Koduaia armastatud õunamaitsed. Viis maitsvat taliõuna
Kaja Kurg
'Paide taliõun'. | Arhiiv

Pole midagi paremat, kui talvel maiustada oma koduaia õuntega. Millised on meie inimeste eelistatumad taliõunad?

’Liivi sibulõun’ on ühe arvamuse järgi välja kujunenud 19. sajandil Lõuna-Liivimaal ehk praeguses Lätis. Tema lätikeelne nimi on ’Sipolin’, saksa keeles on sorti nimetatud mitmeti: ’Livländer Winter Borsdorfer’, ’Livländischer Borsdorfer’, ’Zwiebelapfel’.  Kollakasvalge tihe viljaliha on mõnusa magushapu maitsega, väheldast mõõtu õun püsib kevadeni (isegi jaanipäevani) ja säilitab hea maitse ka kehvades hoiuoludes. Armastatud jõuluõun nii eestlastel kui lätlastel.
 

’Paide taliõun’ on Paide linnast pärit rahvaselektsioonisort, mida hakati tema heade omaduste pärast 1860-ndail paljundama Tartus Daugulli ja Willi puukoolides. Sordil on omapärane magushapu maitse ning kui õunad õigel ajal puu otsast maha võtta, võivad need heas hoiukohas säilida maikuuni.
 

’Põltsamaa taliõun’ on Eesti maasort, mida levitas ETK Põltsamaa puukool juba 1930. aastatel. Sordi algpuu olevat kasvanud 1920. aasta paiku Põltsamaal külvatud seemnest.
 

’Tellissaare’ aretas talunik Jaan Tellisaar (1886-1955) Viljandimaal Pilistveres Kulple talus aastatel 1920–1930 Poolast toodud tundmatu sordi õuna seemnetest. Seda hakkas kolmekümnendatel aastatel levitama Pilistvere kooli kauaaegne õpetaja Peeter Praks (1861-1944). ’Tellissaare’ oli eelmise sajandi lõpus meil üks levinumaid taliõunasorte. Rahvas hindab teda kõrgelt, sest tegu on ühe kõige paremini säiliva taliõunaga, mis on heas vormis aprillikuuni ja kauemgi. Sisaldab teistest meil levinud õunasortidest märgatavalt rohkem C-vitamiini. Hinnatud sort ka Lätis, Leedus, Valgevenes ning Peterburi ja Pihkva mail.
 

’Karksi renett’ hakkas maasordina levima Lõuna-Viljandimaal enne teist maailmasõda, sordi emapuu kasvas Karksi vallas Remsi talus. Magushapud väga tiheda viljalihaga ja väikese südamikuga rohekaskollased õunad säilivad märtsini.

Parimad sügisõunasordid leiad SIIT

Sarnased artiklid