Püsilillepeenar, mille võid nahka pista. Retseptiidee: krabisalatiga täidetud päevaliiliad

Kaja Kurg
Päevaliilia lihakad õied lähevad köögis loosi. | Shutterstock

Püsi- ja suvelillede hulgas on terve hulk selliseid, mida võib julgelt suhu pista ja köögis mitmeti kasutada. Lisaks õitele sobivad toidutegemiseks ka lillede noored lehed ja võrsed ning mõnel liigil isegi juured.

* Päevaliiliad Hemerocallis.
Avanenud lihakatel õitel on kergelt magus maitse, süüa võib ka noori lehti, varsi ja juuri. Peeneks hakitud õisi lisage salatitesse, õitest võib teha püreed, neid võib küpsetada, hautada ja friteerida, lisada suppidesse. Tehke põnev magustoit: asetage õis pokaali põhja, lisage jäätis ja kaunistage šokolaadiga.

Avanemata õiepungi võib marineerida ja lõigata omleti sisse. Noortest lehtedest tehke salat samamoodi nagu aedsalatist.

Retsept

Krabisalatiga täidetud päevaliiliad

Vaja läheb:
10 õit
1 klaas tükeldatud noori aedoakaunu
2 keskmist ribastatud kurki
225 g krabipulki
1 sl seesamiõli
2 sl sojakastet
½ sl suhkrut
musta seesami seemneid

Blanšeeri oakaunad, jahutage, tükeldage. Segage ülejäänud ained omavahel, lisa ka oad. Pane iga õie sisse üks supilusikatäis salatit. Peale puista seesamiseemneid.

* Aedvaak Inula helenium.
Juured asendavad toidus ingverit. Lisage kompotile, keedistele ja magustoitudele, maitsestage putrusid ja kastmeid. Saab teha nastoikat ja maitseviina.

* Jumikad Centaurea.
Õite kroonlehed annavad värvi kahvatutele salatitele. Noortes lehtedes on palju C- ja E-vitamiini, pange neid kevadistesse toorsalatitesse.

* Karikakrad Anthemis ja härjasilmad Leucanthemum.
ite kroonlehti ja noori lehti lisage salatitele, suppidele ja kasutage toidu kaunistamiseks. Noori kevadisi võrseid võib lisada vokiroogadele ja hautada.

* Kellukad Campanula: suureõieline, laialehine, nõgeselehine, piimjaõieline ja kurekellukas.
Noored kevadised võrsed ja lehed sisaldavad väga palju C- ja E-vitamiini. Väärt lisand salatitele ja suppidele. Õied on magusa maitsega, lisage neid toorsalatile ja kaunistage toitu. Süüa võib ka hautatud juuri.

*Sahhalini kirburohi Fallopia sachalinensis.
Kevadised jämedad mahlased võrsed sisaldavad rohkelt C-vitamiini ja valkaineid, aga ka oblikhapet nagu rabarber. Lisage suppidele, salatitele, tehke püreed ja kasutage pirukatäidises.

* Harilik kirikakar Bellis perennis.
Lisage õisi ja lehti salatitele-suppidele. Õisi kasutage moosis ning putrude ja vahukoore maitsestamiseks.

* Kopsurohud Pulmonaria.
itamiini- ja mineraalainerikkad noored varred ja lehed sobivad salatitesse, suppidesse, hautisse, omletti, pirukatäidiseks.

* Kortslehed Alchemilla.
Noori mahedamaitselisi võrseid ja lehti kasutage nii toorelt kui ka kõikvõimalikes soojades toitudes. Lehepüree pange sügavkülma. Õisikutest saab maitsva tee.
 

Sarnased artiklid