Vananemist pidurdav fossiil
Jüri Annist
Hõlmikpuulehtedest valmistatud ekstrakt on heaks mälu ja mõtlemisvõime turgutamise vahendiks. | Shutterstock

Hõlmikpuu Ginkgo biloba on Eesti aias imetlusväärne eksoot.

Hõlmikpuud asutasid end Maal kasvama umbes 300 miljonit aastat tagasi. Järgmised 200 miljonit aastat olid nad enesega rahul ja kasvasid kenasti koos dinosaurustega. 100 miljonit aastat tagasi otsustasid nad aga ühtäkki, et on Maal kasvamisest tüdinud. Siiski jätsid nad justkui sõnumitoojana kasvama vaid ühe liigi, hõlmikpuu Ginkgo biloba. See väsimatu fossiil pidas nüüdisajani looduslikult vastu vaid Hiinas. Tänu ilule, söödavatele seemnetele ja tõhusatele raviomadustele on hõlmikpuust sobivas kasvupiirkonnas saanud väga populaarne aiataim.

Suur heitlehine puu kuulub hoopiski okaspuude klassi, mis, nagu sa algklasside bioloogiatundidest kindlasti mäletad, koosneb kolmest seltsist: ihnlehikulaadsed (Cordaitales), kes on nüüdseks välja surnud; hõlmikpuulaadsed (Ginkgoales), kelle ainuesindajaks on hõlmikpuu, ja okaspuulaadsed (Coniferales), kuhu kuuluvad 600 liigiga okaspuud. Lisaks on iidsel hõlmikpuul ühiseid jooni ka seemnesõnajalgadega.

 

Tervistaja ja mälu turgutaja
 

Kui sulle kohe üldse ei meenunud, kuidas okaspuude klass välja näeb, siis on viimane aeg oma mälu parandada. Hõlmikpuulehtedest valmistatud ekstrakt on heaks mälu ja mõtlemisvõime turgutamise vahendiks nii eakatele kui ka noortele inimestele.
Lehed korjatakse sügisel, parajasti siis, kui nad hakkavad värvuma kollaseks, ja kuivatatakse.

Mälu värskendav teesegu on järgmine: 1 osa hõlmikpuulehti; 1 osa piparmündilehti; 1 osa aasristiku droogi; 1 osa rosmariinilehti; 1 osa ingverijuurt. Lisa teesegule keev vesi, lase soojust hoidva katte all 10 min tõmmata, vala läbi teesõela kruusi, lisa maitse järgi mett, naudi ning jälgi, kuidas mõtted hakkavad peas nobedamalt liikuma.

Hiinlased on hõlmikpuud tervistamiseks kasutanud juba ammu enne meie aega. Tema lehtedest valmistatud ekstrakt on autoriteetsete allikate kohaselt osutunud suuremal või vähemal määral tõhusaks Alzheimeri tõve ja teiste dementsuse vormide puhul; verevarustuse häirete puhul kätes ja eriti jalgades; tasakaaluhäirete esinemisel; värvilise nägemise parandamisel diabeetikutel ja glaukoomi puhul; premenstruaalse sündroomi (PMS) nähtude leevendamisel ning mälu taastamisel. Kuna hõlmikpuu lehtede ekstrakt parandab verevarustust ja hõlbustab närviimpulsside kulgemist, siis on seda kutsutud vananemise pidurdajaks.

Hõlmikpuudroog on üsna tugeva toimega ja selle doseerimine on targem usaldada farmatseutidele. Apteekides on saada hulk hõlmikpuupreparaate, millede toimeainete hulk ja annustamine on täpselt määratletud.

Hõlmikpuuseemneid, mis esmapilgul sarnanevad ploomidele, tarvitatakse hommikumaades mitmesuguste roogade valmistamiseks. Seemnete saamiseks on tarvilik nii emas- kui ka isastaime olemasolu, viljakandva puu kasvamine võtab aastaid.

 

Istuta aeda

Kuna me ei taha vanaks saada, siis on päramine aeg oma aeda üks hõlmikpuu istutada. Aiaäridest võib osta päris mitmeid hõlmikpuusorte, sh ka kääbuskasvulisi. Kuna hõlmikpuu on suutnud Maal elusana püsida kujuteldamatult kaua, on ta järelikult väga vintske ja vähenõudlik. Tarvilik on päike, liigses kuivuses ta püsib, aga ei edene. Hõlmikpuu ei talu, kui tema lähedal kasvavad suured puud, kelle juured ulatuvad tema kasvukohani.

 

AIAS: Eksootiline pilgupüüdja.

KÖÖGIS: Mäluparandava teesegu koostisosa.

RAVIS: Mitmekülgne vananemise pidurdaja.

shutterstock_209238070.jpg

Hõlmikpuu oks.
Shutterstock

Sarnased artiklid