Aiatarvete e-poest Rohenäpp.ee võib kevad-suveks hankida maailma õhe parima ja nägusama Inglismaal valmistatud automaatse kasvuhoone aknaluugi avaja – MK7 Standard Bayliss, mis teenib aiapidajat aastaid. Parim hinna-kvaliteedi suhtega automaatavaja mudel on Autovent XL Bayliss.
Muide, kui osta e-poest mitu avajat, saab praema ja soodsama hinna.
Bayliss automaatsed kasvuhoonete aknaavajad on parimad tooted automaatsete aknaavajate turul ja sobivad kasutamiseks nii puitraamide kui ka alumiiniumraamide jaoks. Piisav ventilatsioon on kasvuhoonete juures üks kõige tähtsamaid aspekte ning meie automaatsete aknaavajate valik tagab täpse ja järjepideva tuulutuse 24 tundi päevas.
Bayliss automaatsed kasvuhoonete aknaavajad on toodetud perefirma poolt Derbyshire’s, Inglismaal, juba aastast 1964 ning nad on uhked oma väga hea reputatsiooniga disaini, kvaliteedi, vastupidavuse ja teeninduse vallas.
Aga kuidas aknaavaja üldse töötab? Tugevas metallsilindris on mineraalvaha, mis paisub temperatuuri tõustes. Vaha lükkab kolbi, mis avab autovendi läbi balanseeritud ühenduste. Kui temperatuur langeb, tõmbub vaha kokku ja tugev roostevabast terasest vedru sulgeb vendi ja lükkab kolvi tagasi algasendisse. Ehk siis automaatne aknaavaja avab ja sulgeb hingedel ventilatsiooniava/akna automaatselt, kasutades selleks päikese või ümbritseva õhu poolt toodetud soojust. Mida kuumemaks läheb, seda rohkem aken avaneb.
Kasta aeda mugavalt!
Loomulikult on vaja aiamaad suvisel ajal jahutada ning sel puhul kulub ära korralik imbvoolik.
Madalsurve imbvoolik on ette nähtud veepaagiga ühendamiseks ning kui pikkust on üle 25 meetri, siis võib ühendada ka veetrassiga. Sel juhul peab saama survet reguleerida.
Madalsurve imbtoru voolik eraldab veepiisku läbi oma poorsete seinte madala veesurvega. Tavalist kodust veesurvet saab veebipoes müüdava surveregulaatori (vähendaja) abil vähendada kuni 5 korda. Ühendamiseks liitmikega kasta imbtoru enne kuuma vette, nii tekib tugev veekindel ühendus. Imbtoru sobib ideaalselt taimede, juurviljade, viljapuude, lillepeenarde, muru, hekkide jm. valikuliseks kastmiseks.
See kustutab ka probleemsete juurviljade – tomatite, kurkide, kõrvitsate, kartulite, lehtsalati jne – mis muidu vajaksid pidevat kastmist, janu. Imbvoolikut on lihtne ühendada tavalise kummivoolikuga ja seda saab parajaks lõigata terava noa või tööstuslike kääridega.
Imbtoru on keskkonnasõbralik ja valmistatud täielikult taaskasutatud materjalidest. Tavalist kummivoolikut saab imbtoruga ühendada erinevate liitmike abil, seega saad niisutuse suunata täpselt sinna, kuhu vaja ning vältida nende alade kastmist, mis seda ei vaja. Parima tulemuse saavutate paigaldades imbtoru ühtlasele pinnale, niiskus kandub kuni pool meetrit voolikust mõlemale poole.
Tavasurvega kasutamiseks mõeldud imbvoolikuid saab ühendada kodusesse veevärki või pumbaga, madalsurve voolikud aga saavad vett tünnist või vihmaveevaadist ja töötavad gravitatsiooni jõul. Mida kõrgemalt vesi tuleb, seda suurem on surve ning kiirem veevool. Kasutage kindlasti suurt veetünni, kuna survet mõjutab ka olemasoleva vee hulk. Tünni kõrgusest maapainnast oleneb samuti veesurve tugevus. Hoidke tünnid kastmise ajal vett täis, kuna see hoiab surve maksimaalsena.
Kõrgsurve imbvoolik on ette nähtud ainult veetrassi või veekraaniga ühendamiseks.
Tavaline imbtoru on pinnasesse paigaldatud kastmissüsteem. Poorne ja painduv kummivoolik hakkab mulda paigaldatuna „higistama“, mulla kapillaarsus tõmbab voolikust vett asendamaks puude, taimede, viljade jm.poolt ära kasutatud vett. Tänu sellele viiakse vesi, hapnik ja toitained ühtlaselt läbi mulla otse juurteni. Kastmise intensiivsus kuluv vee hulk sõltub vee survest, mida saab kraanist reguleerida. Imbvoolik ühendatakse veekraaniga. See teeb aedniku elu veel lihtsamaks. Ainuke miinus on see, et vesi on külmem kui paagis soojenenud vesi. Suureks plussiks, et veekraanile saab taimereid vahele panna ja tänu sellele kastmisaega ise reguleerida.
Pinnasealune imbtoru peaks olema maksimaalselt 15 cm sügavusel maapinnast.
Plussid:
Lastes veel otse pinnasesse imbuda! Imbtorude poorsed voolikud viivad vee otse sinna, kuhu taimedel seda kõige rohkem tarvis on – juurte juurde.
Sellega säästad aega – enam pole tarvis liigutada tülikaid sprinklerisüsteeme või käsitsi peenraid kasta. Hoiad kokku ka raha, sest väiksem veekulu tähendab väiksemaid arveid. Säästad ka keskkonda.
Kindlasti tasuks mõelda ka mustust veest eemaldavale filtrile, mis sobib nii imbvooliku ja veepaagi vahele kui ka muudele kastmissüsteemidele. Lihtne puhastada, 3/4 keermega mõlemalt poolt.
Veesüsteemi lahutamuti osa on ka kuulkraan, mis sobib ka veevoolu reguleerimiseks, kuna võib kasutada täielikult või osaliselt lahti keeratuna. Kuulkraane võib paigaldada ükskõik millisesse kohta niisutussüsteemis, kaasa arvatud imbtorule, või ka tavalisele aiavoolikule. Kasutades mitut kuulkraani, võite osad jätta osaliselt suletuks ning teised avada. See variant sobib suurepäraselt ka probleemsete juurviljade – tomatite, kurkide, lehtsalati, kõrvitsate jne. – mis muidu vajaksid pidevat kastmist, janu kustutamiseks. Kasta imbtoru ots kuuma vette, ning siis vajuta liitmik kindlalt kohale. Nii tekib tugev veekindel ühendus.
Rohkem infot leiad siit.