Narva linnuse põhjaõues tehakse ahjutoitu, lameleiba ja muud põnevat

Kristel Trell
kodus.ee
kodus owen
Narva linnuse Põhjaõues toimuvad sel nädalavahetusel ehk siis 27.-28. mail ahjutoidupäevad "Vaata kööki 2017" | Narva Muuseum

Suvi on reisimise aeg: kodus.ee kiikab korraks Narva linnuse põhjaõue, kus tehakse toitu ja toimub muud põnevat.

Suvisel ajal kolib osa Narva muuseumist õue - 20. maist 27. augustini saab Narva linnuse põhjaõues tutvuda 17. sajandi elu-oluga. Seal tegutsevad neli ajaloolist käsitöökoda ja apteek, oma teenuseid pakub rahavahetaja. Lisaks külastavad  õue suve jooksul rändkäsitöölised, kes näitavad ja õpetavad oma oskusi  kõigile, kel tahtmist. Põhjaõue elanikud elavad 17. sajandis ja toimetavad tollaseid tegemisi. Nagu tollal, määrab ka nende elurütmi rahva- ja kirikukalender, selle tähtpäevad ja pühad, nendega seotud uskumused ja kombestik. 

Põhjaõue elanikud elavad 17. sajandis ja toimetavad tollaseid tegemisi. | Narva Muuseum

Kes aga midagi maitsvat iidsel moel hamba alla tahab saada, el tasub igal juhul muuseumi põhjaõue sündmuste kalendrisse kiigata - näiteks muuseumiööl valmisid seal mõnusad lameleivad. Ent õige toiduüritus, millega saab vungi sisse põhjaõue kerkinud uhiuus suveköögi ahi, on alles tulekul: sel nädalavahetusel ehk siis 27.-28.mail toimuvad seal ahjutoidupäevad "Vaata kööki 2017".  "Ahjutoite valmistavad muuseumirestorani Rondeel kokad ning vadjalased. Juba eelmisel nädalavahetusel katsetasime eritellimusel valminud mahukat ahju lameleibade tegemiseks," rääkis turundusjuht Liina Pulges.  "Kindlasti saab korralikku karaskit ja katsetame toiduvalmistamist ka graapenites. Lisaks saab endaga kaasa võtta juuretist või hea lihaleiva retsepti," lubas ta.

Narva linnuse Põhjaõues toimuvad sel nädalavahetusel ehk siis 27.-28. mail ahjutoidupäevad "Vaata kööki 2017" | Narva Muuseum

Samal ajal on põhjaõues toimumas ka vadjalaste rahvuspäevad. "Kõik linnuse külastajad saavad uudistada vadjalaste rahvariiete näitust, maitsta nende rahvustoite ning tutvuda nende rahvatantsude ja -muusikaga," rääkis Pulges. Lisaks on suve jooksul tulemas seppade festival, ajaloofestival koos lahinguga ja muidugi juba Eestis laialdaselt tuntust kogunud hoidiste festival "Suvi purki", mis suvesündmustele maitsva punkti paneb.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid