Saame ninapidi tuttavaks! Millised orhideed lõhnavad kõige rohkem?
Ave Kruusel / kodus.ee
Dendroobiumi perekonnast on levinumad lõhnajad väärisdendroobiumid. | Shutterstock

Orhideede lõhnamaailm ulatub koirohust ja värskest nartsissist kuni vanaproua pealetükkiva parfüümini.

Ilmselt ei leia me kodu, kus poleks õitsenud või kasvanud orhidee. Huvi nende müstiliste taimede vastu on muutunud suisa meeletuks. Tegu on ju taimega, kes kingib meile õige hoolduse korral kauakestva õitsemise kõige koledamal ja pimedamal sügistalvisel ajal. Ja mitte ainult silmailu, sest paljud neist kaunitest õitest ka lõhnavad!

 

Kuukingad
 

Meile kõigile tuntud kuukinga hübriidide hulgast on üsna raske leida lõhnavaid õisi. Ei oskagi öelda, miks see nii on, sest paljud nende looduslikud liigid on lõhnavad. Olen kokku puutunud väga rohkete kuukingadega ja märganud, et lõhnajaid leiab tihemini just kollase värvi hulgast. Ka oranžika ehk kollase-punase variatsiooniga isendid lõhnavad tihti.
Lõhn on neil kevadlilledele sarnaselt värske, nartsissilik. Samas on mul kodus valgeõieline kuuking, kes lõhnab meeldivalt kogu päeva. Nii et siinkohal soovitus: lihtsalt nuusutage õisi!

 

Katleiad
 

Üks lõhnarohkemate isenditega perekondi on katleiad Cattleya, kelle suured ja väikesed värviküllased õied tihti lõhnavad. Muidugi on sorte, mis ei lõhna, nii et taas soovitus üle nuusutada. Üks levinumaid hübriide, kes poelette just hilistalvel kaunistab, on Cattleya Iwanagara Apple Blossom. Neid on kolme eri värvi: roosad, kollased ja valged. Lõhnavad nad samuti erinevalt. Üldiselt sarnaneb nende lõhn kevadlillede omaga, kus võib aimata veidi jasmiini või sirelit.

Tihti on müügil ka suureõieline madalate tihedate võrsetega valge katleia hübriid. Tema armastab lõhnata hommikutundidel. Minul on ta köögiaknal, mille kõrval on väike lauake, kus me mehega hommikukohvi naudime. Sel ajal hakkab see kaunitar kuidagi eriliselt esinema, sarnanedes lõhnaõliga veidi liiale läinud vanaprouaga. Lõhn on tal siis tugev ja vänge.

 

Kambriad ja ontsiidiumid
 

Kambriate Cambria ja ontsiidiumide Oncidium perekondades leidub lõhnu väga erinevale maitsele. Kodus probleemi vältimiseks tuleks juba poes asi selgeks nuusutada. On sorte, mis lõhnavad värskelt ja meeldivalt nagu näiteks Cambria Nelly Isler. Samas leiab ka hübriide, kes lõhnavad nagu koirohi või väga imalalt ja vängelt. Oncidium Tiny Twinkle on suhteliselt magusa ja läila lõhnaga, Oncidium Sharry Baby lõhn magusa vanillinoodiga.

 

Sinikäpad
 

Rahva lemmikuks on oma hea iseloomu ja lõhna poolest saanud sinikäpad Zygopetalum. Nende lõhn on väga värske ja kuna nad armastavad õitseda suurte õisikutena, siis levib meeldiv lõhn üle kogu toa. Seda on paremini tunda päeva esimesel poolel ja eriti päikselistel hommikutel.

 

Dendroobiumid
 

Dendroobiumi Dendrobium perekonnast on levinumad lõhnajad väärisdendroobiumid D. nobile, kelle lõhn on magus ja veidi sidruniline. Kingi dendroobium D. kingianum, kes ilmub müüki just kevadtalvel, lõhnab märtsi- või lumikellukesele omaselt. Kuna õisi on õisikus väga palju, siis suudab see armas orhidee muuta meie toa oma lõhnaga kevadiseks.


Ludiisiad
 

Ludiisia Ludisia perekonna õied on küll tagasihoidlikud, aga kaunid valged „küünlad” levitavad õrna magusalt mesist hõngu.

 

Miltooniad
 

Miltooniate Miltonia suured ja ilmekad võõrasemadele sarnased õied levitavad alati värsket ja sidrunilist meeldivat lillelõhna. Nende veidi kapriisne iseloom saab selle eest tihti andestust.

 

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid