Kuidas valida aknakatteid päikesepoolsetesse ruumidesse?

Sisuturundus
Kodu jaoks sobiva kardinatüübi valimine sõltub peamiselt sellest, mis Teie suurimaks probleemiks on. | Kaup24.ee

Õigete aknakatete valik on uskumatult oluline kodu üldise sisustuse jaoks. Kui kolite uude koju või soovite oma praeguses ruumis suuri muudatusi teha, võivad aknakatted olla kodu üks esimesi aspekte, millele tähelepanu pöörata.

Korrektsed kardinad või rulood võivad muuta kogu ruumi atmosfääri, alates üldilme parandamisest kuni päikesevalguse, mürataseme ja energiatõhususe kontrollimiseni. Kuid milliseid aknakatteid peaksite valima? Rulood, päevakardinad, pimendavad kardinad? Valik on väga lai. Järgnevalt toome välja kuus suurepärast päikesekaitseks vajalikku kardinat, et aidata Teil vältida eredat päikesekiirgust ning teha seda trendikalt.

Suures valikus kardinaid võite leida Kaup24.ee veebipoes.
 

Pimendavad kardinad
 

Pimendavad kardinad on valmistatud tihedast või kihilisest kangast, näiteks vildist, sametist või seemisnahast. Sama efekti loomiseks võib tavalisele kardinale lisada pimendava voodri, mis on sageli üks pimendavate kardinate komponent. Nende peamine eesmärk on kaitsta valguse sissevoolu eest kohti, kuhu seda ei soovita, kuid nad on abiliseks ka kodu jahutamisel, sest nad blokeerivad otsest päikesevalgust.

Selliseid kardinaid ei tohiks triikida, pleegitada ega pesta pesumasinas nende sünteetiliste voodrite pärast. Parim viis nende puhastamiseks on niiske lapiga puhastamine või kardinate aurutamine. Järgige hoolikalt kardina sildil olevaid hooldusjuhiseid.
 

Termokardinad
 

Aknad on kodudes üks suurimaid soojuskadu võimalusi, kuna klaas ei ole ideaalne isolaator ja akna tihend võib ajapikku kuluma hakata. Termokardinad filtreerivad välja soovimatu loodusliku valguse, kuid nende põhiline ülesanne on kodus soojustaseme hoidmine, tänu nende kahe- või kolmekihilisele kangale, millel on paks isoleerimismaterjal ja sageli polüesterkile.

Nad on valmistatud puuvillast, villast või polüestrist ja kaetud aknapoolsel küljel akrüülvahu või alumiiniumikihiga, et hoida toast eemale ultraviolettkiirgust. Kardinad toimivad paksu vatiinikihi tõttu ka helibarjäärina, mis summutab osa tänavamürast.
 

Heledad kardinad
 

Heledama tooniga kardinad peegeldavad pigem päikesevalgust, kui imavad seda endasse, See vähendab tuppa siseneva päikeseenergia hulka, kuid ilma voodri või alumise katteta, on selline lahendus minimaalse päikesekaitsega. Heledaid kardinaid valmistatakse tõenäolisemalt kergetest kardinakangastest, mis langevad kardinapuult ilusti ning muudavad ruumi silmnähtavalt suuremaks.

Samas, heledates toonides kardinad ei muutu otsese päikesevalguse käes tuhmiks ning tänu sellele on muutunud ka ajatuks klassikaks, mis ei lähe kunagi stiilist välja. Tumedad ja erksad värvid kipuvad kiiremini pleekima.
 

Rulood
 

Liiga tihe kokkupuude UV-kiirgusega on sama kahjulik elututele objektidele nagu see on inimestele. Igaüks, kes on veetnud terve päeva rannas päevitades, teab, milline näeb välja päikesepõletus. Päikesekahjustuse oht on olemas ka siis, kui Teie ja välismaailma vahel on aken. Kui soovite vältida päikesekahjustust, saate seda teha ruloodega. Avage need, et hommikul või õhtul valgust sisse lasta, kuid tõmmake nad alla, kui tunnete, et sellest piisab.

Rull-rulood on kahtlemata populaarseim valik, kui soovite võimalikult tihedalt nautida naturaalset valgust. Nende disain võimaldab Teil päeva jooksul rullida materjal akna ülaossa, et kogu aken oleks avatud, andes Teile piiramatu vaate väljapoole. Loomulikult on olemas ka võimalus neid langetada nii palju või vähe, kui vaja, et vältida karmi päikesekiirgust.

Nagu rull-ruloodega, saab ka Rooma ruloosid akna avamiseks või privaatsuse suurendamiseks tõsta või langetada, kuid erinevalt eelmisest variandist on akna ülaservas alati nähtaval paarikümne sentimeetri suurune materjali osa. See pole halb asi – tegelikult eelistavad paljud disainerid sellist kardinastiili, sest see võimaldab neil mängida tekstuuri ja mustriga.

Vertikaalsed rulood on ideaalsed klaasist siseuste ja seinte jaoks – nagu ka nimes mainitud, avanevad sellisel stiilil liistud vertikaalselt. Saate valida, kas lükata liiste paremale või vasakule, kui soovite akna täies ulatuses teha kardinad lahti. Privaatsust saab samuti säilitada vertikaalsete õhuavade nurga muutmisega.
 

Ärge kartke kasutada mitut lahendust koos
 

Eestimaa valgete öödega kuluvad suvel ära pimendavad kardinad, talviti võiks akna ees aga olla pitskardin, et anda ruumile juurde veidi õhulisust, valgust (nii palju, kui seda talvel saab), samas hoides Teie mööblit otsese päikesevalguse eest. Kuid kardinate tihe vahetamine ei ole ka väga otstarbekas. Miks mitte lisada neid akna ette kihtides?

Hea lahendus on näiteks ruloo õhtusteks aegadeks, kui soovite, et kogu valgus oleks toast eemaldatud ning päevakardinad selle ees – vastavalt Teie mustri- ja värvieelistustele. Praktiline ja esteetiline koos annavad alati parima tulemuse.

Kodu jaoks sobiva kardinatüübi valimine sõltub peamiselt sellest, mis Teie suurimaks probleemiks on. Kui kodu on korralikult soojustatud ja peamine probleem on looduslik valgus – valige pimendavad kardinad. Kui välisvalgus ei häiri Teid, kuid aknast tuleb õrn tuuletõmme, siis sobivad termokardinad. Kui soovite lasta tuppa sisse võimalikult palju looduslikku valgust, sobivad Teile rulood ja tavamaterjalist kardinad.

Kardinaid valides veenduge ka, et teie need sobiksid teie kardinapuudega. Kardinapuid väljavalitud kardinate jaoks leiad siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid