Redelit ja tellingut tuleb õigesti kasutada

Urve Vilk
Kõigi tööde jaoks aga redel ei sobi. | Shutterstock

Enne redelile või tellingule ronimist tasub kontrollida töövahendi korrasolekut ning veenduda, et seda osatakse õigesti kasutada, sest muidu võib töötegemine lõppeda kipsis jäsemetega või veelgi hullemini.

OÜ Layher Tellingud Eesti esindaja Dmitri Kalinini sõnul valib eraklient redelit eelkõige hinna järgi ning kui seda igapäevaselt ei kasutata, polegi selle kvaliteet ülioluline. “Kuid on ka neid kliente, kes on juba kogenud, et odav redel kaua ei kesta ja tulevad ning ostavad seetõttu kvaliteetsema toote,” ütleb ta, et Layheri redelid, mis vastavad kõigile ohutus- ja kvaliteedistandarditele, maksavad tavalise ehituspoe redelitega võrreldes kaks-kolm korda rohkem.
Kalinini sõnul on nende klientidest 10–20% eraisikud, kellest suure osa moodustavad majaomanikud. “Majas elades on tarvis ikka aias puudelt oksi lõigata või muid töid maja juures teha,” põhjendab ta, et kui oksi lõikama minnes redel ikka kriuksub ja inimese all paindub, siis pole töö kõige turvalisem.

Redeli kvaliteedi määrab materjali paksus. “Meie redelid kaaluvad tavalistest märksa rohkem,” selgitab Kalinin. Kaugelt Kagu-Aasiast tulevate odavate toodete kohta  julgeb asjatundja isegi öelda, et need pole mitte alumiiniumist, vaid “fooliumist” tehtud.  
Redeleid on erinevaid, Layheri omadest on kõige pikemad 10–12 meetrit. Valikus on nii lihtredelid kui ka A-redelid ja kolmesektsioonilisi redeleid, mida saab kasutada nii A- kui ka lihtredelina.

 

Redel sobib lühiajalise töö jaoks


Kõigi tööde jaoks aga redel ei sobi, näiteks maja värvima hakata redeliga ei maksa – see pole kõige mugavam tegevus. “Redelit kasutatakse lühemate tööde korral, näiteks kui on vaja lamp lakke kinnitada või aias puul oksi lõigata,” selgitab Kalinin.
OÜ Adelante Tellingud juhatuse liikme Marek Parkkaneni sõnul sõltub tellingu valik plaanitavast tööst. “Oleneb, kas on vaja maja värvida, majal laudis vahetada või hoopis kiviseina laduda,” toob ta näiteks. Viimasel juhul on näiteks tarvis tellinguid, millel kivid puusa kõrgusel, nii et neid on mugav võtta ja laduda. Ka tuleb arvestada, et kui tellingutel on kuhi kive, on see märksa suurem raskus kui värvimisel kasutatavad värvipott ja pintsel.
“See mängib suuremat rolli siiski suurte majade korral,” jätkab Parkkanen, et kui hoone on 16korruseline, siis Hiina tellinguga, mis testimata, võib juhtuda nii, et see ei pea raskusele vastu. “Saksa tooted on testitud ja nende kvaliteedis võib kindel olla, Hiinas tehakse neid küll välimuse poolest üsna täpselt järele, aga nende kandevõime ei pruugi olla sama.”

 

Tellinguid renditakse nädalavahetuseks


Kui müüri ladumine tähendab enamasti suuremat sorti ehitustööd ning ühtlasi suuremat töö tegijate hulka, nii et enamasti tellitakse ka tellingute transport ja paigaldus, siis juhul kui eesmärgiks on eramaja värvimine või fassaadi vahetus, valitakse Parkkaneni kogemusel ikka kõige odavam alumiiniumtelling ehk pukk,  mida osatakse ise kokku panna ja mida edasi liigutades saab klient töö tehtud. “Inimesed tulevad mõõdud paberil, teeme neile joonise ja pakume välja mõned variandid, millest valitakse tavaliselt pukk, millele tullakse reedel järelhaagisega järele ja tuuakse esmaspäeval tagasi,” kirjeldab Parkkanen. Kui ühe nädalavahetusega ei jõuta töid ära teha, renditakse telling järgmisel nädalavahetusel uuesti.

Kõrgtööde koolitusi korraldava OÜ Kukkumiskaitse koolitaja Taavi Lukas hoiatab, et alati ei pruugi rendiettevõtetest juhendeid ja manuaale kaasa saada, kui klient neid ise ei küsi. Nii ei saa aga inimene tihtipeale aru, kas tegu üldse on täiskomplektiga, rääkimata sellest, kuidas tellingut saab pikendada ja lühendada.
“Inimesed rendivad ja arvavad, et saavad kiiremalt ja odavamalt töö tehtud, aga saavad “õnnetuse”, mis ära laguneb nende all, sest nad ei tea, millised plaadid peavad kinni või lahti olema, kui tihedalt peab vaheplaate panema, et pukk oleks jäik ega hakkaks läbi painduma jne,” seletab Taavi Lukas.

 

Enne üles ronimist veendu oma teadmistes
 

Lukas soovitabki esimese asjana kõrgtööde puhul veenduda, et töövahendeid osatakse õigesti kasutada ja kui ei osata, leida keegi, kes oskaks, sest muidu võib töö lõppeda kipsis või veelgi hullemini.
Teise asjana soovitab ta üle kontrollida töövahendid. Et redelil poleks üks jalg lühem, et kõik lukustid toimiksid ja kõik kruvid, poldid ning liigendid oleksid alles. Lisaks peaks redelil peal olema kleebised, mis näitavad, kui mitut kilogrammi see kannatab ja kui pikk see on, sest kui redel on liiga pikk, jääb see vale nurga alla ja võib ära libiseda.

Puki puhul tasub jälgida, millisel kõrgusel tohib sellele minna ja millisest kõrgusest näeb tootja ette, et peab paigaldama laiendused, et toetuspind oleks suurem ja pukk ei läheks ümber; kui suur võib olla tuul, et pukki võiks kasutada jne.
“Aga ikka juhtub, et minnakse tellingutele valelt poolt üles või pole need õigesti paigaldatud,” jätkab Lukas, et see pole mitte ainult hobiehitajate probleem, vaid on ka selliseid töömehi, kes pikast staažist hoolimata ei tea elementaarseid asju, pannes näiteks redeli seina najale silma järgi püsti.

 

Redelit ära pane ukse ette ega kuudi kõrvale

 

Redel aga peaks jääma 65–75kraadise nurga alla, jätkab Lukas, et muidu võib see kukkuda, tekkida läbipaine või vetrumine. Kui kraade on raske jälgida, tuleks asendit kontrollida käe pikkuse järgi. “Kui seista näoga redeli suunas ja tõsta käsi otse ette, võttes redeli pulgast kinni, peab selle liigutuse saama teha sirge kehaga, ilma et peaks end kallutama,” õpetab ta.
Aluspind peaks olema sirge, kui see on kaldu, tuleb redeli all kasutada plaati, mis muudab tööpinna tasaseks. Lisaks tasub kontrollida, et töökohal poleks segavaid faktoreid. “Et redel poleks ukse kõrval, kust võib keegi välja tulla, ega koera kuudi lähedal, nii et koer võib joostes redeli rihmaga pikali tõmmata,” kirjeldab ta õnnetusi, mis aset leidnud. 

Redelil töötades peaks olema kogu aeg toetus kolmes punktis – kaks jalga redelil pluss üks käsi. Juhul kui tööks on ka teist kätt tarvis, tuleb ümber keha ja redeli paigaldada vöö, mis keha toetaks. “Rakmeid pole redelil töötades vaja, aga vöö lubab teha tööd, ilma et peaksime kogu aeg mõlema käega kinni hoidma.”

 

Naelad-kruvid hambus ära üles roni


Kõik vajalikud esemed tuleks kinnitada kõrgemal töötades enda külge, sest kõik see, mis pole enda küljes kinni, kipub alla kukkuma. “Tellingule on võimalik asju toetada ja ka redelil võib olla selleks väike plaat, kuhu jalgadele lisaks midagi mahub, aga igal juhul on turvalisem, kui kõik on enda küljes kinni,” soovitab Lukas selle asemel, et ronida üles, kruvikeeraja käes ja kruvid hammaste vahel, kanda spetsiaalset jakki või vesti, millel kruvihoidik, sest nii on märksa mugavam tööd teha.
Kõrgtöid ei maksaks teha ka päris üksi. “Keegi võiks olla teadlik, et sellist tööd teete, ja olla kohal, et anda asju kätte ning neid käest ka vastu võtta.”

Mõistlik oleks lisaks enne tööde planeerimist üle vaadata ka ilmateade. “Kui kaks päeva sajab vihma, sageli ei lepita sellega, et tööd ei saa teha, vaid püütakse vihmast ja tuulest hoolimata vahendeid siiski kasutada,” ütleb Lukas, et nii pannakse ohtu ennast ja ka oma perekond, sest kui juhtub õnnetus, sissetulekud vähenevad ja kui kodu on laenuga ostetud, tuleb ehk isegi välja kolida.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid