis on ka omavahel head tolmuandjad.

Kasvukoht

Viljapuud armastavad  päikesepaistelist (ainult nii saavad õunad punased põsed), parasniiske ja viljaka pinnasega kasvukohta. Hea oleks ka kerge kalle lõunasse või edelasse, nii ei teki seisvat vett,  ja kaitstus põhjakaarte tuulte eest.  Istutada ei tohiks lohukohtadesse kuhu kogunev külm õhk tekitab puule talvekahjustusi ja hiliskülmad võivad ära võtta puude õied.  Liiga kõrget põhjavett, liigniisket ja rasket savimulda või puhast liivast pinnast ei taha ükski viljapuu. Liigse happesuse suhtes on eriti tundlikud  luuviljalised e. kirsi -ja ploomipuud.

Õunapuu on kõige külmakindlam ja kasvutingimuste suhtes kõige leplikum viljapuu. Tundlik on ta liigniiskuse suhtes.

Ploomipuu on kõige põuatundlikum s.t. ei talu kuiva kasvukohta ja saab viljapuudest ajutise  liigniiskusega kõige paremini hakkama.

Maguskirsipuud e. murelid eelistavad neutraalset või isegi nõrgalt aluselist, rammusat mulda. Tundlikud on nad liigniiskuse suhtes ja  talvekindluselt on nad ka viljapuudest kõige nõrgemad.

Hapukirsipuud seevastu on üks külmakindlamaid viljapuuliike. Eelistades neutraalset mulla happesust ja taludes suhteliselt hästi põuda.

Pirnipuud vajavad sooja ja sügavat mulda ning tema jaoks on oluline külmade tuulte eest kaitstud kasvukoht.

Väga soojas ja päikesepaistelises aianurgas või kasvuhoones võiks proovida kasvatada ka viinamarju, mis annavad ka Eesti kliimas täiesti arvestatavat saaki.

Sarnased artiklid