Milliseid ronitaimi valida pinnakatteks paigas, kus miski ei taha kasvada?

Jüri Annist
Luuderohi seinal. | Shutterstock

Koduümbruses leidub kive ja muud, mida ära viia ei saa, kuid tahaks, et need väga silma ei torkaks? Üks võimalus on katta need ronitaimedega. Ajakirja Kodu & Aed praktilises aiavihikus "Ronitaimed" annab nõu pikaajalise kogemusega aednik, Calmia istikuäri juhataja ning mulluse "Kodu kauniks" konkursi aiakultuuri edendamise preemia laureaat Jüri Annist. "Pinnakate paigas, kus midagi ei taha kasvada, on omaette väärtus," nendib ta.

Luuderohud on valmis leppima üsnagi kuiva ja varjulise kohaga. Kui tuge pole, siis parema puudusel kasvavad nende võrsed laiali piki maapinda. Pakase vastu kaitset pakkuva lumekatte all on neil isegi suurem tõenäosus talv üle elada kui tuge pidi üles ronides. Päikesevalguse nappus ei kahanda ka metsviinapuu, ronihortensia, lõhikhortensia ega väikeseõieliste elulõngade kasvulusti. 

Ronitaimed katavad nobedasti kinni ka näiteks mõne kiviehitise (vundament, kelder) inetud jäänused, mida pole jaksatud mullast välja lõhkuda. Maast välja turritavad rauakolakad näevad leherüü all paremad välja kui paljastena. Probleemiks võib kujuneda sügiseti pudenevate lehtede eemaldamine lamavate väätide (ja kivide või metallijubinate) vahelt, aga tänapäeval on suureks abiks lehepuhur.

Suure hulga nõuandeid erinevate ronitaimede kasvatuse kohta leiad ajakirja Kodu & Aed värskest praktilisest aiavihikust "Ronitaimed".

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid