Vastupidava vinüülpõrandakatte paigaldus

Ari Lahti
Kirsi Laamanen
Vinüül on tugev ja kulumiskindel materjal, aga kui keset põrandat mingi laud saabki vigastuse, on sellise laua väljavahetamine ka lihtne: keera viltuselt kruvi vigastatud laua nurka. | Arto Wiikari

Vinüüliga kaetud põrandakatteid on plankudena, rullmaterjalina, plaadina ja korgist. Vinüülkatete plussid on hea kulumiskindlus ja kerge hooldatavus. Vinüülpõrand sobib nagu rusikas silmaauku just ühiskondlikesse ruumidesse ja sellistesse kodudesse, kus põrand on tugevama kulutuse all – näiteks väikelastega ja koduloomadega peredes.

Tekstiilalusel vinüülvaipkatteid toodavad mitmed firmad. Mustreid on tohutult ja valikust leidub sobilik põrandakate nii elutuppa, magamistuppa kui kööki.
Vinüülvaip on erinevatest põrandakattevalikutest kõige lihtsama paigaldusega, kuigi ruumi suurus ja kuju mõjutavad paigaldamise ladusust tunduvalt. Tänu tekstiilalusele tundub vinüülvaip jala all soojana ja selle pinnatöötlus kas siledapinnalisena või reljeefsena on ka jalatalla all tajutav. Kvaliteetne vinüülvaip paigaldatakse põrandale nö ujuvkattena, et seda ei peaks aluspõrandale kinni liimima.
Vinüülvaipkate on mitmekihiline millel tekstiilaluse ja kulumiskindla pealiskihi vahel on ka veel tugevduskihid. Vinüülvaipkatte paksus võib olla 2–3 mm. Eelmainitud omaduste tõttu ei jää kvaliteetsele vinüülkattele kergelt vajutusjälgi ja ka paigaldamine erinevatele aluspindadele on lihtne.
 

Ökoloogilised vinüülpõrandakatted
 

Keskkonnasäästmise teema on positiivselt mõjutanud ka vinüülkatete tootmist. Nende taaskasutatavus ja tootmisel kasutatavad biolagunevad materjalid on muutnud vinüülvaipkatete kasutusturvalisust. Vaipkatete tootmisprotsessis kasutatakse isegi samu aineid, mis saanud heakskiidu ka toidupakendite tootmiseks. Vinüülvaipkatted ja vinüülpõrandalauad on põhiliselt M1 klassiga, mis tähendab, et neist ei lendu ruumiõhku mingeid kahjulikke aineid.

Siinkirjeldatud põrandakatmistöös kasutatud vinüülvaipkate on Gerflorin Texline, mille ökoloogilisus tuleneb ka muuhulgas selle vinüülkatte tekstiilaluskihist. Vaipkattest 95% on selline taaskasutusmaterjal, nagu PET-plast.
 

Lukustatavate sulunditega vinüüllauad
 

Lukustatvate sulunditega vinüüllaudpõrandakatted erinevad üksteisest nii paigaldusjuhiste kui ka omaduste poolest. Tootjad võistlevad omavahel ka erinevate sulundikinnitussüsteemidega.
Üldine reegel vinüüllaudpõrandate puhul on, et laudu ei liimita aluspinnale – vinüüllaudpõrandki paigaldatakse ujuvana. Peamiselt tehakse paigaldus ilma aluskangata, aga kortermajades või eramu ülakorrusel summutatakse sammumüra spetsiaalse alusmaterjaliga.
Müügil on ka selline vinüülpõrandalaua nimetuse all müüdav toode, millel on põrandalaua alla juba valmistamisel kleebitud helisummutav alusmaterjal – kas siis põranda puhul oleks helisummutust vaja või mitte.
Erinevate tootjate valmistatud vinüülpõrandate aluspinna tasasus, nn liikumisvahed seinte ääres ja paigaldamistehnika on erinevad.

Vinüüllaudpõrandate alla sobib ka põrandaküte. Paljud vinüülpõrandalaudade tootjad lubavad, et aluspõrandaks võib olla nii sile betoon, ehitusplaadid kui ka keraamilised plaadid (vuugi laius ja sügavus on määratletud). Peamine: vinüülpõrandalaud peab alati olema paigaldatud kindlale alusele. Kaht ujuvat vinüüllaudpõrandat ülestikku ei tohi olla; sama pädeb ka tekstiilaluskihiga vinüülvaipkatete suhtes.
 

Sulunditest sõltub kõik
 

Vinüülpõrandalaudade paksused ja sulundite suurused ning kinnitussüsteemid on erinevad. Osad lauad paigaldatakse selliselt, et laua pikem serv asetatakse eelmise laua sulundisse ja vajutatakse käega alla, et liitekoht lukustuks, misjärel otsasulund koputatakse kinni kummivasaraga. On ka sellist paigaldamismoodust, et lauad liidetakse kokku vaid servade ühte libistamise teel ja painutades ning löömisvahendeid ei tohigi kasutada.
Gerflor Virtuo 55 Clic vinüülpõrandalaudade, mida selle jutu ajendiks oleval objektil kasutati, sulundikuju võimaldab laua laskmist ülaltpoolt eelmise laua sulundisse. Kinnitamine toimub kummivasaraga või paigaldusrolleriga, millega liitekohad rullitakse kinni, et need jääksid tugevad ja veetihedad.
 

Ujuvpõrand peab saama liikuda
 

Kõikide ujuvana paigaldatavate põrandakatete suhtes kehtib sama reegel, mis vinüülmaterjalide suhtes: põrandakate peab saama nö oma elu elada ja seetõttu on oluline, et põrandakatte servadesse ja üleminekukohtadesse, nagu keskküttetorude ümber ja ukseservades, jäetakse tootja juhiste kohaselt piisav liikumismaa.
Sisseehitatud mööbli, nagu esiku- või köögikappide alla, põrandakattematerjali ei panda. Erinevate põrandakattematerjalide suhtes on antud ka tootekohased juhised selle kohta, kui suure ühtse pinna saab vastava materjaliga katta, ilma et peaks põranda katmisel materjali jätkama.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid