Kodus tekkivad helid kontrolli alla. Millega müra summutada?

Teija Aaltonen
Valge puitkiust akustiline lagi. Ruumiakustika märkimisväärseks parandamiseks läheb vaja üsna rohkelt helisummutusmaterjale, tüüpiliselt vähemalt poole põrandapindala ulatuses. | Teija Aaltonen

Kodused igapäevatoimetused tekitavad igasuguseid helisid ja ka väljastpoolt maja võib sisse kanduda igasuguseid hääli. Müraks nimetame mistahes häält või heli siis, kui see on häiriv.  Õnneks saab helisid juhtida, suunata, summutada ja kuuldamatuks teha. Akustiline projekteerimine ongi justkui kaleidoskoop, millega saab korda luua helide virvarris.

Müraks saab heli seal, kus selle järele vajadust ei tunta. Müra tajumine on inimeseti väga erinev ja just seetõttu võib suhtlemises vastuolusid ja riidusid tekkida.

Klaverimäng on ühe jaoks muusika, aga tema naabrile, kes öövahetusest tulnuna üritab magama jääda, võib see olla piinavaks müraks.
Lapsed, kes koju sõpru kutsuvad, et nendega koos meelismuusikat kuulata, ei ole vanemate jaoks ju midagi laiduväärset, aga kui lapsevanem samal ajal peab ka arvuti kaudu oma kaugtööd tegema, siis tööle keskenduda selline muusikakuulamine küll ei aita. On majasid, kus ülakorruse põrandatel astumine on allkorrusel häirivalt kuulda. Aga müra tekitavate kodumasinate suhtes ollakse üksmeelsed – nende müra ei meeldi kellelegi.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid