Taimenäolised putukad. Lillede asemel ilutsevad kodus putukad

Tiina Tammet
Hymenopus coronatus, orhidee-palvetajaritsikas Aasiast. | Shutterstock

Troopiliste putukate kasvatamine võib olla samasugune harrastus kui taimedega tegelemine, seda enam, et paljud putukad näevadki välja nagu taimed.
 

Putukate välimuse kohastumine keskkonnaga on erakordselt tähelepanuväärne. Kes teeb end silmatorkavaks, kes maskeerub – kõik ikka ellujäämise ja lahedama elu nimel. Näiteks sarnanevad lihasööja palvetajaritsika liigid välimuselt taimele, mille peal nad saaki varitsevad. Aasias orhideel putukaid püüdev palvetajaritsika on näiteks heleda orhideeõie moodi.

Mõnel liigil on peale hea varjevärvuse ka tõhus vaenlaste hirmutamise nipp – näiteks suured silmatäpid tiibadel, niisamuti nagu mõnedel liblikatel.

Ka taimtoidulised raagritsikad sarnanevad oma toidutaimega. Austraalias eukalüpti okstel elav taimetoiduline raagritsikas Eurycnema goliath on sinakasroheline nagu eukalüptilehedki. Nad võivad ka välja näha kui kuivanud oksaraod või krobelised lehed. Pealegi muutub värvus olenevalt õievärvusest ning putuka vanusest ja sageli on see kooskõlas looduses toimuvate muutustega.

Mõned põrnikad seevastu säravad oma hoiatusvärvusega nagu kalliskivid või näevad välja kui värvilisest metallist imevigurid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid