Saepuru, puidulaastud ja –hake mulla omaduste parandajana
Eneli Käger
Saepuru jt puidujäätmeid võib ohtralt kasutada vaarikate multšiks. | Shutterstock

Saepuru, puidulaaste ja -haket võib kasutada õhuvaese mulla füüsikaliste omaduste parandamiseks või lisada kompostitavale materjalile. Taimetoitaineid on puidujäätmetes vähe.

Aiamaal kasutamiseks sobivad paremini lehtpuujäätmed (v.a paju ja tamme omad), kus on palju parkaineid. Okaspuuhake, -saepuru ja -koor sisaldavad vaike ja vahasid ning kõdunevad seetõttu aeglasemalt. Hea oleks lasta neil eelnevalt, enne mulda viimist lahtiselt õhu käes seista, et taimedele kahjulikud ained laguneksid.

Neid tuleks kasutada pigem juba komposteerunud kujul, sest neil on komme pärssida teiste taimede kasvu, andes eeliskasvuõiguse oma järeltulijatele. Tuletage kas või meelde metsas esinevat sagedast pilti, kus pisikeste kuusekeste rida kulgeb piki mahalangenud kuusetüve.

Kuna enamiku puuliikide saepuru on happeline, lisage iga ämbritäie kohta mõni peotäis lubiainet ning natuke lämmastik- ja fosforväetist, et saepuru lagundavad mikroobid mulla toitainevarusid ei vähendaks. See selgitab ka, miks tänapäevane saepuru-allapanuga sõnnik vajab esmalt lisaväetamist, enne kui midagi taimedele pakkuma hakkab. Kuid kindlasti tunnevad sellise materjali vastu kohest huvi mulla mikroorganismid.

NB! Saepuru jt puidujäätmeid võib ohtralt kasutada vaarikate multšiks, aga 2–4 cm paksuse kihina sobib see paljudele teistelegi püsikultuuridele.

Süsi annab õhulisust ja pidurdab mullas seente vohamist. Parandab õhu- ja veerežiimi. Eelistada võiks lehtpuusütt. Sobib ka grillimiseks mõeldud süsi.

Allikas: Mullavihik

Sarnased artiklid