Mida kõike saab valmistada kuumaõhufritüüris?

Kaup24
Sisuturundus
Kaup24

Kui armastate kuumas õlis praetud toite, on fritüür just teie jaoks loodud. Nendel toitudel on krõmpsuv tekstuur, kuid seest on nad mahlased. Nii on võimalik anda näiteks köögiviljadele omapärane maitse. Samuti on fritüüri abil võimalik teha omaenda kodus imemaitsvaid kanatiibu.

Ilma fritüürita on selliseid toite valmistada keeruline ja mõnikord ka ohtlik. Potis õli kuumutamise jaoks on vaja termostaati, mida ei tohi hetkekski järelevalveta jätta. Külmutatud toit jahutab kuuma õli maha, mistõttu võib toit jääda nätske. Omakorda võib see põhjustada põletusi. Nüüd on aga olemas tervislikum ja ohutum alternatiiv klassikalisele õlifritüürile - kuumaõhufritüür.

Mis on kuumaõhufritüür?

Kuumaõhufritüüri näol on tegemist seadmega, kus saab küpsetada toitu ja saavutada selle krõbedus ringleva õhu abil.

Fritüüris on toitude valmistamine lihtne, kuna enese kõrvetamine on peaaegu võimatu. Tuleb vaid jälgida temperatuuri ja juhendit. Peale kasutamist jahutab masin ennast ise maha. Korvi küljes olev sang on kuumuskindel. Seega saavad fritüüriga toitu valmistada ohutult ka algklassilapsed.

Fritüürid toimivad kas õliga või õhuga. Viimase variandi korral on valmistoit tervislikum, kuna valmistamisel ei kasutata õli. Seega on kuumaõhufritüüri tööpõhimõte sarnane ahju omale, kuid tulemuseks on toit, mis on nagu kuumas õlis valminud. Krõbeda välimuse annab toidule õhu liikumine. Seest on toit pehme, kuid mitte rasvane.

 

Seadmel on ülaosas lisaks kütteelemendile ka ventilaator, mis paneb õhu liikuma. Toit valmib kiiresti. Toit soojeneb igalt küljelt, kuid valmib kiiremini. Erinevalt õlifritüürist, mis peab umbes 10 minutit eelnevalt soojenema, ei pea kuumaõhufritüüri puhul seda tegema. Lisaks on kuumaõhufritüüri puhastamine lihtsam. Osa detaile võivad olla ka masinpestavad.

Toidu valmistamine

Selleks, et küpsetatud toit oleks hea, tasub kindlasti järgida juhiseid. Enamasti on külmutatud toiduainete pakendil kirjas, kui kaua ja mis temperatuuril tuleb neid fritüüris valmistada. Fritüüriga saab teha nii liha, köögivilju kui ka erinevaid küpsetisi.

Siiski tasub jälgida, et ei paneks fritüüri liiga palju toitu, kuna õhul peab olema ruumi ringi liikumiseks. Vastasel korral toit ei küpse või küpseb ebaühtlaselt. Suurtel fritüüridel võib olla mitu korvi, mis võimaldab valmistada erinevaid toite samaaegselt.

Kuumaõhufritüüridega on võimalik nii kuumutada, röstida, grillida kui ka küpsetada. Tehniliselt on võimalus teha fritüüriga samu asju, mis ahjuga, kuid ajaliselt poole kiiremini. Toome teieni mõningad nõuanded, mida kuumaõhufritüüris küpsetada.

Köögiviljad

Fritüüritud toitudest meenuvad paljudele esimesena friikartulid, mis on laste suured lemmikud. Kuumaõhufritüüris valmivad need umbes kümne minutiga. Samuti on võimalik kuumaõhufritüüriga küpsetada näiteks lillkapsast, paprikat, sparglit, porgandit, maisitõlvikuid, suvikõrvitsat ja peeti. Fritüürida saab nii värskeid kui ka eelnevalt külmutatud köögivilju. Siiski ei ole soovitatav frittida lehtköögivilju ja brokkolit.

Samuti võib fritüüris küpsetada erinevaid puuvilju, nagu näiteks õunu, banaane, pirne, mida saab ahjus küpsetada. Neid saab kasutada erinevates magustoitudes. Küpsetatud puuviljad muudavad ainevahetuse paremaks ning suurendavad immuunsust.

Liha

Fritüüriga võib valmistada igasuguseid liharoogasid. Populaarseimad neist on kanatiivad ja peekoniviilud. Kanatiibadest saate head ja maitsvad ampsud, kui lõikate need liigeste kohtadest väiksemateks tükkideks ja segate maitseainetega. Selle valmimiseks läheb umbes 20 minutit. Peekoniviilud saavad valmis 15 minutiga ilma suitsuse köögi ja rasva pritsmeteta.

Grilljuust

Grilljuustu tegemine on samuti lihtne. Viil peaks olema piisava paksusega, et oleks seest mahlane ning väljast krõbe. Kõigest paari minuti pärast on juust valmis. Samas ei ole juust omaenese rasvas, kuna küpsetuskorvist liigub rasv kogumisnõusse.

Pelmeenid

Pelmeeni fritüüris valmistamine on hea alternatiiv praadimisele, kuna selle tegevuse käigus ei lenda laiali rasva. Sügavkülmutatud pelmeenidel küpseb tainakoorik kivikõvaks. Seega on soovitatav enne keeta pelmeenid ja seejärel fritüüris valmistada.

Lisaks kuumaõhufritüürile on suurepäraste roogade valmistamiseks vaja ka muud köögitehnikat, mis on saadaval Kaup24 veebipoes. Need teevad igaühe toidu valmistamise lihtsamaks ja mugavamaks. Valikuga saate tutvuda siit.

Milline fritüür valida?

Fritüüril on palju kriteeriume, mille alusel valik teha. Kõigepealt tasub mõelda, kuhu selline aparaat panna. Fritüüre on erinevates mõõtmetes, kuid tegemist on esemega, mida on tülikas kusagilt kapi põhjast üles otsida. Suurema fritüüriga saab korraga valmistada rohkem toitu, mistõttu tasub see valida siis, kui peres on rohkem liikmeid. XL- suuruses fritüüri mahub umbes 1,4 kg toitu.

Samuti tuleb vaadata igasugu lisafunktsioone, mis aparaadil on. Olgu selleks digitaalsed või nupust reguleeritavad näidikud, toidu soojendamise funktsioon ja populaarsemate toitude seadistamine mällu.

Lisaks tasub vaadata, kuidas on vaja masinat hooldada. Kõige mugavamad on mudelid, millel saab korvi ja kogumisanumat nõudepesumasinas pesta. Nad on teflonilaadsest materjalist, mistõttu on neid lihtne puhastada. Küpsetuskorvi puhul piisab paberiga pühkimisest. Õlikoguja tuleb valada tühjaks ning seejärel pesta kuuma veega kraani all.

Peale fritüüri võimaldab maitsvaid toite valmistada ka elektrigrill, mille abil on võimalik teha sama maitsvaid toite nagu klassikalisel söegrillil. Tegemist on keskkonnasõbraliku lahendusega, kuna õhku ei teki heitgaase. Lisaks ei pea muretsema ka kõikvõimalike lisatarvikute pärast, piisab vaid elektriühendusest.

Sarnased artiklid