Kui häda teeb kõhukinnisus

Konstantin Ivanov
perearst
Sisuturundus
Kõhukinnisus võib olla ka ohtliku haiguse märk, eriti vanuses viiskümmend pluss. | Shutterstock

Maailmas on kõhukinnisus levinud keskmiselt 15% inimestest. Naistel esineb kõhukinnisust kolm korda enam kui meestel. Ka vanemas eas esineb kõhukinnisust sagedamini. Probleem on keeruline ja vahel tõsine, kuid paljudel inimestel, kes kannatavad kõhukinnisuse all sageli ei teki küsimust- kas mul on kõht kinni või miks minu enesetunne on nii vilets?

Vastuvõtul perearsti või eriarsti juures inimesed ei räägi kõhukinnisusest ja arvavad, et see on liiga delikaatne teema. Aga kõhukinnisus võib olla ka ohtliku haiguse märk, eriti vanuses viiskümmend pluss.

Mis on kõhukinnisus? Väljaheite sagedus tervetel inimestel on väga varieeruv -  3 korda päevas kuni 3 korda nädalas. Kõhukinnisus on sooletegevuse häire, mille korral väljaheite sagedus on vähem kui 3 korda nädalas (nt reisides, erakorraliselt võetavad ravimid nt antibiootikumid jne) või kaasneb tualetis käimisega „punnitamine“ või väljaheite konsistents on kõva või pabulakujuline vähemalt 25% juhtudest.

Kõhukinnisuse sümptomiteks võib nimetada valu või raskustunnet alakõhus; harva ja rasket tulateis käimist; kõvasid, tihkeid või väikeseid väljaheited ja tunnet, et väljutamise protsess jääb ebatäielikuks. Võivad esineda isegi iiveldus ja oksendamine. Kõhukinnisusega kaasneb sageli ka väsimus ja töövõime langus.

Kõhukinnisust põhjustavad enamasti soole talitlushäired, mitte anatoomilised probleemid. Sagedasemad kõhukinnisuse põhjustajad on sageli seotud meie elustiiliga- vähene vee tarbimine, kiudainetevaene toit, ebaregulaarne toitumine. Ka muutunud päevarutiin (näiteks reisimine), vähene liikumine, suures koguses piimatoodete tarbimine, stress või depressioon võib põhjustada kõhukinnisust.
Teised põhjused – diabeet ( suhkrutõbi), hüpotüreoos (kilpnäärme alatalitlus), kesknärvisüsteemi haigused (Parkinsoni tõbi, halvatus, seljaaju kahjustus, hulgiskleroos), söömishäired, ärritatud soole sündroom, soolevähk.
Eraldi võib mainida ravimitest tingitud kõhukinnisust, näiteks lahtistite liigtarvitamine, ergutavad lahtistid (näiteks senna), mis viivad ajapikku soole lihaste nõrgenemiseni. Antatsiidide kasutamine (maosisaldise happesust vähendavad ravimid, mis sisaldavad kaltsiumi või alumiiniumi), erinevate ravimite kõrvaltoimed (tugevad valuvaigistavad  ravimid, antidepressandid, rauatabletid). Rasedal on kõhukinnisus täiesti oodatav, kuna toimuvad hormonaalsed muutused aeglustavad sooletegevust.


Kõhukinnisust saab ennetada
 

Kuidas ennetada ja ravida kõhukinnisus? Esialgu elustiili muutmine- seda ütleb iga arst ja on mainitud kõikides artiklites. Süüa tuleb korrapäraselt ja tervislikult, kindlate vaheaegadega ja aeglaselt. Toidus peab olema piisavalt kiudaineid sisaldavaid juurvilju, puuvilju, täisteratooteid, salateid ja kuivatatud ploome. Päevas tuleb tarbida 1,5 kuni 2 liitrit vett, vältida kohvi, musta teed. Sooletreeningud - regulaarne ja samal kellaajal potil käimine. Füüsilise aktiivsuse tõus omab samuti suurt rolli kõhukinnisuse ravis.
Rääkides ravimitest kõhukinnisuse vastu tuleb mainida, et regulaarne lahtistite kasutamine ei ole tavaliselt vajalik, neid tuleb kasutada ainult siis, kui ei saa tulemust elustiili muutusega. Eelistatud osmootse toimega lahtistid ( laktuloos, polüetileenglükool, sorbitool), mis ei imendu soolest kuid seovad sooles vett ja suurendavad seega soolesisu mahtu, kutsudes sel viisil esile soole tühjenemise.
Sellist tüüpi lahtistite toime on igal inimesel erinev- mõnel saabub see paari tunni pärast, mõnel võtab aega kolm-neli päeva. Naatriumpikosulfaat on ravim, mis toimib 6–12 tunni jooksul, jäljendades loomulikku seedeprotsessi ning pehmendades selle sisu. Tilku on lihtne manustada, vastavalt vajadusele ja vanusele ka lastel (alates 2a. arsti ettekirjutusel). Ettevaatlik tasub olla ainetega, mis stimuleerivad otseselt sooleseina silelihaseid ( senna, ritsiinusõli, bisakodüül ja paakspuu). Need ained võivad tekitada sõltuvust, kuna pärsivad soolemotoorikad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid