Miks me ahmime toitu? Mis seda toitumishäiret põhjustab ja kuidas lahti saada?

Kodutohter
Mõned toiduahmijad on meisterlikud dieedipidajad, kes langetavad oma kaalu osavalt, kiiresti ja palju. | Shutterstock

Mõõdutundetu toidu ahmimine viitab kompulsiivsele toitumishäirele, mille korral inimene ei suuda kuidagi söömist lõpetada, kuigi kõht on ammu täis.

Mis on kompulsiivne toitumishäire?

Kompulsiivne toitumishäire on söömise kontrolli häire. Selle korral ei suuda inimene söömist lõpetada, kuigi tahaks ja kuigi kõht on ammu täis. Ahmides süüakse palju rohkem, kui oleks normaalne, ja see tekitab tagantjärele kahetsust, häbi ja masendust. Kompulsiivse toitumishäire all kannatajale on toit nagu lutt lapsele: see toimib lohutaja ja tujutõstjana.


Kas sellega kaasneb ka oksendamine?

Kompulsiivse toitumishäirega oksendamist ei esine, see on buliimia eripära. Buliimikutele on omane kinnisidee, et pärast söömist peab igal juhul mao tühjendama.

Kompulsiivne toitumishäire on palju sagedasem probleem kui buliimia. Seda esineb igas eas ja see on tavaline ka meestel.

 

Mis sellist häiret põhjustab?

Elame ühiskonnas, kus toitu on kerge saada ja kaalu on raske kontrolli all hoida. Kiusatusi on kõikjal. Mõnel inimesel puhkeb häire pärast ranget dieeti, mõnel liitub see masendusele, stressile või murele. Tihti paigatakse toiduga alaväärsustundest tekkinud halba enesetunnet või on see vahend lõõgastumiseks. Paljud kasutavad toitu meeleolu parandamiseks.

 

Milliseid probleeme kompulsiivne toitumishäire tekitab?

Ülesöömishood tõstavad kaalu, ülekaal omakorda tekitab palju terviseriske. Mõned toiduahmijad on meisterlikud dieedipidajad, kes langetavad oma kaalu osavalt, kiiresti ja palju. Kuid alati tuleb see tagasi, ja enamasti tuleb tagasi rohkem. Järsud kaalulangused ja juurdevõtmised tekitavad nõiaringi, mis kurnab organismi. Selle toitumishäirega kaasnevad tihti ka meeleolu kõikumised. Keskmine või raske masendus on selle toitumishäire korral üsna tavaline.

 

Kuidas saaks kompulsiivse toitumishäire all kannataja kaalust alla võtta?

Kõigepealt peaks oma söömise tasakaalu saama ja hoolitsema selle eest, et söödaks päeva jooksul kergeid eineid piisavalt tihti ja kindlatel kellaaegadel. See takistab tühja kõhuga kaasnevat ülesöömist.

Raju kaalulangetus selle häirega ei sobi, vaid tuleb koostada menüü, mis vastab päevasele energiavajadusele. Kui ahmimise vajadus kaob, on võimalik vähehaaval toiduga saadavat päevast energiamäära vähendada. Kaalulangus peab olema väga pikaaegne, sest kiired dieedid tekitavad jälle ülesöömise nõiaringi. Abi võib otsida ka pädevalt toitumisnõustajalt või psühholoogilt.

 

Kuidas kompulsiivset toitumishäiret ära tunda?

Seda ongi raske ära tunda, mistõttu ei otsita ka abi. Paljud ei oska anda oma probleemile nime, kuigi mõistavad, et nende toitumine on täiesti kontrolli alt väljas. Kui anoreksia ja buliimia on enamasti noorte tüdrukute haigused ja kiiremini diagnoositavad, siis toiduahmijad ei tea sageli isegi, mis neil viga on. Ja paljudele on oma probleemist rääkimine väga õrn teema.

 

Kas ahmimisest on võimalik lahti saada?

Kui probleem enda jaoks teadvustada, saavad umbes pooled inimesed sellest toitumishäirest omal jõul välja. Abi saab otsida ka arstilt, kes võib soovitada söögiisu pärssivaid ravimeid, psühholoogilt ja tugirühmalt, kes pakuvad toetust. Kui kompulsiivse toitumishäire tõttu on tekkinud suur ülekaal, võib kõne alla tulla maovähendusoperatsioon.

 

Miks mõned toitu ahmivad, teised aga seda väldivad?

Söömishäirete põhjuseid ei tunta veel hästi, kuid näib, et neid põhjustavad nii pärilikkus kui ka elukeskkond. Kindlaks on tehtud, et pärilikkusel on oma osa, kuid neid tegureid, mis ühel inimesel keeravad söömishäire anoreksiaks ja teisel kompulsiivseks toitumishäireks, ei tunta veel piisavalt. Üsna tavaline on ka see, et inimesel on elu jooksul mitu toitumishäiret, näiteks põeb ta nooruses anoreksiat ja paraneb sellest täielikult, kuid vanemas eas esineb kompulsiivne toitumishäire.

 

Kuidas erineb kompulsiivne toitumishäire buliimiast?

Kompulsiivne toitumishäire on oma tunnustelt sarnane buliimiaga: mõlema korral ahmitakse kontrollimatult toitu, kuid buliimikutel on vastupandamatu tarve tühjendada peale söömist oma magu, mida kompulsiivse toitumishäire all kannatajatel pole. Kompulsiivse toitumishäire ja buliimia põhjused on ilmselt samad. Kompulsiivne toitumishäire tekib paljudel endistel buliimikutel, kes on saanud abi ja enam ei oksenda, kuid pole saanud oma söömissööste kontrolli alla.

Allikas: Kodutohter

Väga ekstreemsest dieedist (5 päevaga 6 kilo) saad lugeda siit.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid