Maasikad - istutamisest viljadeni
Tiina Tammet
Kas valida endale kuumaasikad, kes kannavad väikseid vilju mitme kuu jooksul, aedmaasikad, kes annavad suuri vilju mõne nädala jooksul, või amplitaimed, kes näevad põnevad välja ja annavad lisaks ka mõne maasika. | Shutterstock

Maasika elutsükkel algab taime istutamisest. Seda tehakse kas kevadel maikuus või suve teisel poolel – augustis või septembri algul.

 

Mais istutatud taimed kannavad enamasti väikese hilinemisega saaki juba esimesel suvel, augustis istutatud taimed juurduvad enne talve ning annavad korralikuma saagi järgmisel suvel. Istutatakse ainult eelmisel aastal kasvanud noortaimi, sest erinevalt püsikute ümberistutamisest vanema maasikapõõsa ümberistutamine taime ei uuenda.

Istutamiseks valitakse maa, kus vähemalt neli aastat pole maasikaid kasvanud. Tähtis on päikeseline kasvukoht, kus õhu liikumine vähendab seenhaigustesse nakatumise ohtu. Maa tuleb korralikult harida ja juurumbrohust vabastada.

Maasikas vajab hea saagi andmiseks ka väetamist, selleks sobib istutusaegne väetamine sügisväetise või spetsiaalse marjaväetisega vastavalt väetisepakil kirjas olevale kasutusnormile. Kui maasikapeenar rajatakse kilemultšiga, siis peaks olema integreeritud ka kastmissüsteem, sest taim vajab viljade moodustumise ajal piisavalt niiskust.

Lisaks maa ettevalmistamisele tuleks valida ka sobivad sordid. Need erinevad valmimisajalt, säilimisomadustelt ning mõistagi ka maitselt, kujult ja värviltki. Ka taimede haigus- ja talvekindlus varieerub sorditi.

Istutamisel kaevatakse piisava sügavusega istutusaugud, sest maasika juurestik on päris pikk. Kastetakse hoolikalt ja taim istutatakse nii, et lehtede kaenlas olev kasvupung ei jääks mulla alla.

 

Tööd maasikaaias
 

Juuli algul, kui päike maasikaid punaseks värvib, tuleb hoolitseda, et taimedel oleks piisavalt niiskust saagi moodustamiseks. Kasta taimedealust pinnast, mitte lehti ja õisi. Tilkkastmissüsteem on siin suureks abiks.

Kui koduaias peenrakilet ei kasutata, oleks ikkagi hea maasikataimede alune multšida näiteks põhumultši või kuivanud niidetud rohuga, et vältida viljade poriseks muutumist.

Kaitse vilju lindude eest, korja ära teod ja hallitanud-riknenud viljad.

Juulis on aeg mõtelda juba ka järgmise aasta saagile. Esiteks kasvatavad maasikad jõudsalt tütartaimi ning kui tahta endale ise uusi taimi kasvatada, on nüüd just õige aeg reageerida. Vali välja parimate marjadega terved taimed ning jäta neil alles tugevamad tütartaimed. Teistel tuleks need kõik ära lõigata, et taim ei kulutaks asjatult energiat. Kui kasvatad maasikaid ilma peenrakileta, siis suuna uued taimed rea vahele kasvama.

Kui soovid taimi kohe potis saada, siis säti tütartaim (esialgu emataime küljes olevana) hea mullaga potile ning kinnita näiteks kiviga. Taim kasvatab endale paari nädalaga juured ning teda on augustis hea kohe uude kasvukohta istutada. Maasikataimed kannavad koduaias rahuldavalt saaki neli aastat, siis taime risoom vananeb, marjad jäävad väikeseks ning saagikus väheneb. Uus peenar tuleb teha uude kohta noorte taimedega.

Kui maasikahooaeg läbi, võid taimedelt kõik vanad lehed mõne sentimeetri kõrguselt maha lõigata. Lõigatud lehed oleks hea põletada, mitte komposti panna. Nii väldid mitmete taimehaiguste levikut. Taim kasvatab endale sügiseks uue tugeva lehestiku. Nüüd tuleks anda ka taimele lämmastikuvaest sügisväetist, et tal oleks jõudu järgmiseks aastaks õiepungi valmistada.

 

 

Koduaeda soovitatud sordid

Eesti Aiandusliidu poolt kinnitatud soovitussortimendi põhjal

’Bounty’

’Florence’

’Honeoye’

’Induka’

’Jonsok’

’Polka’

’Senga Sengana’

’Sonata’

’Venta’

Sarnased artiklid