Üks ja sama dieet kõigi peal ei tööta. Kuidas leida just endale sobiv menüü?

kodus.ee
Sisuturundus
Me kõik oleme erinevad ning seetõttu mõjutab ka sama toit meid erinevat moodi. | Geenitestide Labor

Kuidas saab see nii olla, et mõni maiasmokk on piitspeenike, samas kui teised ei saa endale ühtegi maiust lubada ilma, et vööümbermõõt suureneks? Põhjus ei peitu sugugi ainult sportlikes harjumustes – väga olulist rolli mängivad meie geenid. 

Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie pikkus ning juukse- või silmavärv, pärime oma vanematelt ka ainevahetuse eripärad. Meie geenid mõjutavad meie rasvade lagunemise kiirust, rasvarakkude moodustumist, energiakulu ja isegi meie söögiisusid. Teaduslikud uuringud näitavad, et geneetika mõjutab inimese kehakaalu 40-70% ulatuses.

Kõigile inimestele sama dieet ei sobi

Kes teab oma geneetilisi eripärasid, saab ka kaalu hõlpsamalt langetada. Lihtne on öelda, et süüa tuleb tervislikult. Kust ikkagi alustada – milliseid toituaineid tuleks menüüs vähendada ning mida rohkem süüa tasuks? Üks ja sama dieet ei pruugigi inimestele ühte moodi sobida. Näiteks aitab mõne inimese kehakaalu alandada rasvase toidu vähendamine menüüs, samas on neid, kellele sobibki just nn Vahemere dieet, milles on palju tervislikke rasvu.

Sama lugu on ka süsivesikutega – mõni meist võib hõlpsasti kaalu langetada just tänu süsivesikute vähendamisele oma menüüs, samas teistele selline meetod ei sobi.

Geenitesti saab ise kodus läbi viia

Et leida just endale õige menüü, tuleks oma geenidega lähemalt tutvuda. Geenitestide Labor on koos toitumisspetsialistidega välja arendanud geenitesti FiguraGen Weight. Testi tellija saab teada, millised toidud tõstavad tema kaalu kõige rohkem ning mida kindlasti süüa tasuks. Lisaks geenidel põhinevatele toitumissoovitustele antakse tellijale kaasa ka kolme päeva näidismenüü. Testi sooritanu saab ka teada, kas talle sobib kaalu langetamiseks pigem dieedi pidamine või suurem füüsiline koormus.

Geenitesti tulemusel arvutatud toitainete jaotus efektiivseks kaalu langetamiseks. | Geenitestide Labor

Geneetilise analüüsi tegemine on lihtne ja mugav – isegi kohale pole vaja kusagile minna. Proovivõtmise tarvikud koos juhendiga saadetakse tellijale koju. DNA- prooviks kasutatakse suu põsekaabet – proovi võtmine on kiire, lihtne ning valutu. DNA- proovi saab laborisse tagasi saata tavalise postiga.

Mida veel geenitestide abil teada võib saada?

Lisaks ideaalsele menüüle võib Geenitestide Labori abil hinnata ka võimalikku laktoositalumatust ning vitamiinide defitsiidi ja tsöliaakia riski.

Geenitest võib olla ka personaalne ja huvitav kingitus. Spetsiaalselt kinkimiseks on mõeldud kenasse pakendisse pakitud FiguraGen Kingitus, kingi saajale on pakendi sisse on lisatud ka täpsem selgitus testimise kohta. Eriti huvitavaks teeb kingituse see, et saaja saab ise valida, millise võimalikest testidest ta endale teha soovib.

Kodus.ee lugeja saab testi soodsamalt 

Toitumissoovituste geenitesti FiguraGen Weight saab tellida Geenitestide kodulehelt  või osta Südameapteegist. Testi tellimisel saadetakse DNA-proovi võtmise juhend ja tarvikud postiga koju. Proovi saad hõlpsasti endalt ise võtta ja tavalise postiga laborisse saata.

Kui tellid testi leheküljelt Geenitestid.ee, kasuta koodi „KODUSEE“ – see annab sulle 10% soodustust.

Palju põnevat informatsiooni toitumise ning kaalualandamise kohta leiad ka Geenitestide Labori Facebooki lehelt  ning Instagrami kontolt.

Sarnased artiklid