Lase kevad kasvuhoonesse! Esimesed külvid ja taimehooldus
Tiina Tammet
Kui öine temperatuur kasvuhoones jääb 10 soojakraadi ümber ja pinnas on soojenenud, on aeg külvata esimesi kiirekasvulisi kevadkultuure. | Shutterstock

Esimesed kõige maitsvamad aiasaadused tulevad just oma kasvuhoonest!

Valmista triiphoone hooajaks ette

Kohe, kui ilm lubab, puhasta kasvuhoone mullustest taimejäänustest (juhul, kui ei teinud seda juba sügisel) ning pese klaaside sisepind talvisest mustusest. Puhasta hoolikalt nurgad ja servad näiteks rohelise seebi lahusega. Kui möödunud aastal oli märgata haigusi ja kahjurputukaid, ole puhastamisega hoolas ning vajadusel desinfitseeri kasvuhoone.

Taimede tervise huvides vaheta kasutatavat substraati u 20 cm paksuses kihis. Vii vana substraat aiamaale või komposti, kuid ära kasvuhoones sama mulda enne 3–4 aastat kasuta.

Lisa värsket mulda ja soovitavalt kõdusõnnikut. Taimede kiiremale kasvule aitab kaasa mulda segatud, kasvuhoonekultuuridele sobilik kompleksväetis, mis tagab taimede mitmekülgse toitumise pikema aja vältel.

 

Esimesed külvid
 

Kui öine temperatuur kasvuhoones jääb 10 soojakraadi ümber ja pinnas on soojenenud, on aeg külvata esimesi kiirekasvulisi kevadkultuure: redist, spinatit, salatisibulat, aedsalatit, tilli, aed-harakputke. Sordivalik on väga lai, tuleb vaid leida meelepärase maitse ja välimusega lemmikud.

Taimede arengut saad kiirendada, kui laotad külvile katteloori ning kastad neid eelsoojendatud veega. Muld peaks olema kogu taimede kasvuaja ühtlaselt niiske, siis kasvab ka korralik saak.

Külva redist ja spinatit vähese koguses ning paarinädalase vahega, siis jätkub värsket kauemaks. Kui temperatuur kasvuhoones tõuseb liiga kõrgele, ei tule enam kummastki head saaki.

Külva salatitaimed kõigepealt kassetti või kasti, sealt istuta nad 3–4 nädala pärast kasvukohale.

Ajatamiseks mõeldud sibulad võid istutada peenrasse, aga ka näiteks hõreda põhjaga plastkasti, mis on asetatud mullale.

Aprillis võib potti külvata kurgiseemne. Tärganud taimi tuleb jahedate ööde eest kattelooriga kaitsta.

 

Istutusaeg
 

Kütteta kasvuhoonesse saab taimi istutada umbes mai keskel. Kõigepealt istutatakse tomati-, kurgi-, baklažaani- ja paprikataimed. Kuu lõpul istutatakse meloni- ja arbuusitaimed.

Taimi võib istutada ka kasvusubstraadi kottidesse.

Mai keskel külvatakse kasvuhoonesse ette kasvatamiseks hiljem avamaale istutamiseks mõeldud kurgid, kõrvitsad, aedoad või suvelilled.

Külmadel öödel kaitse taimi kattelooriga.

 

Taimehoolduse põhitõed
 

Toesta taimi vastavalt vajadusele ning eemalda ebavajalikud külgvõrsed umbes kord nädalas. Jälgi, et toetusnöörid oleks piisavad ega sooniks taimi.

Kasta suuremaid taimi olenevalt ilmast paar korda nädalas, redised ja salatid tahavad tihedamat niisutust. Tee seda hommikupoole ja vaid mullapinda kastes, et tekkinud niiskus jõuaks õhtuks hajuda. Öise niiskuse suhtes on eriti tundlikud tomatid.

Kasvuhoone kastmiseks on otstarbekas rajada tilkkastmissüsteem, see hoiab kokku aega ja vett.

Õhuta kasvuhoonet piisavalt. Hoia lahti tuulutusavad, et vältida temperatuuri tõusmist üle 25° C. Kui temperatuur tõuseb üle 32° C, siis tomati õied enam ei viljastu, vaid hakkavad varisema.

Tomatid eelistavad kuivemat õhku, kurgid niiskemat – seega istuta tomatid õhutusele lähemale ja kurgid kaugemalt.

Sarnased artiklid