Maalrid annavad nõu. 10 värvinippi + värvi kestvus põrandal
TM Kodu&Ehitus
Värvi nurgad, laeäärsed servad, põrandaliistude kohale jääv ning aknaid ja uksi ümbritsev ala enne, kui teed algust seinte põhiosaga. | Shutterstock

Värvimistöö muutub lihtsamaks, kui lähtud alljärgnevatest punktidest.

1) Ettevalmistus tasub ära. Vajalikke materjale võiks hankida läbimõeldult. Kui kõik vajalikud vahendid on käepärast, hõlbustab see värvimistööd ja säästab aega.

2) Kvaliteet loeb. Väldi halva kvaliteediga värve. Vastasel juhul pead pinnale kandma rohkem värvikihte ja sageli jääb seetõttu viimistlus ebaühtlane.

3) Hinda head pintslit. Investeeri kvaliteetsesse 50 mm sünteetiliste harjastega pintslisse, et saavutada parim tulemus.

4) Tööta hoolikalt. Värvi nurgad, laeäärsed servad, põrandaliistude kohale jääv ning aknaid ja uksi ümbritsev ala enne, kui teed algust seinte põhiosaga. Korda seda iga seina puhul ja ära liigu edasi enne, kui oled veendunud, et värv jääb ühtlane.

5) Hangi värvirull. Sa vajad seinte jaoks 18 cm keskmise karvaga rulli ning kui pead värvima radiaatoreid või kitsaid alasid, tasub muretseda ka väike rull. Uut värvirulli tuleb enne kasutamist pesta seebivees, et see ei hakkaks ebemeid andma.

6) Väldi tilku. Muretsed, et pintsli otsast tilgub värvi? Kasta pintsli alumine pool värvi sisse ja seejärel koputa pintsliga vastu purgi seina, et vabaneda üleliigsest värvist.

7) Värvi tähtede juhatusel. Kui värvid rulliga suurt ala, alusta sellest, et maalid seinale W-tähe; siis täida see rulli tõstmata M-tähega. Nii saad ühtlase värvikihi.

8) Jäta aknad hilisemaks. Ära muretsege, kui aknaklaasile langeb värvipritsmeid. Oota, kuni need kuivavad, ja eemalda siis värvikaabitsaga.

9) Hoia pintslid niisked. Kui  pintsleid ja värvirulle ei kasuta, hoia neid niiske lapiga kaetud ämbris, et nad ära ei kuivaks.

10) Hoia käepärast puhas kuiv lapp, millega pühkida ära värvipritsmed, kui neid tekib. Kuivata pind majapidamispaberiga, et eemaldada kogu värv. Tööajal jooksvalt puhastamine hõlbustab värvimisjärgset korrastustööd.

Allikas: Sadolin
 

Mida teha, et värv põrandal püsima jääks?

 

Vana puitpõranda värskendamisel on mitmeid valikuid ja üks neist on värvimine. Kui aastakümneid tagasi olid laudpõrandad värvitud tihtipeale tumedates ning igavates toonides ja kippusid siit-sealt kooruma, siis tänapäeva veepõhised põrandavärvid on juba väga vastupidavad.

Tikkurila tootekonsultant Reigo Mägi ütleb, et igale aluspinnale värv siiski ei sobi. Enne kui värvima asud, tuleks veenduda ja kindlaks teha, millega varasemalt pinnad töödeldud on. Üheks näiteks võiks tuua õlitatud pinnad, millega tuleb eelnevalt vaeva näha.

"Õli ei sobi varem värvitud või lakitud pindadele ja vastupidi. Õli imendub sügavale poori ja muudab pinna mustust ning niiskust hülgavaks. Kui peaks tekkima soov õlitatud pind üle värvida, puudub paraku nake ning värv ei jää pinnale kinni," hoiatab spetsialist.

Värvitud pinnad on üldjuhul libedad, kuid tänapäeval saab lisada libisemist tõkestavaid materjale.

Varem töödeldud lakiga/värviga põrand, tuleks kindlasti enne värvimist puhtaks pesta leeliselise puhastusvahendiga, vajadusel teha puidupahtliga parandused ja karestada.

Kõige levinum kasutatav ehituspuit on meil kuusk ja mänd. Mõlemad puiduliigid on olemuselt pehmed ja kipuvad kiiresti kolletuma. Tugevamad ning hinnalisemad on tamm, kask ja saarepuu.

Iga põrand, olgu ta siis õlitatud, lakitud või värvitud, tahab saada pidevat hooldust ja puhastamist. Õigeaegselt tehtud hooldus pikendab tunduvalt põranda eluiga. Põhilised vead, mis tehakse värvipinna kahjustamisel, on sellele mitte tähelepanu pööramine. Nii satubki pragudesse mustus ja niiskus, mis lõppeb värvi koorumisega.

Sarnased artiklid