Harilik hernes on üheaastane taim. Seda võib sisetingimustes ette kasvatada või siis külvata otse avamaale mais (või juuni algul), kui mulla temperatuur on 8 – 10 kraadi. Harilik hernes tärkab kiiremini soojas pinnases – külmas mullas lähevad seemned kergesti mädanema.
Seemnete leotamine kiirendab idanemist. Leotatud seemned tuleb külvata niiskesse mulda.
Sordist sõltuvalt külvatakse herneid umbes 2 – 5-sentimeetriste vahedega. Seemnekulu on 60 g 10 m külvirea kohta.
Madalaid sorte külvatakse 20 cm reavahega, külvisügavus on 4-6 cm. Kõrgeid sorte külvatakse kahes reas ja ridade vahele jäetakse umbes 15 cm. Kasvatamisperiood on juuni-juuli, kasvuaeg umbes 90-100 ööpäeva, üdiherne kasvuaeg on lühem, umbes 60-85 ööpäeva.
Kasvukoht peaks olema päikeseline ja soe, muld huumusrikas ja võimalikult neutraalne (pH üle 6). Mullaks sobib Mahe Aiamuld või Aiamuld. Aiamaa tuleks lubjata Aialubjaga. Muld tuleks harida kobedaks.
Herne väetisevajadus on väike. Aiamaale võib harimise käigus lisada Mahedat Aiaväetist. Hernes vajab kaunviljana lämmastikväetisega väetamist ainult taimede kiire kasvu perioodil.
Herne võrsed vajavad toestamist, kui taimed on umbes 15 cm kõrgused. Kahe hernerea vahele võib toeks seada kanavõrgu või keppide külge seotud nööri. Ka risti paigutatud kepid on taimedele heaks toeks. Umbrohi tuleb kitkuda ja herneid kasta regulaarselt. Ka õitsemise ajal on hea taimi kasta.
Saagikogumise aeg on juulis-augustis. Suhkruhernes tuleb ära korjata kohe, kui kaunad on täielikult välja arenenud ja veel lamedad. Üdihernest korjatakse, kui kaunad on prisked. Hernepeenralt kogutakse saaki paar korda nädalas. Taimi ei tohi maast välja tõmmata. Pärast saagi korjamist lõigatakse hernevarred ära ja jäetakse peenrale kõdunema, sest see suurendab mulla lämmastikusisaldust.
Nõuanded:
Hernevõrsed on värske ja mineraalainerikas lisand salatitesse ja erinevate toitude juurde. Hernevõrseid on võimalik idandada valgusküllases kohas sisetingimustes aastaringselt.
Herneid hoitakse öö läbi vees ja külvatakse tihedalt sobivasse nõusse Külvi-, Taime– või Lillemulda. Seemneid ei ole vaja katta. Külvi hoitakse ühtlaselt niiskena, kuid mitte nii märjana, et seemned hakkavad mädanema. Paari nädalaga kasvatab hernes soojas kohas 5-10 cm pikkused võrsed.