Kartuli mahapaneku 10 põhitõde

kodus.ee
Kartuli eelidandamist tasub ka kodumajapidamise väiksema mahu juures kindlasti teha, tõstes seemnekartuli mugulad pimedast hoidlast jahedasse, mõõdukalt niiskesse ja valgesse. | Shutterstock

Sobivate varaste, keskvalmivate või hiliste sortide valimine ning haigustevaba sordiseeme kindlustab taimedele hea stardi. Kasvatamisele järgnevad talvekartuli jaoks sama tähtsad etapid: õigel ajal koristamine, sorteerimine, puhastamine, säilitamine, et meie toidulauale jõuaks kvaliteetne ja heamaitseline kartul.

Kui seemnekartulit enne mahapanekut eelidandada, st lasta idudel valguse käes kuni kuu enne muldapanekut arenema hakata, tärkab kartul varem ning kasvuperiood kasutatakse täielikumalt ära. Mugulate koor kinnistub varem ning saak on kvaliteetsem. Väheneb ka nakatumine kartulitõusmepõletikku.

Kui varem on eelidandanud potipõllumehed, siis nüüd tehakse seda ka suurte tootmispõldude tarbeks. Kartuli eelidandamist tasub ka kodumajapidamise väiksema mahu juures kindlasti teha, tõstes seemnekartuli mugulad pimedast hoidlast jahedasse, mõõdukalt niiskesse ja valgesse ruumi. Idud, mis keldris ilmudes on pikad ja haprad, kasvavad valguse käes tugevaks ja roheliseks. Mulda saades hakkavad kartulid jõudsamalt arenema.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid