Puit, mis on töötlemata kujul sama tugev kui sügavimmutatud materjal

kodus.ee
Lehisel hakkab lülipuit tekkima juba kümne kuni 15 aasta vanuselt. | Shutterstock

Kui eestlaselt küsida, milline puit on kõige tugevam ja kestvam, saab enamjaolt vastuseks, et tammepuit. Tamme tugevusomadustele ei jää alla ka lehis. Lehis on kõva, raske, vastupidav, kõrgete mehaaniliste omadustega. Erinevalt tammest on aga lehisel tunduvalt suurem niiskuskindlus, mis annab puidule loomuliku kaitse.

Kuna liigniiskus vähendab puidu eluiga märgatavalt, tuleb rajatiste ehitamisel puitu eriti hoolikalt valida. Kui puitu on vastavalt kasutuskohale õigesti valitud ja töödeldud, võib ta kesta ka sajandeid.  Näiteks on terve Veneetsia ehitatud just lehisevaiadele. Uurimustulemuste andmetel avastati, et lehisepuust vaiad, millele toetub linna veealune osa, on muutunud aegade jooksul kõvaks kui kivi.

Puidu kestvust ja vastupidavust on püütud pikendada mitmeti. Üheks lihtsaimaks võimaluseks on kasutada immutatud puitmaterjale. Immutatud puidu kasutamine välitingimustes ja niiskes keskkonnas on igati õigustatud, kuna selle eluiga peetakse kuni 10 korda pikemaks kui tavalisel immutamata materjalil samades oludes. Kui aga immutatud puitu ei saa või ei soovita mingil põhjusel kasutada (nõue kasutada võimalikult looduslikke ja keskkonnasäästlikke materjale), siis tasuks kindlasti panna panus lehisepuidule.


Lehis on vastupidav
 

Lehist peetakse üheks vastupidavaimaks puuliigiks, kuna ta on looduslikult ehk töötlemata kujul sama vastupidav kui sügavimmutatud materjal. Lehise puit moodustub heledast maltspuidust, mis koosneb elusatest rakkudest ning tumedamast lülipuidust, mis on tugev ja omab toefunktsiooni. Sealjuures on lülipuit oluliselt mädanemiskindlam kui maltspuit.
Lehisel hakkab lülipuit tekkima juba kümne kuni 15 aasta vanuselt ja nii moodustub raieküpse puu tüvi põhiliselt lülipuidust. Just ülikõrge vaigusisaldus annabki lehisele tema tugevuse ning suure vastupidavuse ilmastikule ja mädanemisele. Lehisele on iseloomulik ka kõrgendatud tulepüsivus ja madal soojusjuhtivus.

Lehis, nagu ka mänd, on varieeruva värvitooniga, mis kõigub helekollasest kuni tumepunaseni ja sõltub iga konkreetse laua vaigusisaldusest. Mida suurem vaigusisaldus, seda tumedam toon.
Lehisepuit võib olla asendamatu materjal nii rasketes ehitustingimustes kui niiskuse eest kaitsmata kohtades. Näiteks võib tuua aiad ja terrassid, hoone konstruktsionielemendid ning välisvooder, kus lehisepuidu omadused kõige paremini ilmnevad ja kasu loovad.

Allikas: Puumarket

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid