Nõuanded, kuidas valida aeda puid

kodus.ee
Õunapuud loovad istekohale lehekatuse, puude alla võid istutada varjupüsikuid. | Shutterstock

Puud seovad aia maastikuga ning loovad turvalise miljöö. Hästi kasvav puu on aia uhkus! Millised puud võiks aeda sobida?

Puu toodab endale toitaineid fotosünteesi abil. Nende najal valmivad seemned ja viljad, millest ka inimene kasu saab. Fotosünteesi lõpp-produktiks on hapnik. On arvatud, et äsja istutatud puu toodab hapnikku ühe inimese tarbeks, suur puu aga kahele. Samal ajal seob puu tselluloosi moodustamiseks vajalikku süsinikdioksiidi.

Puud puhastavad õhku peenosakestest ning vaigistavad müra. Eriti tõhusad mürasummutajad on okaspuud. Suvel takistavad suurelehised liigid nagu vahtrad, berliini pappel või pärnad heli levikut paremini kui väikeselehised.
Taimedega saab luua ka visuaalset piiret, sest millegipärast häirib müra vähem, kui selle allikas ei ole nähtav. Rindeline aiaäär, kus on nii puid, põõsaid kui ka lopsakas alustaimestik, toimib hea õhupuhastajana.

Puud kaitsevad aeda tuulte ja talvekülmade eest. Tuulevaiksem aed on mõnusam sealviibijale, aga aitab kokku hoida ka maja küttekulusid ning parandab aia mikrokliimat. Aias võib temperatuur olla paar kraadi kõrgem kui ümbritseval avatud maastikul.

Mitmekesisus on pidulik sõna, mida kasutatakse kogu maailma elustiku kaitseks. See sobib sama hästi ka aia plaani. Istutades aeda erinevaid puid, täiendad liigirikkust ning aitad vähendada haiguste ja kahjurite levikut.

 

Viis vihjet puude valikuks
 

Uuri oma elupiirkonna loodust ja puid. Millised liigid kasvavad sinu kodukoha tingimustes eriti hästi? Uuri, millised on nende kasvutingimused. Kas mulda on paks kiht või on juba labida sügavuselt vastas aluskivim? Kas aed asub tuulisel kohal? Mitmed asjaolud mõjutavad puu head kasvu ja vastupidavust.

Vali puu liik vastavalt aia suurusele. Tammed, lehised ja vahtrad on kaunid, kuid vajavad enda ümber ruumi, sest nende oksad ulatuvad tüvest kaugele. Väiksemad ja keskmised puud mahuvad ka väiksemasse aeda. Pane tähele  püramiidvormide kuju ja kasvu kiirust. On tore istutada puu järeltulevale põlvele imetlemiseks, ent aias võiks kasvada ka selliseid, kes saavad täiskasvanuks kümmekonna aastaga.

Mitmed puud on kiirekasvulised, kuid puit on habras ning puu iga lühike. Teised kasvavad aeglaselt, kuid on tugevad. Mõni puu kasvab noorena kiiresti ja hiljem aeglasemalt või vastupidi.

Mõtle, mida puult soovid. Igatsed ilusaid õisi, kaunist sügisvärvi või aastaringset rohelust? Tähelepanu võib püüda võra eriline vorm, lehtede värv või koore omapärane tekstuur. Või hoopis selline, mis meelitab kohale linde?

Õitsevad puud on paljude lemmikud. Enamasti on nad kaunid ka suve lõpul ja sügisel, kui viljad valmivad. Pööra tähelepanu lehtede kujule ja värvile. Õitsemine lõpeb pea, kuid lehed püsivad terve hooaja. Okaspuud pakuvad varju ja rohelust aasta ringi.

Uuri taimede kättesaadavust. Paljude saadaolevate taimede info on internetis taimemüügikohtade ja puukoolide kodulehtedel.

Vali ostes võimalikult terve ja suur taim. See on hinnalt kallim kui väike, ent investeerimine tasub end ära. Saad aeda istutada kohe muljet pakkuva puu.

Kiirekasvulised puud

pappel
paju
pihlakas
haab
vaher
must lepp

Õitsvad väikepuud

kirsipuud
ploomipuud
õunapuud
pihlakas
toomingas

Kuiva kasvukoha puud

pihlakas
kadakas
hall nulg
mänd

Niiske kasvukoha puud

sookask
kuusk
pajud
paplid-haavad
must lepp
toomingas
jalakas


Tuulise kasvukoha puud

kadakas
kuusk
pärn
lepp
mänd
pihlakas
pappel
saar
serbia kuusk
tamm
elupuu
toomingas

Allikas: Minu Aed

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid