Nõuanne: mida istutada kortermaja hoovi?

kodus.ee
Enelas sobib kortermaja hoovi hästi. Pildil Spiraea japonica — jaapani enelas. | Shutterstock

Ei maksa lasta autodel kortermaja hoovis võimust võtta - ka sellest võib kujundada mõnusa rohelise oaasi, kauni puhkuse- ja ajaveetmiskoha. Aga milliseid taimi sinna istutada?

"Ühiskondlikku haljastust luuest tuleb arvestada aslaoludega, nagu näiteks lõhkumisega, seda arvestades tuleb istuda vastupidavaid taimi," soovitas professionaalne aednik Arnold Hannust Eesti Korteriühistute Liidu ajakirjas. "Kortermaja hoovi võiks seega istutada  külmakindlaid, mitte eksootilisi taimi. Soovitavad pole ka lilled, mis ahvatleks lõikama või noppima, parem traditsioonili sed haljastuse masstaimed: näiteks värviliste lehtedega helmikpöörised, tiarellid, bergeeniad, samuti astilbe, millest annab annab värvirikas massi teha ning sel on ilusad õied - siin on palju valikut. Põõsastest tuleks eelistada samuti külmakindlaid, mitte eksoote – hästi sobivad näiteks võnkpärg enelas, ka põisenelas, kontpuud, hariliku sireli kultuursordid."

Toiduks kasutatavate taimede peenra tegemine tuleks tema soovitusel küll põhjalikult läbi mõelda, sest taoline aiake vajab asjatundlikku kohavalikut ja kujundust, samuti järelvalvet – suure korrusmaja juures seda kasutada ei saa. "Puudest sobivad ühiskondlikuks haljastuseks hästi pärnad ja vahtrad, ka kuused ja nulud, elupuud sobivad hekiks, vältida võiks jugapuud. Kuuskede puhul aga tuleb silmad pidada, et need vajavad pidevalt hoolt, neid peab pügama."

Kõige parem, kui hoovi hooldab üks või kaks asjast huvitatud peret, siis on haljastus korralik, kui graafiku alusel töö ära jagada, ei tule tavaliselt midagi head välja. "Sama käib ka muruniitmise kohta– näiteks kui kõik töötavad muruniidukiga, ei pruugi see vastu pidada. Mida vähe hooldajaid, seda hoolitsetum saab olema see haljastus," soovitab spetsialist.

"Muruga on nii, et juba olemasoleva muru esmane hooldus on pidev niitmine vähemalt kord nädalas Kui on põuaperiood ja muru ei kasva, siis ei tohi seda ka niita – niita saab ainult kasvavat ja kastetud muru. Vähemalt üks kord kevadel peaks seda ka väetama, kui tahta ilusat muru." "Õige aeg aia planeerimiseks on siis, kui veel lumi on maas ja minemata, nõnda et kui lumi läinud ja maa sulanud, saab kohe tegema hakata. Ilma plaanita ei tohiks mingil juhul pihta hakata, muidu on lõpptulemuseks Tootsi peenar. Labidad ja rehad võiks majas olemas olla, masinaid saab rentida," soovitas Hannust.

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid