Kuidas seisnud muruniiduk kevadel tööle saada?
TM Kodu&Ehitus
Kontrolli, kas kõik hoovad ja trossid liiguvad nii nagu vaja. | Shutterstock

Mais sooja ilmaga hakkab muru mühinal kasvama. Kätte jõuab niiduhooaeg! Nüüd tuleb kuurist või keldrist välja otsida aiapidaja truu abiline muruniiduk. Kuidas aga pikalt seisnud niiduk kenasti tööle saada ja millist turgutust see vajab, jagab nõu Stokkeri hoolduse teenindusjuht Asko Häusler.

Enne, kui asume niitmise juurde, peatume veidi niidutehnika ettevalmistusel. "Ettevalmistus uueks hooajaks algab tegelikult eelmise hooaja lõpus, kui tuleks teha masina põhjalik puhastus, hooldus, õlivahetus ja vajadusel ka remonditöid. Puhtalt masinalt on lihtsam märgata erinevaid kahjustusi või mõrasid. Samuti on materjalikeemiast teada, et puhtaks pestud metallipind on kordades passiivsem roostetamisele kui tolmu või mustusega kaetud hooldamata masin. Samuti on rohujäätmed happelised ning happelisele keskkonnale maitseb üsnagi hästi teras," räägib Asko Häusler.

Seega – masina pikaealisuse tagamiseks tuleb teostada muruniiduki hooldus alati sügisel. Tihti on siis ka varuosade ja tööde hinnad oluliselt soodsamad ning mühinal ülekasvav muru ei sunni enam hooldusega kiirustama.

Aga mida teha siis, kui sügisel hoolduseks aega polnud ja niiduk tuli hooldamata kujul panna talvekorterisse. Spetsialist seletab lähemalt.

*Esmalt too niiduk avaramasse ja valgemasse kohta. Puhasta niiske lapiga suuremad pinnad ja eemalda lahtine mustus.

* Kontrolli, kas niiduki karteris on vajalik kogus õli. Selleks eemalda õlivarras ja puhasta see kuiva lapiga. Aseta õlivarras tagasi ning võta uuesti välja. Õlitase peab vardal olema nähtav ning minimaalse ja maksimaalse kriipsu vahel. Vajadusel lisa juurde muruniidukiõli.

* Edasi tuleks kontrollida, kas kõik hoovad ja trossid liiguvad nii nagu vaja. Määri trosse ja liikuvaid sõlmi mõne universaalse õli aerosooliga nagu näiteks Motip Multi Spray. Kontrolli, kas niiduk liigub vabalt edasi-tagasi. Rattad peavad käima ringi kergelt.

* Kontrolli, kas niidukorpus on altpoolt puhas ja tera terve. Pane tähele, et muruniiduki ohutu kallutamise suund on tahapoole. Muul juhul võivad õli ja kütus voolata sinna, kuhu need sattuma ei peaks. Kindlasti ei tohi käega liigutada tera. On tulnud ette mitmeid juhtumeid, kus muruniiduki väljasuretamise süsteem ei tööta korrektselt ning tulemuseks on raske õnnetus. Kui soovid niidutera ringi liigutada ja kontrollida selle seisukorda, eemalda kindlasti enne süüteküünlalt piip koos juhtmega.

* Samuti tuleb kontrollida üle seadme õhufilter. Ava kate ja eemalda suurem lahtine mustus. Aseta vana filter tagasi oma kohale. Lisa paaki värske kütus ning ole nüüd valmis käivitama vastavalt seadme kasutusjuhendile masinat. Pärast pikka seismist võib esimene käivitus olla vaevalisem, sest seadme kütusesüsteem ei ole kohe kütusega täitunud. Kui mootor käivitus, lase mootoril töötada eri režiimides soojaks.

* Kuulata, kas mootori hääl on tavapärane, mootor töötab ühtlaselt ilma vahele jätmisteta ja hiljem ka taaskäivitub hästi. Jälgi, kas mootorist tuleb tavapärasest rohkem suitsu. Käivitamise järel ja külma mootoriga võib mootor veidi suitseda, mis mõne hetke pärast lõpeb. Kui mootor jätkab suitsemist, jäta meelde selle värvus. Valge suits viitab rohkele õlile, mis on sattunud põlemiskambrisse, must suits viitab liiga rikkale kütusesegule. Esimene võib olla põhjustatud, kui niidukit on liigselt kallutatud mitte soovitatud suunas. Samuti võib see olla märk mootori liigsest kulumisest.

* Kui niiduk ei käivitunud, töötamisel eraldub rohkelt suitsu, mootor töötab ebaühtlaselt, on kuulda kõrvalisi võõraid helisid või mootor käivitub halvasti, on vajadus viia masin kindlasti ülevaatamiseks spetsialisti juurde. Spetsialist oskab öelda põhjuse ja vajadusel remondi maksumuse. Tihti on ka remondimaksumus oluliselt väiksem kui uue seadme hind. Paljud inimesed eelistavad remonti uue ostule. Kui on näha, et remont on maksumuse tõttu ebaotstarbekas, tasub mõelda uuele seadmele.

"Paljudel juhtudel lahendab probleemid ka tavapärane muruniiduki baashooldus. Baashooldusel puhastatakse niiduk, vahetatakse süüteküünal, õhufilter, puhastatakse kütusesüsteem, teritatakse ja tasakaalustatakse niidutera, vahetatakse õli ning kontrollitakse kogu masina tööd. Baashooldust tuleks niidumasinale teha korra aastas. Korrektselt hooldatud masin kestab hooldamata masinast kordades kauem ja aitab peremeest palju aastaid. Kindlasti vii järgmisel korral niiduk hooldusesse sügisel ja ole uueks hooajaks stardivalmis!" soovitab Asko Häusler.

Ilusat niiduhooaega!

Sarnased artiklid