Puust ja punaseks. Spetsialist näitab ette, kuidas lekkiv segisti ja umbeläinud tila korda teha

Pekka Hietala
Kvaliteetne segisti kestab küll kaua, aga sedagi peab vahest hooldama. | Pekka Hietala

Lekkiv kangsegisti või hoopis ummistunud kraanitoru on võimalik ka ise ära parandada. Ent veeavariid on mõistlik esmalt ära hoida: korrapärane hooldus tagab sanitaartehnika pika ea.

Tänapäeva kodudes on valamukraanideks juba kangsegistid, pesumasinatel on oma vee sulgemisventiilid ja on dušisegistid. Keskmise suurusega majapidamises on igasuguseid veekraane vaat et kümmekond ja kui nende hind on 50–200 euro piirides, saab rääkida pelgalt koduse veemajanduse tarviku mõistes üle tuhande eurosest väljaminekust. Seetõttu tasubki sanitaartehnika eest korralikult hoolt kanda.

DUŠISEGISTI HOOLDUS
 

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

1. Dušisegistit saab hooldada torustikust lahti ühendamata, aga enne tuleb pealevoolu kraanid sulgeda.

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

2. Segisti temperatuuriregulaatoris on vahetatav reguleerimisosa, mis võib hakata lekkima või see lihtsalt ei toimi. Temperatuurimääramiskraan ja piiraja tulevad lahti tõmmates.

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

3. Kõige kergemini saab lukustusmutri lahti nr 38 padrunvõtmega ja kui on eriolukord, mis vajab suurt hoolikust, tehakse see töö torutangidega.

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

4. Reguleerimisosa tuleb segisti korpusest tõmmates välja, aga kui see on kinni jäänud, siis võib tõmbamisel kergelt aidata näpitsatega.

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

5. Rikki läinud segisti osa vahetatakse uue vastu välja, aga tavalise hoolduse puhul piisab veega puhastamisest. Kraani mehhanismi jaoks on olemas rõngastihendid, aga kogu uus kraanisüsteem maksab umbes 40 €. Segisti sisu tagasi paigaldades tuleb kraani rõngastihendid tihendusmäärdega kokku määrida.

Segisti remont

Segisti remont.
Pekka Hietala

6. Kui segisti regulaator ja lukustusmutter on oma kohale tagasi paigaldatud, avatakse veevool ja määratakse vee temperatuur. Jooksev vesi reguleeritakse temperatuurimääramiskraaniga ihusoojusele. Seejärel võetakse kraaninupp veelkord lahti ja paigaldatakse pildil segistikorpuse peal näha olev piiraja-rõngas selliselt, et rõnga piiraja vastav piiramisosa satuks segisti korpuses olevate märkide kohale. Lõpuks surutakse temperatuurimääramiskraani nupp oma kohale ja kontrollitakse kas segisti töötab.

Pikemalt ja põhjalikumalt saad lugeda TM Kodu&Ehituse veebruari numbrist. 

Sarnased artiklid