Vaata, milline näeb välja Kakumäe tulevik

kodus.ee
Kakumäele poolsaarel valmib Eesti kõige uuema jahisadam, nüüd alustatakse ka kortermajade ja sadamahoonete arendust | Promopilt

Kunagisest suvilakooperatiivist hinnatud elupiirkonnaks - selline on Tallinna veeres asuva Kakumäe lugu.

"Kuigi ametlikult on Kakumäe poolsaar ning Tallinna koosseisu kuuluv asum selle peal, kasutatakse antud nime veidi laiemalt ka nii öelda allapoole, Haabersti ja Vismestri asumite kontekstis ulatuvalt. Sellest lähtuvalt võiks isegi laiemalt rääkida kogu Rannamõisa tee Tallinna osa arengust, Tiskreni välja," räägib Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi. Ta meenutab, et nõukogude ajal asus sealkandis Kirovi kalurikolhoosi osakond ning suvilakooperatiiv. "Muide, pärast Väike-Õismäe ringlinna valmimist oli kavas rajada ka Suur-Õismäe, mis oleks asunud Rannamõisa tee ääres, Harku järvest Kakumäeni," tuletab ta meelde.

Suurem areng hakkaski Vähi sõnul peale alles pärast taasiseseisvumist, mil  suvilakrundid ja põllumaad jagati eramukruntideks. "Poolsaarel on nõutav kõrghalajstuse säilimine, aga allpool, kus on enam metsavabasid alasid, on rajatud ka suuremal hulgal kortermaju. Tõsi, täpsete kõrguspiirangutega, nii et kõrghooneid sinna ehitada ei saa."  

Kuigi Haabersti ring on Vähi hinnangul sealset elu-olu pidurdavaks pudelikaelaks, on piirkonna eeliseks olnud peale rahulikuma äärelinnaelu ka just suhteliselt hea ühendus kesklinnaga ja otseteed (näiteks Ehitajate tee) teistesse piirkondadesse. "Mõnikord on Kakumäed võrreldud Viimsiga, kuid tegelikult see päris nii ikka pole. Eelkõige seetõttu, et Kakumäel pole olnud sellist elitaarset varjundit, nagu tekkis Viimsile eriti just 1990ndatel ja kindlasti ka seepärast, et ehitustihedused on erinevad," nendib ta. "Tulevikus on Kakumäe veelgi enam seotud ümbritsevate asumitega ning kogupiirkonnast saab koos Tabasalu ja Tiskrega üks suurem asustusala. Korterelamuid tuleb tühjadele heinamaadele juurdegi, kuid hooned kõrgustesse ei pürgi," usub Vähi.

Haven Kakumäe tulevane sadamahoone | Promopilt

Sadam toob muutuse

Suurima muutuse Kakumäe elu-olusse toob aga valmiv tänapäevane jahisadam: Haven Kakumäe. „Oleme Tallinnasse Kakumäe poolsaarele valmis saanud Eesti kõige uuema jahisadama ning nüüd alustame sinnasamma ka kortermajade ja sadamahoonete arendust – sellest piirkonnast saab ilus ja terviklik ala elamiseks ning spordi ja hobidega tegelemiseks,“ ütles Haven Kakumäe  OÜ juhatuse esimees Neeme Kaarma. Ober-Haus Kinnisvara esindaja Inga Piiroja hinnangul peaks Kakumäest selle valmimisel kujunema Soome lahe kõige moodsam mereäärne vabaajakeskuseks tervele perele. "Kompleksi kuuluvad rannapromenaad koos restoranidega, SPA, fintesskeskus, terviserajad, ostlemistänav ning paigad kontserdite ja spordiürituste korraldamiseks nii maal kui merel. Meie soome kliendid võrdlevad kompleksi uue Hankoga, Soome ihaldatuima mereäärse elamurajooniga," rääkis ta.

Elurajooni ehitus on täie hooga käima läinud: Nordecon AS ja Haven Kakumäe OÜ sõlmisid lepingu Kakumäele aadressile Lesta 10 kolme kortermaja projekteerimiseks ja ehitamiseks. Nordeconi lepingu maht on ligikaudu 11 miljonit eurot, Haven Kakumäe arenduse investeeringute kogumaht on 70 miljonit eurot. Majad valmivad 2018. aasta lõpuks.  Lesta 10 kolm kortermaja on kolmekorruselised, hoonete brutopind on kokku 10695 m² ja netopind 9410 m². Kolmes majas on kokku 55 korterit, korterid on kahe- kuni viietoalised. Maju ühendab maa-alune parkimiskorrus. Igast trepikojast viivad liftid soojustatud parklasse. Korterid on avara planeeringuga, kõrgete, kolmemeetriste lagede, põrandakütte ja maast laeni akendega, mis tagavad rohke valguse, varustatud „targa kodu“ süsteemiga.

"Suurt huvi piirkonna vastu näitavad üles just meie põhjanaabrid, põhjuseks ilmselt kirg jahtide ja mere vastu. Kakumäe on Soome kuulsat Hankost meie põhjanaabritele ka väga taskukohane, huvi on just kahe- ja kolmetoaliste korterite vastu," räägib Inga Piiroja. "Ent ka eestlased on Haveni väga soojalt vastu võtnud." 

Sarnased artiklid