Kuidas luua aed, mis ei vaja palju hooldust?

kodus.ee
Petuunia on Eestis populaarne | Shutterstock

Kodus.ee portaaliga jagas oma muret algajast aiapidajast lugeja, kes soovis aeda kauneid suvelilli ja püsikuid, kuid kel pole väga palju aega nende eest hoolt kanda. "Kas pean üldse aia mõttest loobuma või on siiski võimalus mul aeda saada lilli ja püsikuid, mis üleliia palju hooldamist ei nõua?" soovis lugeja teada.

Päris hooldusvaba, ent kaunist aeda mõistagi pole olemas - teatavat hoolitsust vajab iga taim. "Iga taim tahab vett ja toitu," selgitas Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing.   "Poodides müüakse näiteks väikseid geelipakikesi, mida on võimalik lisada taime ümber istutades konteinerpotti, rõdukasti või amplisse. Amplitesse või püsikupotti lisatakse aga juba aiandis pikatoimelist väetist, mis on laisale aednikule ideaalne variant - tarvis vaid taime  kasta ja toitained imenduvad tasapisi ise," selgitas Saksing.

Päikeselisse kasvukohta sobivateks vähenõudlikeks taimedeks on näiteks sanvitaalia ja ruse. "Kes ei viitsi taime ärakuivanud õitest puhastada, võiks otsustada erinevate väikeseõieliste suvelillede kasuks - näiteks bakoopa ehk suutera, puispetuunia ja võin omadest kogemustest öelda, et ripp-pelargoon on samuti väga hästi vastupidav ja päikeselembene taim."

Saksing soovitab valida aeda ka aktsenttaimi, mis otseselt ei õitse, kuid millel on dekoratiivsed lehed. "Näiteks käokuld, metsvits, maajalg, erinevad kirinõgesed on päikeselembesed taimed, mis läbikuivamist ei karda," rääkis ta. Enne taime ostmist tuleks aga ära otsustada,  kas soovitakse ampli- või peenrataime. "Rõdule või terrassile sobib hästi ripptaim või ka suurde potti istutatud taimekooslus," soovitas ta. "Ühte potti võiks panna  nii rippuvaid kui ka püstisi taimi, nii saab väga kauni kompositsiooni. Näiteks kõrrelised on ka väga päikeselembesed - miks mitte sättida taustaks kõrgemaks näiteks Hiina siidpööris või hirss ning selle ette midagi madalamat ja midagi niisugust, mis moodustab mätta või hakkaks üle potiääre rippuma," soovitas ta.

Saksingu sõnul on ka maitsetaimed väga populaarsed ning mõjuvad samuti väga dekoratiivsena. "Näiteks käharpetersell, basiilik, estragonpuju - lõhnavad hästi, on väga dekoratiivsed ja vajavad suhteliselt vähe hoolt," loetles ta. Samuti võib tema sõnul maitsetaimi väga kenasti õitsvate suvelilledega kombineerida.

Vähenõudlikud ja murevabad püsikud on hosta, astilbe, bergeenia ja helmikpööris. "Need on sellised taimed, mis eelistavad pigem poolvarjulist või varjulist kasvukohta. "Kui võtta aeda püsikud, siis võiks need minu arvates olla pigem lehtdekoratiivsed. Kaunid, aga päikeselembesed püsikud on veel ka kivirikud ja kukeharjad, aubrieetad, padjand-leeklilled."

Sarnased artiklid