Kuidas ehitada vannitoa äravoolu?

Kristina Traks
TM Kodu & Ehitus
Vannitoa äravool
Vannitoa äravool | Promopilt

Vannitoa äravool on koht, mis tuleb rajada erilise hoolega, sest selle ehitamisel tehtud vigade parandamine on kulukas ja aeganõudev, halvimal juhul kogu ehitustöö otsast algamine.

Veevarustus- ja kanalisatsiooniseadmeid müüva ACO Nordic OÜ juht Urmas Truusa ütleb, et eriti iseendale ehitades peaks kehtima reegel, et tööd tehakse ainult üks kord. "Halb on teha ringi kellegi valesti tehtud töid, kuid veel hullem on parandada enda tehtud vigu," ütleb ta. "Kusjuures see põhimõte – teha hästi – ei pruugi sugugi tähendada, et töö läheks meeletult kalliks."

Üldiselt on kujunenud arvamus, et eratarbimiseks ehk koju mõeldud tooted justkui ei pea olema nii vastupidavad ja kestlikud, kui näiteks ühiskondlikes hoonetes kasutatav materjal. "Ma leian, et eramaja või korteri trapikonstruktsioon peaks olema sama töökindel ja kvaliteetne nagu koolimajal, sest ega vannitoa remont või hoonekonstruktsioonist niiskuskahjustuste otsimine ole lihtne," ütleb Truusa. "Trapikomplekti valides peaks vaatama sügavamale ilusast roostevabast pealisosast. Renntrappide puhul tuleks eelistada täielikult roostevabast terasest konstruktsiooni just pikaealisuse ja kestvuse mõttes, sest põhjalikku vannitoaremonti ei taheta ju tihti ette võtta."

Alustame algusest

Vannitoa äravoolu rajamiseks on võimalusi kümneid ning seda ruumi planeerides tasub mõelda kahele võtmeküsimusele: kui suur on vee vooluhulk ning millist põrandaplaati tahetakse kasutada – kas suurt või väikest. Nendest vastustest peakski selguma see, millist resti ja trapikonstruktsiooni on mõttekas kasutada. Tänapäevastes vannitubades kehtib üldiselt põhimõte "less is more" ehk et põrandal tahetakse näha minimaalselt kõrgendikke ja astmeid ning äravoolurestki võiks olla võimalikult minimalistlik. Kas see asub seina ääres või keset duširuumi, on puhtalt maitseasi.

Vooluhulga arvestamisel tuleb aluseks võtta veevõtupunktide vooluhulkade (l/s) summa ehittavas ruumis. Trapisüsteemide müügiga tegeleva Uponor Eesti tootespetsialist Dmitri Sokolov toob arvutuskäiguks näite: pesuruumis on valamu (0,3 l/s), pesumasin (0,6 l/s) ja dušš (0,6 l/s) ning kõik need seadmed kanaliseeritakse trapi kaudu. Seega on summaarne vooluhulk 1,5 liitrit sekundis. Sellise vooluhulga kanaliseerimiseks tuleb 75 mm ühendusega trapp, millele liidetakse sama läbimõõduga kanalisatsioonitoru. "Äravoolu ahendamine ei ole soovitav, kuna see vähendab trapi normäravoolu.

Samal põhjusel pole mõistlik valida trappi, mille ruutkaane suurus on väiksem kui 15 x 15 cm, sest kaanes olevate avade pindala jääb vee ärajuhtimiseks liiga väikseks. Liialt väikese trapiga võib tekkida üleujutus, mis omakorda võib levida teistesse ruumidesse ja tekitada ulatuslikku kahju ehituskonstruktsioonidele," ütleb Sokolov. Oluline on jälgida ka, et ava nii restil kui äravoolul oleks ühesuurune. Tasuks mõelda ka haisulukule. Mõnikord on see komplektis olemas, kuid kui mitte, peaks vaatama, kas seda saab hiljem lisada.

Hüdroisolatsiooni kaks varianti

Väga oluline on korralik hüdroisoleerimine, et vesi ei hakkaks äravoolust imbuma maja konstruktsioonidesse. "Kõik põrandatrapid tuleb siduda hüdroisolatsiooniga. Eriti tähtis on kvaliteetne niiskustõke korrusmajas ning kahe- või enamakorruselises eramus, kus põrandatrapi ümbrusest lekkinud vesi võib tungida ehituskonstruktsioonidesse ja rikkuda alumiste korruste viimistluse," ütleb Sokolov. "Hüdroisolatsiooni kihi paigaldamata jätmine või vale paigaldus on sagedane eluaseme viimistluse riknemise põhjus."

Põhimõtteliselt on hüdroisolatsiooni rajamiseks kaks varianti – see tehakse kogu vannitoa pinnale ja arvestatakse, et põrandaküte kuivatab vee vuukide vahelt välja. Teine variant on paigaldada spetsiaalse trapi ja äärikuga duširennid, mille korral põrandal olev vesi nõrutatakse trappi. Urmas Truusa ütleb, et just viimane lahendus on väga levinud Skandinaavias, kus sisuliselt ei olegi võimalik üle anda objekti, mille hüdroisolatsioon on tehtud mõnel teisel moel.

Veel soovitab ta Skandinaaviast üle võtta põhimõtte, et kasutatakse ühe tootja materjale. "Kui kasutada põrandavalus ja hüdroisolatsiooni rajamisel erinevate tootjate segusid, võib juhtuda, et need ei ühildu omavahel. Sama tootja materjale kasutades on tulemus ette teada ning üllatused jäävad olemata," ütleb Truusa.

2015_bathroom_01_g2_hand_cleanline60_bigview.jpg

Geberiti kergesti eemaldatava renntrapi kamm püüab kinni juuksekarvad ja väldib ummistusi
Promopilt

Mis on renni ja trapi erinevused?

Neid on mitmeid ja põhimõttelisi. Renni saab paigaldada vannitoa seina äärde ning piisab ühepoolsest ühtlasest kaldest, vannitoa keskel asuv trapp aga vajab kaldeid igalt poolt. Renniga vannitoas saab kasutada ka suuri põrandaplaate, trapi lahenduse puhul aga kaldub valik väiksemate plaatide poole. Renni puhul saab paigaldada lisaääriku renni ja seina vahel, mis võimaldab seina ja põranda vahelised nurgad paremini viimistleda ning edaspidi on ka nende puhastamine märksa lihtsam.

Truusa soovitab vannitoale sobivaid lahendusi otsides tutvuda profikauplustes pakutavaga. "Kui oled seni käinud põhiliselt ehitusmarketis, siis mine nüüd vaata ka mõnda spetsialiseerunud kauplusesse. Tuntud kaubamärkidel on kõigil abivalmid esindajad, kelle käest saab head nõu," soovitab ta. "Vannitoa ehitamine ei ole odav ja just odavaid materjale taga otsides tasub endalt küsida, miks mõni asi on odavam kui teine – endale ehitades ei maksa liialt langeda odavuse lõksu, sest ümbertegemine võib olla oluliselt kallim."

Üldiselt pole trapi paigaldamine keeruline. Uponor pakub isegi sellised trappe, millel on justkui jalad all. "Niisuguse lahenduse saab paigaldaja enne põranda valamist sättida õigele kõrgusele ja kui muidu võiks käepäraste vahenditega loodi sätitud trapp põranda valamise käigus paigast ära nihkuda, siis selle variandiga nii ei juhtu," selgitab Sokolov.

Naabrite uputamine ja torustikuhais

Kiilto Eesti tootejuht Kaja Kuus ütleb, et kui juba vigadest juttu teha, siis enamasti puudutavad need trapi puudulikku tihendamist – tugevdustükk puudub hoopiski või on valesti paigaldatud. Siis pole ime, kui tekivad veelekked, mis rikuvad konstruktsioone või uputavad alumisi naabreid.

Urmas Truusa lisab, et veekahjude juures on problemaatiline just see, et põhjus jääb kauaks ajaks peitu ja tulemus on näha alles siis, kui kahjustus on arenenud juba väga kaua ning teinud palju pahandust. "Hallitus ei teki ühe päevaga ja me näeme teda alles siis, kui seda on massiliselt. Väga raske on taolisel puhul leida kohta, kust on probleem alguse saanud. Halvemal juhul tuleb puudulikult ehitatud äravoolusüsteemi puhul kogu vannitoa plaadistik üles võtta," ütleb ta.

Levinud vead äravoolu rajamisel on veel valed kalded, millega seoses vesi koguneb näiteks ruumi nurkadesse või voolab hoopis trapist mööda. Mööda võib panna ka trapi valikuga – ta on kas liiga väike või ei voola tühjaks. "Hea disain on see, kui trapp voolab tühjaks, haisulukk töötab ja trapp on kergesti puhastatav, kuna kõik on roostevaba," ütleb Truusa.

Kui põrandatrapist tuleb ebameeldivat kanalisatsioonihaisu, siis enamasti on häda vesiluku kuivamises. See probleem võib tekkida siis, kui põrandaküte on ehitatud rennikorpusele liiga lähedale või kasutatakse pesuruumi nii harva, et vesi aurustub veelukust ära. Lahenduseks on klapiga sulguv vesilukk, mis ei lase trapil kuivada ning sulgeb hermeetiliselt veeneelu. Variant on ka trapi ajutine sulgemine, kui lähed kodust pikemaks ajaks ära, samuti võib kasutada spetsiaalset, lihtsalt paigaldatavat silikoonkummist membraaniga lisaklappi. "Põrandakütet vannituppa rajades on siiski mõistlik mitte vedada seda väga lähedale trapile, vaid kütta ühtlaselt kogu põrandat ja neid kohti, kus liigutakse," lisab Truusa.

Puhasta korrapäraselt

Sellist trappi, mida puhastada polegi vaja, ei eksisteeri. Kindel on see, et sinna koguneb juuksekarvu ja mustust ning sellepärast on soovitav trappi korrapäraselt kontrollida ja ka puhastada. Valida tuleks selline lahendus, mille hooldamisega saab hakkama ilma tehnilise hariduseta ja spetsiaalsete tööriistadeta inimene. Näiteks Uponori trappe on lihtne puhastada – eemalda ruutkaas, tõsta sisu välja ning puhasta üleliigsest. Kruvikeerajaid ega mehemoodi jõudu polegi vaja.

Geberiti müügijuht Pekka Porkanenon ütleb, et Geberit on lahendanud renntrappide hügieeniprobleemi selliselt, et vesi voolab äravool renni pinnal, mitte renni kaane all. "Kasutajal on alati hea ülevaade puhtusest ja puhastamiseks piisab kui renni pind lapiga üle käia. Renntrapi keskosas on lihtsasti eemaldatav trapi kaas, mille all on spetsiaalne kamm – see püüab kinni juuksekarvad ja suurema prahi. Kammi eelis tavalise sõela ees on puhastamise lihtsus: kogunenud karvad tuleb kammipiidelt lihtsalt maha lükata. Trapi all on spetsiaalne vesilukk, mille kuju tagab trapi isepuhastumise. Kõigi meie äravoolude väljatöötamise lähtekoht on kasutusmugavus ja turvalisus. Seda nii paigaldaja kui kasutaja seisukohalt." Samasuguse vesiluku lahendusega ning kammsõelaga on varustatud ka restkaanega põrandatrapid ning seinatrapid. Lisaks on kõigil dušiäravooludel tehases paigaldatud hüdroisolatsioonimaterjal, mis tagab hea lekkekindluse.

Sarnased artiklid