Kaitse vannituba veepritsmete eest!

Margit Aedla
Vanniseinad jagunevad põhimõtteliselt kaheks, statsionaarsed ja liikuvad. | Shutterstock

Vannis on mõnus käia. Sageli on aga probleemiks vannis dušši võttes vee kontrollimatu laiali pritsimine. Selle vältimiseks aitavad vanniseinad. Kas igale vannile saab paigaldada sobivaid seinu?

Marek Luik firmast Biston OÜ ütleb, et kõikidele vannidele ei saa siiski seinasid paigaldada. Muidugi saab paigaldada seinu sirge joonega vannidele, millel puuduvad kumerused ja nõgusused. Enamjaolt paigaldatakse vanniseinasid sirgetele akrüülvannidele, kus võetakse ka dušši. Kaitsvaid seinu ei saa aga paigaldada kivivannidele, sest selliseid seinasid lihtsalt ei toodeta. Kivivannid on disainitud enamasti eraldi seisvatena, et tuua välja rohkem vanni ilu.

Andres Glass Solutionsi müügidirektor Aleksandr Zaitsev on optimistlikum ja väidab, et põhimõtteliselt saab igale vannile paigaldada klaasseina, olgu vann siis kandiline või ümar, plast või metall. Kuna aga kõige levinumad on sirgete vormidega ja pealispindadega vannid, kuhu klaasseinu paigaldatakse, siis sellised lahendused ka domineerivad.

Vanniseinu tehakse Aleksandr Zaitsevi sõnul maailmas erinevast materjalist, kuid tänaseks on Euroopas üha populaarsem kasutada karastatud klaasi, mis annab vannitubadele ruumilisust ja soliidsust. Üldiselt on vanniseinad sõltuvalt mudelist valmistatud 6–8 mm paksusest karastatud klaasist, mille tooni saab inimene ise vabalt valida.

Marek Luik ütleb, et vanniseinad on tavaliselt pendelhingedega ehk seina saab liigutada nii vanni sisemuse poole kui ka vannist väljapoole.
Vanniseinad jagunevad põhimõtteliselt kaheks, statsionaarsed ja liikuvad. "Kui statsionaarsed on seina külge fikseeritud, siis liikuvate puhul kasutatakse erinevat tüüpi hingesid, mis annavad manööverdusruumi klaasi liigutamiseks ja kokkuvoltimiseks. Eksisteerib ka kombineeritud lahendusi, mille puhul väike klaasiosa on fikseeritud ning suurem on liikuv. Selline lahendus sobibki ideaalselt interjööridesse, kus on vaja klaassein liikuma saada selliselt, et segisti, kraan, dušš või muu detail seda tegevust segama ei jääks," seletab Aleksandr Zaitsev.

Kui vastupidavad on vanniseinad ja kas pole ohtu, et need võivad eest kukkuda? Marek Luik seda ei karda, sest kui on järgitud tootja paigaldus- ja hooldusnõudeid, siis probleeme ei tohiks tulla.
"Oht, et toetamisel võib toodet vigastada, on alati olemas iga toote puhul. Enamik inimesi käib usutavasti oma asjadega ümber ratsionaalselt ning hoolikalt. Seda peab arvestama ka vanniseinte puhul. Kuna kasutame karastatud klaasi, mis on viis korda tugevam kui tavaline klaas, siis võime julgelt väita, et tegemist on ohutu tootega," on Aleksandr Zaitsev kindel.

Kui kõrged peaksid vanniseinad olema? Marek Luige sõnul on optimaalne kõrgus 140–150 cm.
Paljuski sõltub see ka duši kõrgusest. Vältimaks vee väljapritsimist, peaks Aleksandr Zaitsevi sõnul vannisein ulatuma dušist veidi kõrgemale. Praktika näitab, et erinevaid parameetreid arvestades võiks standardne vannisein olla kõrgusega 150 cm.

Millest sõltub vanniseina hind? Marek Luik ütleb, et hind sõltub materjalide kvaliteedist. Hinda kergitavad just metallist hingede osad. Keskmine sein võiks maksta umbes 120 eurot. Aleksandr Zaitsev liasb, et hind sõltub veel ka mudeli funktsionaalsusest, kas on statsionaarne või liikuv sein ja muidugi suurus (standardlahendus või erimõõduline). Ka soovitavat klaasi tooni tuleb arvesse võtta (kirgas, toonitud ja/või matistatud). Keskmiselt saab aga vanniseina soetada 250 euroga (www.klaasistuudio.ee).

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid