Kuidas leida õige elukaaslane ja suhtes hakkama saada, nii et pärast poleks muserdavalt valus lahutuspaberites tuhnida?
Suhtle sõpradega
Väga paljud suhted saavad alguse ühiste sõprade või ühistegevuse kaudu – statistiliselt juhtub seda lausa 20% juhtudel. Seega on nüüd aeg sõpradega tihedamalt suhelda, sest kuigi nad ei pruugi sobivaid inimesi spetsiaalselt sinu teele sokutada, võib lõbusatele koosviibimistele juhtuda mõni nende vahva sõber või meeldiv sugulane.
Tõenäoliselt võib kohata oma tulevast kaasat ka töö juures, kuid siin tuleb enne armuloosse sukeldumist tõsiselt järele mõelda. Iga suhtega käib ju paratamatult kaasas lahkumineku võimalus, mis võib tulevikus töösuhted sassi lüüa ja äärmisel juhul ka sobiva ametikoha maksma minna.
Tee ise esimene samm
Kuigi paljudele tundub, et esimese sammu peaks tegema mees, ei pea see alati paika: kolmandiku suhtest algatab tegelikult naine. "Kutsuvaks tulukeseks" võib olla lihtsalt naeratus ja tervitus, sotsiaalmeediakutse, telefonikõne või e-kiri.
Uuringud on näidanud, et mehed tunnevad end uut suhet luues ja selle alguses sama ebakindlalt kui naised. Seetõttu ei tasu meeldivat inimest kohates initsiatiivi iganenud eelarvamuste küüsi unustada, vaid tuleks süda rindu võtta.
Räägi tähtsatel teemadel
Enne ummisjalu suhtesse tormamist tasub uurida, missugused on partneri põhiväärtused, mida ta elult ootab, millest unistab jne.
Kolmandik paaridest ei räägi enne ühise elu alustamist kõike olulist selgeks. Uuringute järgi on aga just ebapiisav kommunikatsioon suhte alguses hilisema lahkumineku põhjuseks. Avastatakse, et koos elatakse inimesega, kelle tõekspidamised ja vaade kooselule on enda omast täiesti erinevad.
Enne kui pitser abielutunnistusele lüüakse, tasub kallimaga rääkida kõikidest tähtsatest teemadest, olgu selleks siis võimalikud lapsed, korterilaenu võtmine või poliitilised eelistused.
Tülitse õigesti
Uuringud lükkavad ümber müüdi, justkui oleks suhte algusjärgus olevate või äsja abiellunute elu üks suur lust ja lillepidu. Tülitsetakse ka õnnelikus suhtes: statistika järgi umbes viis korda kahe nädala jooksul – enamasti raha, kodutööde, lastekasvatuse ja armukadeduse tõttu.
Psühholoogid soovitavad tülidesse suhtuda kui normaalsesse suhte kaasnähtusse, kuid vältida seejuures sarkastilisi torkeid, solvanguid ja vanade haavade lahtikiskumist. Hea oleks ka kohe alguses kokku leppida, et tülitseda ju võib, aga murekohtadest saadakse üle rahulikult rääkides.
Võta tema jaoks aega
Väidetavalt veedavad paarid töönädalal koos keskmiselt vaid paar tundi ärkveloleku ajast. Ent mida napimalt on koos veedetud kvaliteetaega, seda vähem on ka intiimsemat laadi koosolemist, tõestavad uuringuid.
Selle asemel et igal õhtul eraldi nutitelefonisse või arvutisse kaduda, tasub koos süüa teha ja loomulikult ka koos süüa, minna ühisele jalutusringile või tegeleda hobiga, mis mõlemat paarilist köidab.
Suhtle armastavalt
Kui muserdavad ja mõrud sõnelused hakkavad elu üle võimust võtma, tuleb suhtele range pilk peale visata. Psühholoogide hinnangul peaks olema positiivsete ja negatiivsete kommentaaride suhe viis ühele, et partnersuhtes õnnelik olla. Hea sõna sünnitab häid tegusid, õel õiendamine kannab aga hoopis vastupidist eesmärki.
Mis kujuga on armastus?
Miskipärast tundub sageli, et suhe peaks sisalduma justkui muutumatult suurt õnnehulka, mistõttu satutakse kohe paanikasse, kui tekib esimene suurem tagasilöök.
Ei maksa heituda, sest spetsialistid on kindlaks teinud, et suhte õnnekõver on U-kujuline. Ta võib küll esimeste aastate möödudes järsult kukkuda, kuid sealt edasi hakkab tasapisi taas tõusma.