Mida teha, kui komposter ei tööta või haiseb?

Sisuturundus
Kui aiast kogutud lehtede ja oksaraagude komposteerumine ei alga, siis on selle põhjuseks enamasti kuivus või toitainepuudus. | Kekkilä

Komposter võimaldab lihtsalt ja tõhusalt kompostida kõiki aias tekkivaid biojäätmeid. Mõned küsimused, mis võivad kompostimisel ette tulla.

Kui aiast kogutud lehtede ja oksaraagude komposteerumine ei alga, siis on selle põhjuseks enamasti kuivus või toitainepuudus. Kui kompostimass tundub väga kuiv, siis võite seda leige veega kasta.
Kui komposteerumine ei alga, võib põhjus olla ka asjaolus, et lehtedest, juurviljapealsetest ja oksaraagudest koosnevates aiajäätmetes pole piisavalt lämmastikku. Sellisel juhul tasakaalustab näiteks kanasõnniku lisamine toitainesisaldust ja soodustab mikroorganismide elutegevust.

 

Komposter haiseb
 

Kui komposter töötab korralikult, siis lõhnab kompost kevadiselt ega levita mädanemise või muud teravat haisu. Kui haisev kompostimass on väga niiske ja tihke, siis muudab lisatud puisteaine selle õhurikkamaks ning parandab lämmastikurohkete köögijäätmete toitainesisaldust.


Kompostri sisu on jäätunud
 

Valage kompostrisse ämbritäis kuuma vett. Kui kompostimass oli niiske, siis võite hoida kompostris kuuma veega täidetud kanistreid. Talve hakul on oluline lisada piisavas koguses puisteainet, et soojus luugi avamisel ei haihtuks.

Pakasega jäätunud kompostrit võib täita ka tavapärasel moel – vaheldumisi asetatud puisteaine ja jäätmetega. Kui ilmad kevadel soojemaks muutuvad, algab komposteerumine iseeneslikult uuesti.


Mida teha, kui kompostri imbvedeliku voolik on ummistunud?
 

Tõenäoliselt on imbvedeliku vooliku avale või selle algusesse sorteerunud ja kogunenud peenemat massi. Võite vooliku küljest ära võtta ja läbi loputada. Pärast kompostri tühjendamist on soovitatav panna äravooluava suule paar peotäit jämeda struktuuriga ainet, näiteks dekoratiivmultši.

Sarnased artiklid