Maakirbud ja porgandikärbsed tõrjuvad eemale just need õitsevad taimed
Aarne Kähr
Taimede lõhn võib putukaid ka peletada. | Shutterstock

Taimed õitsevad mitte üksnes sellepärast, et me saaksime kauneid õisi imetleda, neid vaasi noppida või tunnete avaldamiseks kinkida. Eelkõige õitsevad nad tähelepanu köitmiseks, et keegi nende õisi külastaks ja sel moel ka tolmeldaks. Osa levitab õitsedes ka nõrgemat või tugevamat lõhna, tehes seda eelnimetatud elulisel põhjusel – nii saab meelitada kaugemalt ligi putukaid.

Paljud kenade õisikutega taimed võivad olla aga hoopis eemalepeletava haisuga (titaanjuur, raitlill). Sellisest märguandest oskavad lugu pidada tolmeldajad, kes ka looduses huvituvad roiskuvast lihast või raibetest (nt kärbsed).
Need taimed, keda tolmeldavad päevase eluviisiga putukad, lõhnavad tugevamalt päeval. Öiseid „teenindajaid” ootavad taimed hakkavad eeterlikke õlisid intensiivselt eritama aga päikese loojudes.

Sageli on lõhnal otsene seos õie värviga. Punased ja oranžid õied on tihti tagasihoidliku või olematu lõhnaga. Valged, kollased ja sinised õied on aga just seepärast enamasti tugeva meeldiva aroomiga, et end lõhna hästi tundvatele putukatele paremini teatavaks teha. Aroom justkui kompenseeriks silmatorkava värvuse puudumise.

Sageli muutub lõhn õhtu saabudes tugevamaks. Lisaks paistavad valged õied hämaruses kõige paremini silma, meelitades ligi surulasi jt ööliblikaid, kes neid tihtipeale ka tolmeldavad. Surud aitavad järglasi saada näiteks pikkade toruõisikutega lõhnaval tubakal.
Kõige peenem aroom on lilledel, mida tolmeldavad liblikad. Sellepärast näebki lavendlil, punel, heliotroobil ja budleial väga tihti näiteks päevapaabusilmi, aga ka kapsaliblikaid. Väikesed sinilibliklased (sinitiivad, kuldtiivad jt) armastavad peatuda aga näiteks levkoil, liivateel ja mesikal.

Ilma õiekatteta (tupp- ja kroonlehed) või tagasihoidliku välimusega õied on sageli isetolmlejad (tomat, hernes, aeduba) või tuultolmlejad (kõrrelised).
Taimede lõhn võib putukaid ka peletada. Seda omadust saab ära kasutada kahjurite tõrjel: näiteks hoiab õitsev harilik toomingas oma lõhnaga eemal maakirbud ja kapsakärbsed, peiulille lõhn peletab aga porgandikärbest ja porgandi-lehekirpu.

Sarnased artiklid