Mida panna köögi põrandale, et oleks ilus ja kauakestev?
kodus.ee
Materjali vastupidavus on köögi põranda puhul üks olulisemaid kriteeriume. | Shutterstock

Köök on kodu süda ja kahtlemata koht, kus põrand peab taluma paljutki. Peod ja külalised, toidu- ja joogiplekid, purunevad nõud. Millise põrandakatte peaks kööki siis panema, et oleks nägus ja vastupidav. Valik tuleb teha järgnevate materjalide hulgast.  

Peamised põrandakatted, mida köögis kasutatakse on:

puitpõrand,
laminaatparkett,
linoleum,
LVT ehk imitatsioonkatted,
PVC kate,
keraamilised plaadid

Katte valikul võiksid olla peamisteks argumentideks: lihtne hooldatavaus, sobivus interjööri, vastupidavus ning kui palju igapäevaselt köök kasutust leiab. Aegajal tuntakse muret ka niiskuse pärast köögis. Peamiselt selle pärast, et maha või sattuda vedelikke, koduköögi õhuniiskuse tase pole tavaliselt suurem kui tubades.

Puitpõrandaks võib olla nii parkett kui ka põrandalaud või liistparkett. Tavaliselt soovitakse puitpõrandat kuna elamises on sama tüüpi põrand mujal maas või on tegemist avatud köögiga mis avaneb elutuppa. Puitpõrand on ka üks lemmikumaid põrandkatteid kodudes – enamjaolt on selleks parkett. Parketi plussiks on tema naturaalsus ja see, et ta on jala all soe. Miinuseks aga suhteliselt pehme pind, mida on kerge kriimustada ning niiskustaluvus - kui maha läinud vesi jääb sinna pikemalt seisma võivad tekkida puidu kahjustused, mida hiljem on rakse likvideerida.

Laminaatparketti kööki valitakse enamjaolt samadel põhjustel mis parkett. Laminattparkett on tugevama pealispinnaga ja peab hästi vastu kriimustustele. Reeglina laminaadi lauale sattunud vesi seda ka ei kahjusta. Niiskuskahjustusi võib tekkida kui maha läinud vesi laudade vahele pääseb.
Kvaliteetse laminaatparketi ühendused on aga tihedad ja maha sattunud vedelik isegi kui ta mõnda aega põrandal on laudade vahele ei pääse. Laminaatparkett on küllalt külma pealispinnaga materjal. Samuti on osad laminaatparketi pinnad libedad.

Linoleum põrandakate on naturaalne materjal nagu parkettki. Reeglina linoleum liimitakse otse aluspõrandale. Tegemist on väga vastupidava ja kauakestva materjaliga. Samuti pole muret kui nt. vett põrandale satub. Linoleumil on üldjuhul ühevärviline või mitmevärviline. Üheks unikaalseks omaduseks on linoleumil see, et väiksemad põletused ei jäta tema pinnale jälgi. Selle tõttu võiks ta olla eelistatuim kate,  kui köögis on ahi või puuküttega pliit.

LVT katted imiteerivad puitu ja kivi. Tegemist on imitatsioonpõrandatega, millel on palju eeliseid nii puidu kui kivi ees. Täna on imitatsioonid juba sellisel tasemel, et põrandale paigaldatuna ei tee enam vahet kas tegemist on ehtsa puitpõrandaga või LVT-ga.
Puitpõrandaga võrreldes on LVT palju tugevam. Peab hästi vastu kriimustustele ja kulumisele. Samuti ei tee maha sattunud vesi talle midagi. Kiviga võrreldes on LVT soojem ja pehmem, mis on köögis samuti oluline. Samuti pole LVT-l vuuke, mida on raskem puhastada.

PVC katted on paljuski sarnased LVT katetele. Reeglina toodetakse PVC katteid rullis kuni 4 m laiustena. PVC katteid väga erineva väljanägemisega aga viimasel ajal aina enam imiteerivad puitu. Vahtalusel PVC kate on jala all pehme samas vastupidav. Sel on paigaldamisel ka eelis teiste katete suhtes. Nimelt, tänu erinevatele rulli laiustele on võimalik seda paigaldada ühes tükis ning sel juhul pole ka aluspõranda külge liimimine alati vajalik. Liimida siiski võiks just pikaealisust silmas pidades.

Keraamilised plaadid ja kivi on tihti olnud köögipõranda valikuks. See on aja jooksul muutunud või muutumas. Aina enam langeb kaalukauss teiste toodete kasuks. Põhjuseks see, et kivi on külm jala all, kõva – pikalt kivil seistes väsivad jalad kiiremini ning maha kukkunud nõud purunevad kergemine. Tänu vuukidele on seda ka raskem hooldada.

Põrandavaliku tegemisel on alati abiks kogemused.  Juhul kui mingi kattega ollakse rahul, soovitakse seda ka uut kodu soetades või remonti tehes uuesti kasutada. Vastupidisel juhul uuritakse põhjalikult järgi, mis on teised võimalused.

Avatud köögi puhul on ikka küsimus, kas köögis võiks olla midagi muud maas, kui toas. Võib ikka. Erinevate n-ö tsoonide tekitamine erinevate katetega on üks viis, kuidas visuaalset ruumi jagada. Kui ehitaktase uut elamist, võiks sel juhul põrandad aegsasti välja valida.
Erinevad katted on erinevate paksustega ning kui valik tehtud, saab aluspõrandaga põrandate kõrgused paika panna, et ei tekiks astet kahe ruumi vahel.

 

 

Sarnased artiklid