5 viga, mida tehakse lindude söötmisel talvel

kodus.ee
Väldi palun võrguga rasvapallide kasutamist, sest võrgud on lindudele ohtlikud.  | Shutterstock

Kui mõni eksimus teeb lihtsalt linnusöögimajad lindudele ebahuvitavaks, siis teised eksimused võivad olla lindudele suisa ohtlikud. Lindude toitmine vajab rohkemat kui pelgalt seemnete väljapanemist, kirjutab rodoaed.ee.
 

1. Ära kasuta ainult ühte tüüpi söögimaju
Erinevatel lindudel on erinevad toitumisharjumused ning erinevad linnud eelistavad eri tüüpi linnusöögimaju. Tavalised avatud söögimajad meelitavad kohale üpris palju, aga mitte väga erinevaid linde. Kui soovid oma aias näha ka teisi linde kui rasvatihased ja varblased, siis on oluline panna üles erinevat tüüpi söögimaju ja söötjaid.
Soovitav oleks panna üles lisaks klassikalisele seemnesegu söögimajale, mis sobib hästi tihastele ja rohevindile ka ohakaseemnete söötja vintlastele ja ohakalinnule. Söödakoogi söötja ja rasvapallid toovad aeda rähnid ja häbelikumad väiketihased. Pähklisöötja sobib pea kõikidele lindudele. Kui aga puistad vahel pähkleid ka lahtiselt söögimaja alla maha, siis võid näha pasknääri ja suurnokk-vinti. 

Osa linde ei saa kasutada rippuvaid söögimaju- näiteks musträstas ja kevade poole ka kuldnokad ja punarind. Nende jaoks on olemas maapealsed söögimajad kooritud seemnetest koosneva pehme söögiseguga.
Eri tüüpi söögid tagavad ka lindudele õige toitumise vastavalt ilmale. Soojema ilmaga vajavad linnud rohkem seemneid ja pähkleid. Tugevama külmaga on neil aga vaja kindlasti saada söödakoogi energiarikast rasvast sööki. Pähklid on alati hea valik.

2. Ära lase söögimajadel tühjaks saada

Linnud andestavad kui söögimaja jääb ajutiselt paariks päevaks tühjaks, kui aga söögipaus on pikem, siis jääte tõenäoliselt oma sõpradest selleks talveks ilma. Ega linnud teie aeda nälgima ei jää- nad otsivad kuskilt mujalt süüa. Kui paus on liiga pikk siis nad enam Sinu aeda tagasi kontrollima ei tule.
Kui aga hoiate söögimaju stabiilselt täis, siis harjuvad linnud kohaga ära ja käivad seal püsivalt. Sellega kasvab ka külastavate lindude liigiline rikkus. Aktiivses kasutuses olevaid söögimaju on ka palju lihtsam puhtana hoida.

3. Ära kasuta odavmüügi söögisegusid 

Kõige odavamad lindude söögisegud on tavaliselt kaalu täiteks segatud maisihelvestest, kaerateradest ja muust sarnasest. Selline söök pakub huvi väga vähestele lindudele ja enamik linde loobib kogu kõlbmatu söögi lihtsalt maha, et saada kätte üksikuid söödavaid seemneid. See on suur raiskamine nii teile kui lindudele. Lisaks on kevadel palju koristamist.
Linnusõbrad saavad hoida kõvasti kokku, kui valivad sellised söögisegud, mida linnud hea meelega söövad.

4. Leiba ja saia ei maksa anda

Leib ja sai on küll tehtud teraviljadest aga on väga tugevalt töödeldud toiduaine. Teised teravilja tooted nagu küpsised, vahvlid ja saiakesed on lindude jaoks täielik rämpstoit. Nad võivad neid küll näljaga sisse süüa aga ei saa sealt midagi vajalikku ning see võib rikkuda nende tervise. Eriti ohtlik on see kevadisel poegade kasvatamise ajal kuna linnupoegade organism on rämpstoidule palju tundlikum.
Komposti viidavad orgaanilised toidujäätmed ja sellega koos leivajäägid satuvad küll lindude söögilauale, aga see ei tohiks moodustada nende põhitoidust.

5. Ära anna rämpstoidu liivapalle

Linnusöötmine on ka äri ja kaubanduses võib leida igasuguseid rasvapalle ja söögipalle. Pelgalt ärilistel eesmärkidel toodetud söögipallid koosnevad tavaliselt kuni 85-90% ulatuses odavatest täiteainetest nagu liiv, liimid ja rasvajäägid. Sellised pallid on üliodavad aga lindude seisukohast täiesti mõttetud. See ei ole lindudele sobiv talvesöök.
Kvaliteetne söögipall või rasvapall peab koosneva sellistest naturaalsetest koostisainetest, mis on lindudele täisväärtuslik toit nagu näiteks kooritud päevalilleseemned, purustatud maapähklid, teised seemned ja rasvained. Ka rasvained peavad olema naturaalsed ja kvaliteetsed.

Allikas: www.rodoaed.ee
 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid