Kuidas valida enda vajadustele vastav muruniiduk?

Husqvarna
Sisuturundus
Kui niitmine ei ole meelistegevus, tasub kaaluda robotmuruniidukit. | Husqvarna

Õigesti valitud muruniiduk aitab muuta muidu tüütuna tunduva niitmiskohustuse lihtsamaks ning isegi nauditavaks tegevuseks. Millal aga eelistada tavalist muruniidukit, millal murutraktorit, raiderit või hoopis robotmuruniidukit, räägib Husqvarna Eesti niiduekspert Kristo Maripuu.

Arvesta oma aia suuruse ja liigendatusega

Lihtne põhimõte ütleb, et kui niidetav pind on väiksem, saab muru niitmisega üldiselt hakkama ka tavaline muruniiduk. Niitja eelistustest sõltub, kas valitav masin peaks olema edasiveoga, mis niiduki lükkamist lihtsustab ning kas masin peaks olema ka muru kogumise ja multšimise funktsiooniga või olema lihtsa külgväljaviske lahendusega.

Juba suuremate niitmispindade (alates 1500 m2) puhul tekib aga dilemma, kas eelistada murutraktorit või raiderit. Kui niidetaval pinnal on rohkem puid ja põõsaid ning muid takistusi, tasub eelistada raiderit, sest neil on parem manööverdamisvõime. Tänu keskliigendsüsteemile on raiderite pöörderaadius väike ning seetõttu suudab see masin manööverdada hõlpsasti ka puude ja põõsaste ümber ja samas niita neile väga lähedalt. Murutraktori pöörderaadius on oluliselt suurem, mistõttu võrreldes raideriga jääks liigendatud aias rohkem osaliselt niitmata ala, mis vajaks hiljem trimmerdamist. Kui niidetaval alal on kallakuid ja/või soovitakse kasutada raiderit ka näiteks lumelükkamisel, sobib kasutamiseks näiteks Husqvarna AWD raider, mis saab hakkama ka keerulisema maapinnaga.   

Kui suur aed ei ole eriti liigendatud ning on rohkem lihtsalt murupinda, võib mõelda raiderist soodsama murutraktori peale, mille suurem pöörderaadius ei ole takistuseks aias, kus ei ole nii palju peenraid, puid ja põõsaid. Murutraktorite puhul on võimalik valida manuaalkäigukastiga ja hüdraulilise ehk automaatkäigukastiga mudelite vahel. Kuigi automaatse käigukastiga traktori hind on mõnevõrra kallim, tasub see ära, sest masina käsitsemine ja sellega manööverdamine on palju kergemad.

Kui niidetaval pinnal on rohkem puid ja põõsaid ning muid takistusi, tasub eelistada raiderit, sest neil on parem manööverdamisvõime. | Husqvarna

Võta arvesse ka enda kui niitja eelistusi!
 

Niiduki valimisel peaks lisaks aia suurusele ja liigendatusele arvestama ka niitja soovidega. Kas niitjale meeldib igal nädalal oma aias muru niita või eelistaks ta oma aega sisustada muude tegevustega?

Kui niitmine ei ole meelistegevus, tasub kaaluda robotmuruniidukit. Varem või hiljem muutub niitmine rutiiniks – kellele meeldivaks, kellele ebameeldivaks. Robotniidukiga võidab nädalas kuni mitu tundi vaba aega, mille saab sisustada meeldivamate või vajalike tegevustega. Selle esmane hind on küll suurem kui mitmetel teistel niidumasinatel, kuid seda kompenseerivad enesele võidetud aeg, alati sile murupind ja vaikus.

Sarnaselt teiste niidukitega tuleb ka robotniiduki valimisel teada oma aia suurust ja eripärasid: kaldeid, liigendatust, läbipääsusid muruplatside vahel. Erinevate robotmuruniidukite vahel valimiseks on hea pöörduda oma ala spetsialistide poole, näiteks küsida nõu Husqvarna volitatud edasimüüjatelt. Nemad oskavad soovitada sobivaima robotniiduki vastavalt aia eripäradele ja suurusele.

Õnneks saavad robotniidukid hästi hakkama ka suuremate kruntidega. Olenevalt mudelist on üks Husqvarna robotniiduk võimeline niitma 500 kuni 5000 ruutmeetri suurust krunti. Kui tegemist on näiteks hektari suuruse krundiga peaks aga paigaldama mitu robotniidukit, et see ala tervenisti ära teenindada.

Olenevalt mudelist on üks Husqvarna robotniiduk võimeline niitma 500 kuni 5000 ruutmeetri suurust krunti. | Husqvarna
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid