Suuname kivimaania kauniks aiakujunduseks

Tiina Tammet
Shutterstock

Eestlased ütlevad enda kohta: maarahvas, metsarahvas, mererahvas. Aedadesse vaadates võiks lisada kivirahva, sest pole aeda, kus poleks mõnd kivi, sageli veel imetlemiseks esile tõstetud. Õnnistatud on need, kelle krundil kõrgub toekas iseloomuga kivimürakas.

Kahetsusväärselt sageli koosnevad aga kivikollektsioonid vaid lapsepea suurustest ääriskividest, sest raskemaid pole jaksatud tuua. Väiksemad kuhjad meenutavad vahel lemmikloomade kalmistut, vahel nipsasjakestega kummutipealset ning suuremaid või väiksemaid kiviktaimlaid pole osatud ülejäänud aiaruumiga siduda. Ometi on kivide kasutusvõimalusi aias piiramatult. Kivi on üks lihtsamini kasutatavaid materjale, millega saab toestada, katta, kaunistada, ehitada, kaitsta ja peita.

 

Looduskivi ja tehiskivi

 

Looduskivi sobitub aeda teistmoodi kui tehiskivi. Kindlasti on betoonkivil, -plaatidel ja -tellisel oma vaieldamatud eeliseid – hea vastupidavus, ühtlane suurus, korrektne väljanägemine, sile viimistlus ning soodne hind. Need omadused on head ühtlaste pindade katmisel, näiteks teede, radade või platside sillutamisel. Kivikattega teid on lihtne puhastada ning neil on mõnus astuda ka porise ilmaga. Betoonkivikate sobib hästi kaasaegsete hoonete juurde ning on hõlpsasti hooldatav. Kui võimalusi on ning arhitektuuriga sobib, kasutatakse sillutamiseks ja pinnakatmiseks ka vastupidavamaid looduskive. Vaevalt aga keegi lillepeenraid betoonkividega kaunistama hakkab, nagu vanadelt nõukogudeaegsetelt fotodelt vahel näha võib.

Taimede vahele ning ka üksikult eksponeerimiseks sobivad looduslikud ja ebakorrapärased vormid, seega pakuvad looduskivid suurepäraseid võimalusi oma aia ilmestamiseks.

Pikaealised ja vastupidavad kivimid, mida leidub meid ümbritsevas maastikus, on omal kohal ka aias – on ju kivi igati loodussõbralik materjal, mille valmistamiseks ei ole inimene raisanud liigset energiat ega loodusvarasid.

Siinkohal tuleb kindlasti meeles pidada, et mererannast, looduskaitsealadelt ega ilma maaomaniku loata ka kellegi põlluveerest ei ole lubatud kive oma aeda tuua. Kivide mererannalt ning põllult eemaldamist reguleerib Maapõueseaduse ptk 6, Maapõue muud kasutamise viisid.

Lühidalt öeldes võib maaomanik (väljaspool kaitstavaid loodusobjekte) oma kinnistu piires isiklikus majapidamises kasutamise eesmärgil kive ümber paigutada. Kivide võõrandamiseks ja väljaspool kinnisasja kasutamiseks tuleb luba saada Keskkonnaametilt. Võõra maa puhul on vajalik ka maaomaniku nõusolek. Keskkonnaministeeriumi kodulehel on üleval ka sellekohane selgitus.

Tuues välja ka olulisemad §-id maapõueseadusest, on § 2 p 6 kohaselt kivi kaevis ehk looduslikust olekust eemaldatud mis tahes kivimi või setendi tahke osis ning § 60 lg 3 kohaselt on kaevise võõrandamine või selle väljaspool kinnisasja kasutamine lubatud ainult Keskkonnaameti nõusolekul.

 

Suurim valik aiandus-või ehituspoes
 

Kõige suurem on kivivalik aianduspoes, kust võib leida lisaks harilikele põllukivile ka marmorit, tuffi jt eksootilisemaid kivimeid, suuremaid ning väiksemaid mürakaid kuni kruusa ja killustikuni välja.

Siiski ei ole õigete kivide leidmine aeda kergem kui pulmakülaliste kutsumine. Kiviteadjamad ütlevad, et igal kivil on oma nägu ja iseloom. Seda tuleb arvesse võtta nii valimisel kui ka paigutamisel. Tasub välja otsida kivi õige nägu ja keerata ilmekaim külg sinnapoole, kust kivi kõige enam vaadeldakse. Kive ei panda ka lihtsalt maa pinnale – ilusam ning loomulikum jääb, kui kivi asub osaliselt pinnases, nii nagu me teda ka looduses näeme.

 

Kivide kasutamisel aias jälgi aia tervikkujundust ja sellega sobivat
 

Kivide materjali ja otstarvet. Kaalu milline kivim sinu aeda kõige paremini sobiks. Vali 1-2 põhikivi, millega saad aias piisavalt mängida. Erinevaid kivimaterjale (näiteks iseloomult täiesti erinevat paekivi ja graniiti) on raske harmooniliselt kokku sobitada. Samas sobivad kõrvuti tehiskivi ja paas või tehiskivi ja graniit, kui mõlemal on oma kindel funktsioon – näiteks tehiskivist teed ja paekivist või põllukivist müürid või astangud. Arvesta sealjuures piirkondlikku geoloogilist ja arhitektuurilist eripära ja katsu sellest ka juhinduda.

Kivide viimistlusvajadust. Looduslikke kivimaterjale kasutatakse aias töötlemata või töödeldud kujul. Loodusliku kujuga kive ei töödelda, vaid lastakse neil mõjuda oma ürgses ilus. Astumis- ja istumis- jmt pindade viimistlemiseks on pinnad ja /või küljed üldjuhul kas murtud, saetud, lihvitud, põletatud, täksitud, osade kivimite puhul (marmor, graniit) ka poleeritud. Sile viimistlus toob kaunilt esile kivi struktuuri ja värvi. Samas tuleb sillutise, terrassikivide ja treppide viimistluse puhul jälgida, et kivide pind ei oleks märjana ohtlikult libe.

Kivide värvi. Vali üks põhiline toon, näiteks rahulik hall, mida saad kombineerida teiste erksamate kivimitega. Kuigi taimestik ühtlustab kivide värvi, võib aed eri tooni kivide kasutamisel muutuda väga rahutuks ja häirivaks. Arvestada võib ka ilmastikust tulenevaid värvimuutusi – enamik kive, mis kuivana tunduvad üsna ilmetud, saavad vihma käes hoopis tumedama ning erksama värvingu.

Kivide suurust ja kuju. Suured kivid mõjuvad alati paremini kui väikesed. Kui su krundil kive pole, ja soovid neid kindlasti tuua, siis eelista võimalusel pigem vähem ja suuremaid rahne, kuigi nende hind ja transport võivad olla päris kallid. Samas võib ka väiksematest kividest huvitavaid kompositsioone kokku seada, kui leida omapärase kujuga eksemplare ning nende omadusi grupis oskuslikult esile tuua. Nii nagu peenra keskel kasvavast nirust taimest on ilusam sama taime suurem puhmas, nii mõjuvad ka heade kaaslastega kivid märksa veenmavalt, kui on üksik ja jõuetu väiksem kivi. Nagu liigne värviküllus, nii muudab ka liiga kärarikas vormimäng aia rahutuks.

Kivide naabreid. Kivid võib paigutada nii kivide kui ka taimede seltskonda. Kruusasel või liivasel pinnal asetsevad kivid on üks jaapani kuivale aiale iseloomulikke võtteid. Dekoratiivmultše on erinevat värvi ning koos kivide valimisega võib saada väga kauneid värvi- ja vormikontraste või -kooslusi.

Kivide paigutamisel istutusalasse tuleb arvestada taimede kasvuga. Noorte taimede vahelt hästi välja paistvad kivid mattuvad mõne aastaga kasvavate puude, põõsaste või püsikupuhmaste varju, seetõttu tuleb neid kiviilu eksponeerimiseks aeg-ajalt ringi paigutada.

Kivid ja aiataimed peavad omavahel sobima. Näiteks pole mõistlik aluselist paekivi ega killustikku panna haput pinnast armastavate rodode kõrvale, küll aga sobivad sinna graniidisegused põllukivid või graniitsõelmed.

Erinevate materjalide – kivi, kruusa, muru või puidu kohtumispiirid peaksid olema eriti korralikult viimistletud.

 

Kividest ja kividega saab:

Suurepärase pinnakatte teedele ja platsidele

Dekoratiivmultši

Rajada või elavdada aia istutusalasid

Kujundada aia värvigammat

Otstarbekalt ja kenasti viimistleda probleemsed kohad: räästaalused ja terrassiservad jne

Hoolikalt valides leida aeda kauni skulptuuri

Kujundada veesilma või purskkaevu

 

Kivinipid
 

Suuremad kivid puude ja põõsaste ümber hoiavad eriti okaspuid koerte jooksutuuride ja isegi jalatõstmise eest.

Kivide vahele võid peita näiteks aiavalgusteid, et need päevasel ajal liigselt silma ei torkaks või siis laste jooksurajale takstuseks ei saaks.

Lillepeenrasse paigutatud astekivid on kindlaks astekohaks peenra hooldamisel.

Maja seinaäärses räästaaluses, kus peale umbrohu keegi hästi kasvada ei taha, täidavad munakivid nii viimistleva serva kui ka drenaaži otstarvet.

Samuti võib katta kividega suure õuepuu varjulise aluse, kus rohi kiratseb.

Traatkarkassis kive võib kasutada alternatiivse ja dekoratiivse piirdena.

 

Kivirikkus

 

Graniit

Tihe, kõva ning hea kulumiskindlusega tardkivim mitmetes eri toonides ja struktuuris. Võimaldab erinevat pinnatöötlust.

 

Marmor

Kõva kristalliline moondekivim, keskmise kõvaduse ja kulumisastmega. Hinnatud erinevate värvivõimalustega kivim.

 

Lubjakivi ehk paas

Suhteliselt pehme keskmise kulumiskindlusega hallikates toonides settekivim. Kipub välitingimustes külma ja niiskuse koosmõjul kihistuma ja lagunema.

 

Kiltkivi

Kõva ja tihedastruktuuriline, hea kulumiskindlusega settekivim, enamasti tumedates toonides.

 

Kvartsiit

Kõva ja hea kulumiskindlusega liiva-, ränikivi- jmt sisaldusega moondekivim.

 

Liivakivi

Suhteliselt pehme ja vähese kulumiskindlusega hallikates ja pruunikates toonides settekivim.

 

Porfüür

Halli või punase põhitooniga hea ilmastikukindlusega tardkivim.

 

Tuff

Mitmesuguse värvusega vulkaaniline tardkivim, mis koosneb erinevatest kivimiosakestest. Kerge ning suhteliselt pehme kivim.

 

Munakivid

Umbes rusikasuurused looduse poolt siledaks lihvitud ümarad kivid. Sobivad sillutiseks ning räästaaluste viimistlemiseks.

 

Kruus

Looduslikult lihvitud ümaraservaline suurematest ja väiksematest osadest erinevatest kiviosistest veeris.

 

Killustik

Purustatud kivimaterjal, peamiselt graniidist või paekivist. Erineva faktuuriga killustikku kasutatakse kas täite- või dekoratiivmaterjaliks.

 

Tellisepuru

Värviliseks dekoratiivkatteks kasutatav põletatud tellisepuru.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid