Algajale aednikule: 5 asja, mida teada amplimaasikast
kodus.ee
Maasikaampel | Shutterstock

Lilleamplite kõrvale on müügilettidele ilmunud ka kaunid maasikaamplid. Mida need endast kujutavad ja kuidas algaja aednik neid hooldama peaks, seda selgitab Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing.

Spetsiaalselt aretatud, erivärvilised õied

"Amplimaasikate näol on tegemist spetsiaalselt aretatud rippmaasikasortidega, millel on lopsakamad lehed ning pikad võsundid hakkavad üle ampliääre alla rippuma," selgitas ta. "Tegemist on dekoratiivse ja samas vilju kandva taimega. Aretatud on eri värvi õitega sorte - nii valgeid, heleroosasid kui ka tumepunaseid, mis samuti Eestisse jõudnud."

Amplisse mahub kolm taime

"Amplisse võib panna kuni kolm taime," rääkis Saksing. "Kes soovib ise ampli kokku panna pisikestest taimedest, võiks valida 5- või 6-liitrise ampli. Kasutada tasub universaalset kvaliteetset, kobedat musta mulda. See on umbrohuvaba, haiguste- ja putukatevaba," rääkis ta.

"Mulla sisse võiks segada niisutavat hüdrogeeli, mis ei lase taimel kuumal ajal läbi kuivada. Igal kastmiskorral võiks veele lisada ka köögiviljadele või marjadele mõeldud vedelväetist, et soodustada õitsemist ning marjade valmimist" selgitab Saksing. "Muld ei kuiva nii kiirelt läbi, kui aianditest ostetud amplid, milles kasutatakse turbasubstraati. Kui ise amplit teha, võiks pigem poemulda kasutada. Mullas on juba ka väetis olemas, nii et esimesed 10 päeva võib kasta ka lihtsalt puhta veega, edaspidi võiks väetist juurde lisada."

Kui taimel tekivad väga pikad rippuvad võsundid, võib seda kärpida - ära näpistada kuni järgmise lehekaenlani, jättes 2-3 cm alles. Tuleks aga jälgida, et võsundivarred oleks mõlemalt poolt ära lõigatud. Ära lõigatud võsundid võib mulda panna, alustada tasuks nende uute taimede kasvatamist külvikastist. 

Mida värvilisem õis, seda väiksem mari

"Mida dekoratiivsem ja erksam õis, seda väiksem mari - kaht head asja korraga ei pruugi ühelt taimelt saada," toonitas Kanepi Aiandi peaagronoom. "Aga marjad on head magusad."

Talvituvad kenasti

"Talveks võib amplimaasika maamulda istutada, nii nagu tavalised aedmaasikataimed - tegemist on tavalise püsitaimega, tuleb ainult üle ampliääre rippuvad võsundid ära lõigata," selgitas Saksing. "Kevadel võib taas taime välja võtta ja amplisse või rõdukasti tõsta." Samuti võib amplimaasikat ületalve säilitada potis, hoida jahedas ja hämaras ruumis niiskena.

Päikeselembesed taimed

"Amplimaasikad tahavad päikest, nii tuleb paremini välja õievärvide intensiivsus ning taim õitseb paremini ja saak on suurem. Päikese käes on taim õnnelikum, lopsakam ja tervem," selgitab Saksing.

Sarnased artiklid