Märtsikuu toimetusi toas ja aias
Kaja Kurg
Shutterstock

Mida teha märtsis toas, kasvuhoones ja aias.

Toas
 

* Alusta toataimede kevadkorrastusega. Kõigepealt lõika ära kuivanud ning kahjustunud lehed ja varred, seejärel puhasta lehed tolmust. Nüüd vaata, kes tuleb ümber istutada.

* Kui taime pole põhjust ümber istutada, asenda pealmine mullakiht 2–3 cm sügavuselt värskega. Sel viisil saad kosutada ka väga suuri ja raskeid taimi.

* Too jahedas talvitunud inglitrompet soojemasse ruumi, istuta ümber ja hakka kastma.

* Külva pika kasvuajaga köögiviljad, maitsetaimed ja suvelilled.
 

Kasvuhoones
 

* Kata kasvuhoones mullapind musta peenravaibaga, mis neelab paremini soojuskiiri. Pinnas sulab siis kiiremini ja saad asuda varem külvama.

* Kuu lõpus võib kasvuhoones olla juba nii soe, et saad külvata redist, spinatit, lehtsalatit, rukolat, tilli, porgandit. Kata külvid kattelooriga. 

* Pista kasvuhoones mulda harilik sibul, et saada rohelisi pealseid.
 

Aias
 

* Kui paksu lund enam pole ja ilm on pehme, saad hakata lõikama viljapuid. Tee hoolduslõikus ka marjapõõsastele.

* Ilupõõsastest lõika tagasi sama aasta võrsetel õitsevad jaapani ja kaselehised enelad ning puishortensiad.

* Sireli noorendamiseks lõika kõik oksad/tüved 20–50 cm kõrguselt maha.

* Kevadel ära lõika vahtraid, kaski, kuldvihma, viinapuud ja aktiniidiat, sest neil tekib lõikehaavadest suur mahlajooks. Lõika neid juulis-augustis.

* Pärast suuri külmi lõika kuuse- ja elupuuhekki.

* Eemalda vanad, vilja kandnud vaarikavarred.

* Vaata teraselt üle mustasõstrapõõsad. Märgates pungi, mis on teistest hulga suuremad ja ümaramad, korja need ära ning põleta. Hiidpungades pesitsevad musta sõstra kõige ohtlikumad kahjurid – sõstra-pahklestad.

* Kontrolli, kas põletusõrnadel okaspuudel ning igihaljastel lehtpõõsastel ja püsikutel on varjutuskangad paigas ja noortel viljapuudel tüved valgendatud, sest kevadpäike põletab halastamatult.

* Vaata üle noorte viljapuud tüved, et avastada aegsasti jäneste rüüsteretk. Väiksema kahjustuse korral piisab, kui katad haava võimalikult kohe pookevaha või haavapalsamiga, et see ei kuivaks. Kui tüvi on koorest aga ringiratast paljaks näritud, päästab ainult sildpookimine.

* Kui lumi on murult sulanud, tee mururemonti. Täida lohukesed liiva või  liivaka mullaga. Lisatud kihi paksus ei tohi ületada 1,5–2 cm, muidu ei jõua murutaimed sellest läbi kasvada.

* Rehitse rohukamarast välja seenhaiguste kahjustusega valkjad laigud ja põleta saadud sodi. Suurematele laikudele külva uus seeme.

* Kevadine tiigipuhastus tee ära kohe, kui jää on läinud.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid