Kummarduv anomaalne pojeng

Jüri Annist
Anomaalne pojeng asustab Maad juba 10 miljonit aastat. | Nick Pecker / Shutterstock

Anomaalne pojeng Paeonia anomala on meditsiinis tuntud ka kui maarjajuur.

Pojengid olid esimeste iluaianduses kasutama hakatud taimede seas. Ometi viitab perekonnanimi Paeonia sellele, et nad on seotud ravimisega. Nimelt olevat Paeon olnud Antiik-Kreeka meditsiini ja tervistamise jumala Asclepiose usin õpilane, kellest hiljem sai jumalate ravitseja. Taimse ravimina kasutatakse pojengide juuri. Enamasti kuuluvad need valgeõielisele pojengile Paeonia lactiflora, aga sagedasti tarvitatakse ka anomaalse pojengi P. anomala omi.
Anomaalne pojeng asustab Maad juba 10 miljonit aastat. Looduses leidub teda Uuralites, Kasahstanis, Kesk-Aasias, Lõuna-Siberis, Hiinas, Tiibetis ja mujalgi.

 

Aias
 

Aias moodustab ta sobiva kasvukoha puhul väga kena keraja puhmiku, mille läbimõõt on 80–100 cm. Sügavalt lõhistunud lehed annavad kera pinnale ilusa struktuuri. Juba mais puhkevad suured lillakasroosad lihtõied lisavad rohelisele puhmikule värvi. Õied hoiavad ennast pisut longus. Venelased kutsuvad anomaalset pojengi seetõttu tabavalt „kummarduvaks pojengiks”.
Parim aeg pojengide istutamiseks on augusti teine pool. Kaeva 50 × 50 × 50 cm istutusauk eelistatult päikeselisele kohale.
Täida see hea aiamulla, komposti ja vähese turba seguga, sega juurde paar peotäit granuleeritud kompleksväetist ning istuta pojeng nii, et tema järgmise aasta kasvupungad jäävad 3–5 cm sügavusele mulla alla.
Seemnetega paljundamiseks kihita korjatud seemned niiske liivaga ja hoia kuu aega toas, siis vii anum keldrisse ja hoia seal kevadeni. Sel viisil ettevalmistatud seemned külva kevadel u 3 cm sügavusele.

 

Ravimtaim
 

Euroopa aedadesse jõudis taim juba 12. sajandil. Hiina ja Tiibeti rahvameditsiinis on maarjajuur paljude ravimite, aga eriti vähivastaste preparaatide koostisosaks. Väga innukad kummarduva pojengi tarvitajad on ka venelased.

Enamasti kasutatakse maarjajuure kuivatatud juurtest keedetud teed või viinaleotist (tinktuuri). Juuri kogu suve teisel poolel, mil seemned hakkavad valmima. Väljakaevatud juured raputa mullast puhtaks, pese, lõika juppideks ja kuivata varjulises, hea õhuvahetusega kohas. Ahjus kuivatades ei tohi temperatuur tõusta üle 60°. Juuste kasvu edendamiseks soovitatakse pesta pead maarjajuure seemnetest keedetud teega.

Tee valmistamiseks võta 1 tl peenestatud juuri, vala peale 2 kl keeva vett ja keeda 5 minutit. Hüpertooniatõve, kõhulahtisuse, gastriitide ja maohaavandite puhul võta 1 sl kuni 1/2 klaasi teed 3 korda päevas 15 min enne sööki. Tee on abiks ka külmetumise puhul ja korrastab ainevahetust.

Tinktuuri valmistamiseks võta kuni 100 g hakitud juuri ja vala üle viinaga. Hoia 3 nädalat ja filtreeri. Eesnäärmevähi puhul võta tinktuuri kõikidele muudele raviprotseduuridele lisaks 30–40 tilka 3 korda päevas. Pärast manustamist joo klaasitäis vett. Kuur kestab 1 kuu, siis pea 10 päeva vahet ja võta veel kuu aega. Sama skeem sobib ka siis, kui tunned ennast ärritatuna, hirmununa või vaevab sind pidev ärevustunne. Maarjajuure tinktuur annab sulle rahulikuma une.

 

Köögis

Anomaalse pojengi juuri saab kasutada ka köögis. Peenestatud juuri võid praadida ja saadud krõbuskitest keeta teed, mida võid juua tavalise musta tee asemel. Juuretükke võid valmistada koos liharoogadega. Juuretõmmis on Vene päritoluga toniseeriva joogi „Baikal” üheks koostisosaks.

Aias: maikuus kaunilt õitsev puhmik.

Köögis: peenestatud juurtest saab teha teed või hautada liharoogade juurde.

Rahvaravis: juurte toime on mitmekülgne.

Sarnased artiklid