Stiilne ning alati omapärane sisustus. Kuidas valmib retroköök?

Sisuturundus
Lõpplahendust mõjutavad nii kliendi isiksus kui ka hoone omapära. | Marti Kivimägi

Rahulikul Kassari saarel valmib stiilne ning pilkupüüdev eritellimusmööbel. ModeRustik OÜ loob isikupäraseid retrokööke, valmistamisel lähtutakse alati köögimööbli tulevasest asupaigast. Nimelt minnakse enne mööbli valmimist alati ka kliendi juurde, et tutvuda ruumiga, kuhu köögimööbel tehakse. Just nii saab kõige paremini selgeks, milline mööbel ruumi kõige paremini sobib – kogu sisustuse lõpplahendust mõjutavad nii kliendi isiksus kui ka hoone omapära. Kombineerides nostalgilisi vorme ning individuaalseid lahendusi kaasaegsete mugavustega, on tulemuseks hubane ning isikupärase ilmega köök.

Nostalgiline, kuid aegumatu disain

Termin „retro“ tähistab midagi nostalgilist või vanamoodsat, samas  klassikalist ning aegumatut. Kui täpsemaks minna, siis praegusel ajal peetakse mõiste „retro“ all silmas kõike seda, mis puudutab 60-80ndaid. „Minu arusaamise järgi on retro see, mida küpses eas inimesed on kogenud oma helges lapsepõlves – 30-50 aastat tagasi“ mõtestab terminit Mari Kivimägi – disainer, mööblimeister ning OÜ ModeRustik looja.

Kui peale iseseisvuse taastamist tekkis võimalus Põhjamaade kultuuriga lähemalt tutvuda, sai eestlastele tuttavamaks ka sealne disain. Seoses sellega kohtame ka tänapäeval sisustuses rohkesti Skandinaavia mõjusid – valged ning helged disainilahendused sobivad meie sombusesse keskkonda hästi ning ei kao nähtavasti kunagi.

Skandinaaviapärane hele retroköök.| | Marti Kivimägi

Samas on mitmed ModeRustiku köögisisustused valminud hoopis vana suitsusauna tonaalusust ning vormikeelt silmas pidades.

Kaunid sepiselemendid annavad köögile arhailise hõngu. | Marti Kivimägi

Retroköök võib olla ka pilkupüüdvalt värviline.

Münditoonis retroköök – pilkupüüdev ning maitsekas. | Juta Kübarsepp

Iga köök on pererahva nägu
 

Iga retroköök on isemoodi ning eriline – enne köögimööbli valmistamist minnakse alati kliendi koju, et hinnata ruumi stiili ning pidada majaelanikega nõu. Kauneid lahendusi saab luua nii moodsasse linnamajja kui ka hubasesse maakodusse. „Tihti sünnib hea ja toimiv idee juba esimesel kohtumisel“ tõdeb Kivimägi.

Kuigi retrokööki disainides lähtutakse nostalgilistest vormidest ning Eesti kultuuriruumi pärandist, kasutatakse sisustuses ära kõik tänapäevased mugavused – näiteks pehmelt sulguvaid uksehinged ning sahtlisiinid. Samuti võib retrokööki paigutada ka kõige moodsama köögitehnka – retrofassaadiga võib maitsekalt kokku sobitada kõik vajaliku.

Tihtipeale kasutatakse retromööbliga köögis ka retrotehnikat, näiteks võib ruumile aktsenti anda värvilise retrokülmikuga. Detailirohkemate fassaadidega retromööbel võib aga hakata retrotehnika detailidega liigselt konkureerima – sel puhul võib kööki sobida hoopis lakoonliline musta värvi tehnika, mis haakub pliidiplaadi, aga ka sepistega.

Ka heledasse retrokööki võib sobitada tumeda tehnika. | Marti Kivimägi

Millised vormid iseloomustavad retrokööki?
 

Kuidas anda köögisisustusele tõeliselt retro ilme? Tänapäeval on köögimööbel tihtipeale ühes tükis ning integreeritud tehnikaga. Retrokööki planeerides peetakse silmas aga seda, et ajaloolises köögis paiknevad erineva otstarbega mööbliesemed eraldi. Retro stiili saab rõhutada näiteks eraldiseisvate kappide ning pliidiga. Retrokööki sobivad hästi ka  huvitava vormiga ülariiulid.  

Huvitava vormiga ülariiul rõhutab retrot. | Marti Kivimägi

Tihtipeale on retroköökide puhul parimaks visuaalseks lahenduseks sirge riviköök. Et sisustuse saaks paigutada just nii nagu soovitakse, tasub köögimööbli planeerimist alustada juba varakult – koos ruumi või hoone planeerimisega.

Mööblifassaad annab ilme kogu ruumi sisustusele, siinkohal mängivad väga olulist rolli mööbliuksed. Retroköögi kappe sobivad hästi ilmestama ajaloolised raamuksed. Sisetahvli valmistamisel on võimalusi rohkelt – soovitud karakteri saab anda meelepäraste värvide ning erinevate viimistlusvahenditega.

Huvitavad materjalid toovad kööki isikupära
 

Retro piire ei sea – hoolikalt läbi mõeldes saab interjööriga sobitada ükskõik milliseid materjale. Kivimägi nendib, et tegeleb pidevalt uute ning omapäraste materjalide otsimisega. Huvitavaid lahendusi võib luua ka tuntud materjalide leidliku kombineerimisega. Tihti võib piiratud eelarve olla see, mis leidlikkusele innustab – mõttelennule eelarve piire ei sea.

Üheks suurepäraseks „leiuks“ peab Kivimägi ristkihtpuitu. Nagu nimigi reedab, on ristkihtpuit kokku liimitud kolmest risti asetsevast puidu kihist. Materjal ei kahane ega paisu, samas on säilinud naturaalse puidu dekoratiivsus. Kauni tulemuse saab näiteks siis, kui harjata kappide raamuste ristkihtpuidust sisetahvleid – selline töötlus loob puidule vanandatud ilme.

Uste sisetahvlid on valmistatud harjatud ja kulutatud ristkihtpuidust. | Marti Kivimägi

Kes otsib midagi eriti julget ning isikupärast, võib eelistada taaskasutuspuidust detailidega mööblit. Vana välisvoodrilaua saab töödelda õhhukeseks kilbiks, et see siis vineerile liimida. Tulemuseks on autentselt vana, kuid vineerile sarnaselt vastupidav materjal.

Taaskasutuspuidust detailidega saab omapära anda ka soodsale mööblikomplektile. | Marti Kivimägi

Retrostiilis kööki sobivad kõige paremini vanandatud täistammest tööpinnad. Just vanandatud ja õlitatud tammepuidust tööpinda soovitaksegi ModeRustiku köökidesse kõige sagedamini.

Vanandatud ja õlitatud täistammest tööpind. | Marti Kivimägi

Samas tasub tööpindu valmistades silmas pidada ka mööbli kasutamiskoormust. Näiteks võiks mitme lapsega koduperenaise köögis õlitatud täistammest tööpinda vältida, kuna suure koormuse puhul vajab see tihedat hooldamist. Kes soovib eriti vastupidavast materjalist tööpindu, võib eelistada näiteks kivi või kunstkivi.


Ka pisidetailidel on oluline roll
 

Isikupärase köögimööbli juures mängivad suurt rolli ka kõige pisemad detailid. Näiteks saab klaasustele  hõlpsasti retrohõngu anda, kui kasutame klaaside servas fassetti.

Klaasustele lisab retrohõngu fassettlihv. | Marti Kivimägi

Sepa valmistatud pliidikubu annab köögile arhailisemat retrohõngu.

Skandinaavialikult hele köök, mille vormid on tuletatud Prantsuse retrost. Arhailist hõngu lisab sepa valmistatud pliidikubu. | Marti Kivimägi

Tihtipeale leiutatakse mööblikomplekti juurde täiesti uudseid detaile – soovitud õhkkonna võivad luua näiteks omapärase kujuga karniisid või soklid. Soklit liigendavad detailid ja mööbli vahepostid on retro puhul nutikaks lahenduseks, kuna rõhutavad eraldiseisvate kappide muljet.

Soklit liigendavad detailid rõhutavad retrot. | Marti Kivimägi

Kõige olulisemaks detailiks on aga inimkäe puudutuse tajumine, ehk vanandatud viimistlus puidul – just see nüanss eristab Moderustik mööblistiili teistest mööblitootjatest kõige enam.

Rohkem inspiratsiooni retroköögiks leiad SIIT.

Sarnased artiklid